Log In
CCAP Rocky Hill CX - Finale • Sep 30 2020 • Rocky Hill, CT
Race uploaded by Brian Wolfe csv | json
6.1
2.4
3.8
3.8
4.2
Mostly Cloudy, 65 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.1
Beers
2.4
Moisture
3.8
Accel
3.8
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Joel Kowalonek CCAP Hamden Cheshire Rail Trailers 27:33:00 5:31 5:24 5:39 5:34 5:25
2 Shepard Livingston CCAP Team Horst Junior Squad 27:45:00 5:30 5:30 5:36 5:31 5:38
3 Ben Lewis CCAP WEST HARTFORD ERRACERS 28:17:00 5:34 5:28 5:40 5:47 5:48
4 Brenner Dick Total Training Endurance 29:00:00 5:37 5:37 5:48 5:59 5:59
5 Owen Wilson Team Horst 29:19:00 5:41 5:53 5:49 6:02 5:53
6 Aaron Kowalonek CCAP Hamden Cheshire Rail Trailers 29:46:00 5:50 5:52 6:09 6:00 5:56
7 Lucas Price-glynn CCAP WEST HARTFORD ERRACERS 29:51:00 5:28 6:05 6:16 6:00 6:02
8 Evan Waters CCAP Fairfield County Youth Cycling 31:07:00 6:05 6:35 5:57 6:20 6:11
9 Evan Wilson 31:09:00 6:28 6:17 6:07 6:09 6:10
10 Hudson Nablo Stage 1 Muddy Mayhem 31:20:00 5:52 6:46 6:20 5:57 6:25
11 Rhys Freyre TTEndurance 32:49:00 6:30 6:22 6:35 6:34 6:48
12 Jack Geran CCAP Fairfield County Youth Cycling 32:53:00 6:36 6:36 6:42 6:32 6:27
13 Colin Hamilton CCAP Farmington Valley Youth Cyclin 32:59:00 6:35 6:35 6:33 6:52 6:25
14 Andreas Kambas Withers Bergman LLP 33:21:00 6:26 6:42 6:33 6:47 6:53
15 Ethan Wilson CCAP Horst Junior Squad 33:48:00 6:37 6:37 6:52 6:59 6:42
16 Dillon Bhutani CCAP Fairfield County Youth Cycling 33:57:00 6:37 6:43 7:01 6:55 6:41
17 Max Milliard CCAP RTX MTB 34:02:00 6:34 6:39 6:45 7:05 6:59
18 Alexandra Miller-davey CCAP Team Horst Junior Squad 27:49:00 6:40 6:48 7:16 7:05
19 Lars Roti CCAP Team Horst Junior Squad 28:01:00 6:48 7:13 7:27 6:34
20 Noah Rosenthal CCAP West Hartford ERRACERS 28:05:00 6:47 7:01 7:10 7:06
21 Jack Wilson Stage 1/Airline Cycles 28:15:00 6:42 7:10 7:18 7:05
22 Jax Schmitz Stage 1 Muddy Mayhem 28:19:00 6:45 6:46 7:32 7:16
23 Noah Rocklin CCAP Hamden Cheshire Rail Trailers 28:28:00 7:03 7:06 7:17 7:02
24 Amanda Meyerle 29:02:00 6:43 7:13 7:22 7:43
25 Bryce Hamilton CCAP Farmington Valley Youth Cyclin 29:06:00 7:29 7:19 6:58 7:20
26 Stephen Savino iv Andiamo Racing 29:08:00 7:11 7:15 7:18 7:24
27 Cooper Ryan ccap rtx mtb Junior Team 30:08:00 7:13 7:23 7:48 7:44
28 Elena Huber CCAP Chesire Hamden CX JUNIOR TEAM 30:09:00 7:16 7:35 7:42 7:37
29 Abigail Oneil TT Endurance 30:16:00 7:18 7:35 7:43 7:40
30 Jivitesh Babu CCAP Farmington valley youth cyclin 30:18:00 7:30 7:27 7:47 7:34
31 Greta Roswech CCAP Cheshire-Hamden Rail Trailers 30:49:00 7:43 7:34 7:40 7:51
32 Jonah Lipar CCAP Farmington Valley Youth Cyclin 31:13:00 7:38 7:37 7:58 8:00
