Log In
Sprague Brook CX • Sep 6 2020 • Glenwood, NY
Race uploaded by CrossMgr csv | json
4.8
2.9
4.3
3.6
3.5
Clear, 67 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
2.9
Moisture
4.3
Accel
3.6
Tech
3.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Ryan Popple Thick Bikes / Specialized 1:01:21 05:00 05:04 05:03 05:06 05:01 05:03 05:01
2 Aj August Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 1:01:52 05:02 05:01 05:02 05:09 05:01 05:09 05:11
3 Trevor August FinKraft 1:02:53 05:11 05:15 05:06 05:19 05:13 05:18 05:14
4 Miles Mattern Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 1:03:04 05:15 05:10 05:07 05:18 05:13 05:20 05:12
5 Andy August Minuteman|Empire Automation p/b Tom 1:04:57 05:14 05:15 05:17 05:22 05:23 05:23 05:26
6 Craig Mattern Minuteman Empire Automation p/b Tom 1:05:39 05:25 05:18 05:20 05:24 05:23 05:28 05:28
7 Luke Principe Full Moon Vista 1:06:34 05:33 05:29 05:33 05:29 05:39 05:41 05:36
8 William Heschl 1:06:47 05:37 05:35 05:28 05:22 05:28 05:36 05:30
9 James Pooler Carpe Diem Endurance 1:01:50 05:59 05:35 05:33 05:43 05:35 06:17 04:49
10 Brett Cooper Merrick Bicycles Racing 1:02:10 05:31 05:43 05:38 05:50 05:40 05:33 05:46
11 Zachary Niles Summit Freewheeler Junior Team 1:02:36 05:30 05:25 05:36 05:35 05:39 05:42 05:48
12 Corey Knowles Buffalo Bicycling Club 1:04:33 05:29 06:19 05:39 05:40 05:48 05:40 05:51
13 Christopher Pulomena Merrick Bicycles Racing 1:04:56 05:40 06:51 05:40 05:50 05:56 05:44 05:54
14 Ben Braun RIT 1:05:57 06:16 05:52 05:59 05:46 05:51 05:54 05:55
15 Matt Smitley Full Moon Vista 1:06:33 05:43 06:19 06:37 05:45 05:50 06:08 05:35
16 Nathaniel Abbott Summit Freewheelers 1:07:02 05:51 05:39 05:44 08:35 06:09 05:58 05:53
17 Scott Farrell Kanberra Sport p/b Five & 20 1:02:28 06:37 06:03 04:54 07:44 06:07 06:02 06:07
18 Nathan Reymann Summit Freewheelers 1:03:29 06:17 06:06 05:06 07:18 06:15 06:22 06:21
19 John Roden WNY Cyclocross Club 1:04:39 06:42 06:20 05:46 07:01 06:25 06:27 06:28
20 Bao Thai RIT Cycling 1:07:01 06:22 06:20 05:10 07:33 06:28 06:38 06:19
DNF Chris Fuller 07:17 06:47 07:17 08:10
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Jack Bernhard Minuteman/Empire Automation p/b Tom 1:01:26 05:26 05:20 05:27 05:37 05:39 05:38 05:42
2 Ben Funk RIT Cycling 1:03:08 05:39 05:39 05:39 05:39 05:44 05:33 05:50
3 Gabriel Acajabon Millersburg Velo Club p/b Holmes Cy 1:03:12 05:52 05:46 05:47 05:45 05:47 05:34 05:52
4 Cameron Scacheri Summit Freewheelers 1:04:53 05:27 05:44 05:53 05:43 06:01 05:04 06:52
5 Nathaniel Abbott Summit Freewheelers 1:07:02 05:51 05:39 05:44 08:35 06:09 05:58 05:53
6 Justin Frontuto STICKBOY COFFEE 1:07:13 05:57 05:57 06:00 06:00 06:15 06:07 05:59
7 Matthew Kumro Nimrod Squad p/b WNY Cyclocross Clu 1:07:23 05:57 05:40 06:29 05:35 06:07 06:17 06:16
8 Jesse Corum Pete's Wheels Cycling Team 1:02:35 06:24 06:11 06:02 06:17 06:16 06:16 06:20
9 Raymond Zilliox Buffalo Bicycling Club 1:04:41 06:13 06:11 06:33 06:55 06:24 06:27 06:15
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Ryan Forrestel 0:42:25 06:21 06:10 06:09 06:00 05:53 05:59 05:50
2 Max Burget Park Ave Cyclocross Team 0:43:21 05:55 06:06 06:22 06:14 06:19 06:23 05:58
3 Samuel Garver 0:43:33 06:15 06:11 06:22 06:17 06:19 06:05 06:02
4 John Deiure Pete's Wheels Cycling Team 0:43:58 06:03 06:11 06:19 06:11 06:23 06:23 06:26
5 Christopher Pulomena Merrick Bicycles Racing 0:44:09 06:04 05:44 06:11 06:09 06:16 05:50 07:52
6 Jeff Waasdorp GROWLER PERFORMANCE BIKES & BOOM! E 0:44:15 06:14 06:10 06:35 06:29 06:19 06:19 06:06
7 Steve Frey Campus Wheelworks 0:44:25 06:19 06:26 06:18 06:18 06:23 06:28 06:09
8 Nathan Reymann Summit Freewheelers 0:44:54 06:02 06:18 06:29 06:37 06:30 06:28 06:28
9 Bao Thai RIT Cycling 0:45:17 06:17 06:27 06:12 06:40 06:30 06:30 06:39
10 Marcus Cox Once Again Racing Fueled By Once Ag 0:45:27 06:07 06:14 06:35 06:30 06:36 06:43 06:39
