Log In
Mystic CX • Oct 23 2020 • Mystic, CT
Race uploaded by Brian Wolfe csv | json
4.7
3.3
4.1
5.8
4.5
Overcast, 62 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #mysticcx

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
3.3
Moisture
4.1
Accel
5.8
Tech
4.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Stokes CCAP TTEndurance Junior Team
2 David Thompson CCAP TTEndurance Junior Team
3 Michael Dietrich
4 Wolfe, Benjamin Wolfe Racing p/b CCNS
5 Ethan Delgrosso New England Devo p/b Cadence Wealth
6 Adam Myerson Cycle-Smart
7 Anson Ross Unattached
8 Paul Richard CCB Racing
9 Cade Fravel CT Cycling Advancement Program
10 Johnny Meyerle CT Cycling Advancement Program
11 Scott Livingston Team Horst Sports
12 Huesman, Lucas CT Cycling Advancement Program
13 Nick Hight-huf Northampton Cycling Club
14 Paul Curley Spin Arts/American Lung Association
15 Michael Parent Competitive Edge Race Team
16 Ciaran Mangan Team Euin Creative
17 Alexander Beck CT Cycling Advancement Program
18 Arthur Roti Team Horst Sports
19 Alejandro Huber CCAP Chesire Hamden CX JUNIOR TEAM
20 Jessica Beck JAM / NCC
21 Teagan Geran CT Cycling Advancement Program
22 Caitrin Huysman
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex St. andre TTEndurance
2 Eneas Freyre TTEndurance LLC
3 Brett Chenail Team Horst Sports
4 Steffen Huber Chesire Cycle Racing
5 Robert Hoenick SVC\Bikeworks
6 Ben Lewis Team EERACE
7 Chris Lewis Team EERACE
8 Frank Kowalonek Geezer Devo
9 Candice Votava team ERRACE
10 Brenner Dick Total Training Endurance
11 Christopher Van oss
12 Wilson, Owen CCAP Team Horst Junior Squad
13 William Kessinger True Cyclery
14 Alex Laifer
15 Jon Northway CCAP Rail Trailers - Geezer Devo
16 David Lafond GUS' CX
17 Aeryn Northway CCAP Rail Trailers
18 Sowa, Jeffrey
19 Craig Damaschi Stage 1 Cycling Team
20 Jeff Cote CCAP/FVYC/Benidorm Bikes/Eastern Bl
21 Amanda Meyerle
22 Dillon Bhutani CCAP Fairfield County Youth Cycling
23 Mark Wald Eastern Bloc Cycling/CCAP FVYC
24 Sullivan, Redmond Cheshire rails to trails
25 Ethan Wilson CCAP Horst Junior Squad
DNF Jim St. andre TT Endurance
DNF Alejandro Huber CCAP Chesire Hamden CX JUNIOR TEAM
DNF Nicholas Hrvatin
DNF Sam Lawless CCAP- Cheshire/Hamden Rail Trailers
DNF Nathaniel Summers CCAP Rail Trailers
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Boden Chenail CCAP Team Horst Junior Squad
2 Joel Kowalonek Hamden Cheshire Rail Trailers
3 Kowalonek, Aaron CCAP Hamden Cheshire Rail Trailers
4 Jack Geran CCAP Fairfield County Youth Cycling
5 Evan Waters CCAP Fairfield County Youth Cycling
6 Max Milliard CCAP Hamden Cheshire Rail Trailers
7 Alexandra Miller-davey CCAP Team Horst Junior Squad
8 Lars Roti CCAP Team Horst Junior Squad
9 Ezra Schwartz TTEndurance
10 Noah Rocklin CCAP Hamden Cheshire Rail Trailers
11 Stephen Savino iv Andiamo Racing
12 Noah Rosenthal CCAP West Hartford ERRACERS
13 Jonah Lipar CCAP Farmington Valley Youth Cyclin
14 Elena Huber CCAP Chesire Hamden CX JUNIOR TEAM
15 Anthony Zizzamia CCAP Farmington Valley Youth Cyclin
16 Cooper Ryan ccap RTX MTB
17 Eamon Miller AP Junior Development p/b Corner Cy
18 Abigail Oneil TT Endurance
19 Harshil Patel CCAP Farmington Valley Youth Cyclin
20 Kyle Petit CCAP West Hartford Erracers
21 Penelope Moses CCAP Farmington Valley Youth Cyclin
22 Greta Roswech CCAP Cheshire-Hamden Rail Trailers
23 Matte-hicks, Vincent CCAP Farmington Valley Youth Cyclin
24 Ben Kornbluh CCAP West Hartford ERRACERS
25 Samuel Turner ccap farmington valley youth cyclin
26 Brody Derosa Hamden Cheshire Rail Trailers
27 Brody Zehren CCAP Farmington Valley Youth Cyclin
28 Carla Huber CCAP Chesire Hamden CX JUNIOR TEAM
29 Will Wallace CCAP Farmington Valley Youth Cyclin
30 Eliana Sullivan hamden railtrailers
31 Babu, Jivitesh CCAP Farmington valley youth cyclin
Finishers: Cat 5: 26   Cat ?: 5