33 Anna Lewis CCAP West Hartford ERRACERS 31:27:00 7:39 7:43 8:13 7:51
34 Ben Kornbluh CCAP West Hartford ERRACERS 31:57:00 8:06 7:54 8:05 7:52
35 Samuel Turner ccap farmington valley youth cyclin 32:07:00 7:54 8:02 8:29 7:42
36 Kyle Petit CCAP West Hartford Erracers 32:37:00 7:41 8:05 9:15 7:36
37 Anthony Zizzamia Farmington Valley Youth Cycling 32:40:00 8:15 8:15 8:19 7:51
38 Henry Jinks 32:41:00 9:19 7:50 7:42 7:50
39 Brody Derosa Hamden Cheshire Rail Trailers 33:25:00 8:11 8:17 8:35 8:22
40 Harshil Patel 34:00:00 8:09 8:38 8:35 8:38
41 Declan Mecaley Stage 1 Muddy Mayhem 35:05:00 7:10 7:30 7:41 12:44
42 Penelope Moses Farmington Valley Youth Cycling Tea 35:32:00 10:54 7:59 8:06 8:33
43 Benjamin Barry CCAP Stage 1 Muddy Mayhem 35:37:00 7:30 7:30 10:46 9:51
44 Vincent Matte-hicks CCAP Farmington Valley Youth Cyclin 36:00:00 9:14 8:55 9:09 8:41
45 Carla Huber CCAP Chesire Hamden CX JUNIOR TEAM 36:24:00 9:07 8:47 9:28 9:02
46 Sal Vadala CCAP Farmington Valley Youth Cyclin 27:47:00 9:09 8:54 9:44
47 Will Wallace CCAP Farmington Valley Youth Cyclin 28:20:00 9:11 9:36 9:33
48 Brody Zehren CCAP Farmington Valley Youth Cyclin 30:13:00 9:30 9:58 10:44
49 Orson Felter Stage 1 Cycling Club 32:32:00 10:33 10:33 11:26
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 32   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Benjamin Wolfe Wolfe Racing p/b CCNS 42:54:00 4:56 4:38 4:48 4:48 4:45 4:50 4:49 4:45 4:36
2 Kevin Mullaly New England Development p/b Cadence 42:55:00 4:57 4:38 4:48 4:48 4:44 4:50 4:48 4:45 4:35
3 Ben Stokes CCAP TTEndurance Junior Team 43:09:00 4:50 4:50 4:48 4:48 4:40 4:50 4:51 4:43 4:48
4 David Thompson CCAP TTEndurance Junior Team 43:13:00 5:03 4:49 4:48 4:48 4:40 4:44 4:48 4:44 4:49
5 Hunter Pronovost Cheshire Cycle Racing 43:52:00 5:01 4:45 4:52 4:52 4:49 4:48 4:56 4:58 4:51
6 Brooks Nablo Stage 1 / Airline Cycles 44:01:00 4:59 4:50 4:52 4:52 4:49 4:54 4:58 4:56 4:52
7 Scott Rosenthal 46:26:00 5:21 5:21 5:03 5:06 5:07 5:10 5:05 5:12 5:01
8 Scott Livingston Team Horst Sports 46:27:00 5:33 5:04 5:18 5:03 5:03 5:06 5:08 5:09 5:04
9 Wade Summers Team Horst Sports 46:32:00 5:34 5:09 5:03 5:08 5:06 5:09 5:06 5:11 5:07
10 Cade Fravel CT Cycling Advancement Program 46:40:00 5:30 5:08 5:06 5:09 5:03 5:15 5:06 5:11 5:13
11 Bib 154 46:56:00 5:47 5:02 5:02 4:58 5:13 5:14 5:12 5:16 5:12
12 Eneas Freyre TTEndurance LLC 46:58:00 5:16 5:16 5:16 5:15 5:15 5:01 5:28 5:28 4:44
13 Steffen Huber Chesire Cycle Racing 47:50:00 5:49 5:15 5:18 5:19 5:15 5:19 5:09 5:16 5:09
14 Daniel Smith ERRACE 47:54:00 5:43 5:08 5:15 5:24 5:23 5:08 5:22 5:20 5:11