11 Henry Burke Crankskins/RVE 0:45:33 06:16 06:23 06:21 06:24 06:58 06:33 06:35
12 Patrick Mcgovern Buffalo Bicycling Club Racing Team 0:46:05 06:00 07:01 06:21 06:34 06:49 06:35 06:42
13 Adam Ruszkowski ARo Sports Coaching 0:46:44 06:10 06:31 06:45 06:57 06:45 06:43 06:50
14 Nathan Yost Tom's Pro Bike 0:47:09 06:12 06:30 06:43 06:54 07:02 06:46 06:59
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Jared Hojnowski 42 North Cycling 0:42:04 05:53 05:57 06:00 05:57 06:03 06:07 06:03
2 Ben Braun RIT 0:43:18 05:54 05:54 06:06 06:06 06:40 06:23 06:11
3 Alan Zawadzki #teamnut 0:43:27 05:59 06:08 06:21 06:17 06:22 06:17 05:59
4 Alex Tollman RIT Cycling 0:45:25 06:11 06:11 06:31 06:45 06:27 06:32 06:45
5 Shane Matesic 0:46:49 06:15 06:33 06:48 06:48 06:54 06:45 06:44
6 Alessandro Cannizzo 0:44:40 06:48 07:11 07:32 07:35 07:44 07:47
7 Ty Davis Minuteman|Empire Automation PB Tom' 0:47:34 06:45 07:20 08:15 08:29 08:33 08:09
8 Jay Fairbrother 0:49:14 07:24 07:48 08:02 08:33 08:46 08:39
9 Mark Zeder 0:43:14 07:59 08:06 08:38 09:03 09:26
DNF Kellen Gradwell 07:42 08:08 11:42
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Eric Grimm Minuteman|Empire Automation p/b Tom 0:44:48 05:24 05:28 05:34 05:39 05:38 05:40 05:42
2 Scott Farrell Kanberra Sport p/b Five & 20 0:46:26 05:30 05:37 05:46 05:48 06:02 05:51 05:50
3 Jason Urckfitz Full Moon Vista 0:46:52 05:44 05:42 05:49 05:49 05:54 05:50 05:52
4 Donald Davis Minuteman|Empire Automation P/B Tom 0:47:49 05:48 05:57 05:58 06:00 06:02 06:00 06:00
5 Casey Bernhard Cooneys Tree Surgeons 0:48:53 06:09 05:56 06:02 06:05 06:03 06:05 06:16
6 Robert Dietrick Velo Racing Solutions p/b Verge Spo 0:49:22 06:15 06:01 06:01 06:09 06:09 06:07 06:17
7 Gregory Popp R-Cubed 0:47:38 06:46 06:46 06:48 06:52 06:49 06:53 06:41
DNF Patrick Mcgovern Buffalo Bicycling Club Racing Team 06:11 08:15
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Thomas Emrich Tryon Bike/Hoselton Auto Mall 0:47:58 06:13 05:52 05:53 06:10 05:48 06:04 05:57
2 Scott Parks Minuteman/Empire Automation p/b Tom 0:48:27 05:57 06:05 06:02 06:05 06:03 06:01 06:02
3 Paul Curley Spin Arts/American Lung Association 0:50:00 05:59 06:11 06:17 06:41 06:03 06:18 06:15
4 Chris Fuller 0:45:38 06:16 06:08 06:32 06:31 06:31 06:50 06:47
5 David Evans Freeze Thaw Cycles 0:50:54 06:55 06:49 07:06 07:12 07:42 07:24 07:43
6 John Dunn Campus Wheelworks p/b Focus 0:51:44 08:05 08:33 08:41 08:44 08:42 08:56
DNF John Roden WNY Cyclocross Club 08:43
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Justin Vinci RIT Cycling 0:47:20 06:25 06:39 06:51 06:55 06:51 06:44 06:53
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team 0:49:40 06:10 06:01 06:02 06:10 06:15 06:18 06:20
2 Grace Mattern Minuteman/Empire Automation p/b Tom 0:50:57 06:11 06:01 06:06 06:19 06:33 06:37 06:25
3 Anne August Park Ave Bike p/b Borah Teamwear 0:51:29 06:15 06:11 06:14 06:24 06:27 06:33 06:39
4 Alexa Harding Crankskins / RV&E 0:52:21 06:16 06:14 06:20 06:30 06:31 06:43 06:53
5 Izabella Shaffer UPMC/PRO BIKE +RUN 0:54:23 06:12 06:47 07:05 06:53 06:44 06:58 07:00
6 Nicky Jennings Syracuse Bicycle Women's Race Team 0:55:20 06:43 06:45 06:51 06:57 06:55 06:56 07:00
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Qin di Gerwitz-dunn Campus Wheelworks 0:48:28 07:15 08:28 08:12 08:15 08:20 07:55
2 Cyd Cox Campus Wheelworks 0:53:52 08:29 08:41 09:28 09:13 09:18 08:41
3 Jacquelyn Gerwitz dunn Campus Wheelworks 0:49:49 09:05 09:31 10:17 09:45 11:10
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Zofia Stefankovic 0:54:18 07:11 06:45 06:58 06:47 06:48 06:40 06:37
2 Melanie Lupton Campus Wheelworks 0:53:47 08:30 08:58 09:13 09:14 09:11 08:39
3 Rachel Sacks 0:55:13 08:42 08:57 09:21 09:31 09:38 09:01
4 Karin Lowenthal Campus Cycling Collective 0:53:58 09:46 09:45 11:07 11:22 11:57
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2