15 Alex St. andre TTEndurance 43:15:00 5:25 5:25 5:15 5:22 5:26 5:21 5:26 5:36
16 Jeff Gelt team errace Central Wheel 43:38:00 5:53 5:22 5:25 5:25 5:23 5:23 5:23 5:25
17 Alexander Beck CT Cycling Advancement Program 43:44:00 5:40 5:05 5:23 5:27 5:37 5:32 5:28 5:33
18 Boden Chenail CCAP Team Horst Junior Squad 43:48:00 6:09 5:20 5:16 5:23 5:23 5:23 5:27 5:27
19 Ryan Zwick STAGE 1/AirLine Cycles/Muddy Mayhem 43:50:00 6:02 5:23 5:18 5:20 5:26 5:25 5:33 5:24
20 Brett Chenail Team Horst Sports 44:00:00 6:13 5:18 5:18 5:22 5:23 5:23 5:27 5:37
21 Sean Rourke CCAP Team Horst Junior Squad 44:02:00 5:50 5:23 5:45 5:58 5:15 5:30 5:11 5:08
22 Arthur Roti Team Horst Sports 44:11:00 6:05 5:19 5:24 5:32 5:30 5:28 5:30 5:25
23 Stephen Gibertoni 45:13:00 6:15 5:35 5:33 5:27 5:35 5:37 5:35 5:37
24 Alejandro Huber CCAP Chesire Hamden CX 45:45:00 6:08 5:20 5:29 5:42 5:44 5:55 5:48 5:38
25 Eric Crespo Team ERRACE 46:21:00 6:40 5:36 5:48 5:38 5:36 5:43 5:43 5:38
26 Frank Kowalonek Rail Trailer Geezer Devo 46:41:00 6:52 5:35 5:34 5:43 5:41 5:49 5:46 5:40
27 Bib 93 47:14:00 6:38 5:41 5:47 5:33 5:49 5:50 6:01 5:54
28 Candice Votava team ERRACE 47:40:00 6:46 5:39 6:03 5:47 5:43 5:52 5:59 5:51
29 Gary Nicol Pedal Power 48:12:00 6:50 5:36 5:48 5:57 6:00 6:26 5:48 5:47
30 Eric Price-glynn Team Errace 48:22:00 7:11 5:50 5:56 5:56 5:57 5:53 5:50 5:49
31 Timothy Rourke Team Horst Sports 44:22:00 7:43 6:02 6:02 6:06 6:07 6:09 6:13
32 Teagan Geran CT Cycling Advancement Program 44:57:00 7:40 6:12 6:12 6:20 6:22 6:04 6:07
33 Jon Northway CCAP Rail Trailers - Geezer Devo 44:59:00 7:54 6:10 6:10 6:12 6:12 6:14 6:07
34 Patrick Woble Stage 1 Airline Cycles 45:33:00 11:54 5:24 5:34 5:51 5:44 5:37 5:29
35 Aeryn Northway CCAP RTX Junior MTB Team 46:07:00 7:52 6:19 6:19 6:24 6:24 6:27 6:21
36 Josh Wilson Stage 1/Airline Cycles 46:34:00 5:23 6:51 8:19 6:38 6:30 6:30 6:24
37 Bib 140 47:00:00 7:50 6:24 6:24 6:30 6:36 6:40 6:36
38 Sam Lawless CCAP Hamden / Cheshire Railtrailers 47:37:00 8:00 6:30 6:30 6:46 6:37 6:51 6:21
39 Jeff Cote CCAP/FVYC/Benidorm Bikes/Eastern Bl 47:38:00 8:02 6:32 6:32 6:48 6:38 6:35 6:33
40 Edward Desplaines Cheshire Cycle Racing 49:28:00 8:33 6:37 6:56 6:49 6:55 6:57 6:40
41 Jason Hamilton Eastern Bloc CC / Farmington Valley 49:01:00 9:59 7:47 7:37 7:49 7:50 7:58
42 Melody Desplaines CCAP Hamden Cheshire Rail Trailers 46:35:00 11:16 9:02 8:31 9:26 8:21
43 Johnny Meyerle 20:30 5:05 4:59 5:05 5:21
44 Lucas Huesman CT Cycling Advancement Program
DNF Jeffrey Sowa
DNF Christopher Prendergast
DNF Justin Green Stage1/Airline Cycles
DNF Lane Maher Me
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 12   Cat 4: 17   Cat 5: 8   Cat ?: 7