Log In
Cheshire Cross • Nov 21 2009
5.4
0
0
4.8
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
?
Moisture
?
Accel
4.8
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Burton CVC \ Subaru of N.E.
2 Kenneth Hamel Cyclonuats
3 Brendan Mahoney -
4 Tom Gagliardi
5 Gerry Lafleur Cyclonuats
6 David Powell Cyclonuats
7 Tristan Ostronic Central Wheel
8 Peter Kuhn
9 Scott Prosser
10 Jeremy Mikesell Section 8 Cannondale
11 Nathan Orie
12 Chrisopher Cosma
13 Thomas Jacius
14 Mark Mahoney Bethel Cycle
15 Jay Nutini Team MakeOut Party
16 John O'fallon Conn Coast Cycling
17 Kevin Downey
18 John Torrey Cyclonuats
19 Anthony Maietta Maietta Factory Racing
20 Patrick Murray
21 Paul Lussier Cyclonuats
22 John Weaver Mystic Velo Club
23 Scott Reekie
24 Ken Dayton Team Edge
25 Matthew Waskiewicz Team Edge
26 Don Heckler
27 Greg Wolfe Cheshire Cycle Racing
28 Stephen Sekelsky Tomatoes Racing
29 Dan Clark
30 Thomas Schirmer Expo Wheelmen \ Superior Energy
DNF Lee Salway
DNF Kirby Haizlip Capital Racing Bicycle Club
DNF Jeffrey Seale
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 14   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Suto bethel cycle
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Funk Bikereg.com \ Joe's Garage
2 Jonathan Tarbox Expo \ Superior Energy
3 Paul Nyberg Horst Engineering \ Benidorm
4 Gerry Clapper Williams Cyling
5 Carl Reglar
6 Peter Crowley Ncc\Northampton
7 Greg Pelican Bethel Cycles
8 Matthiew Snow Trek of Fairfield
9 Al Curtis Bethel Cycle
10 Paul Hayes -
11 Mike Cyr Cyclonuats
12 Donald Catlin Tokeneke Road Club
13 David Marti Unattached
14 Steve Abbott Cyclonuats
15 Jay Mongillo Keltic Contruction
16 Goeff Sullivan EBCC
17 Theo Niedziela
18 Robert Vilter Reservoir Dogs
19 Bob Ludecke Laurel Bike club
20 George Hebner Bethel Cycles
21 William Bonin Cyclonuats
22 George Dickerson Stage One
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Bowden CVC Subaru of N.E.
2 Keith Ganvin Cyclonuats
3 Joshua Wilcox 503 Cycleworx
4 Jeff Ferraro
5 Bryan Atwood Zephyr Cycling
6 Peter Petrillo CVC Subaru
7 Joshua Delmanzo
8 Jeff Murray CCCC IRSMedics.com
9 Jason Clark Cannondale Factory Racing
10 Kyle Wolfe CCC Keltic Contruction
11 Andre Bassette Quinebaug valley Velosport
12 Arthur Roti Team Horst \ Benidorm
13 Steven Robbins Joe's Garage
14 David Hartmann Stage 1
15 Scott Struve Stage 1
16 Micheal Maximenko
17 Bryan Zieroff Stage 1
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Graham Garber U.S. Army central Wheel
2 James Harmon 503 Cycleworx \ LHCC
3 Neal Burton Central Wheel
4 Bill Kenney Bike Barn
5 Jason Moriarty Colavita
6 Joe Kubisek Cheshire Cycle Racing
7 Jeff Gelt U.S. Army central Wheel
8 Jacob Colvin North Haven Bike
9 Sam Dodge Stage 1
10 Stephen Pierce King Kog
11 Robert Carmen Team Edge
12 Saverio Fiorino Danny's Cycles Sebago Shoes
13 Scott Frison Bacon Lap Racing
14 Matt Timmerman Cannondale
15 Bryan Mcgill Mad City Velo
16 Eric Carlson Bikers Edge
17 Miles Ericson New England Bicycle
18 Carl Reglar
19 Michael Kelly Team Edge
20 Matthew Montesano Kissena Cycling
21 Taylor Valentine Bacon Lap Racing
22 John Witmer GMBC/Catamount
23 Andrea Myers Bethel Cycle
24 Jeremy Mikesell Section 8 Cannondale
25 Craig Ross Stage One
26 Jay Mongillo Keltic Contruction
DNF Jason White
DNF Jason Grobbel
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 18   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Rosenthal Zanconato racing
2 Jacob Colvin North Haven Bike
3 Andrew Caputo Team Aly
4 Kerry Robair Newington Bike
5 Doug Jenne Ghostship Clothing.com
6 Matt Lolli Ghostship Clothing.com
7 Dillon Pronovost Cheshire Cycle Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann D'ambruoso MinuteMan Road Club
2 Rebecca Blatt U.S. Army central Wheel
3 Cassandra Maximenko Team Bunny
4 Kirsten Begg-swider
5 Paula Brunetto
6 Bridget Petrillo CVC \ Subaru of N.E.
7 Linda Biederman Cyclonauts
8 Jen Audia
9 Amanda Bedard NERAC
10 Kristen Lukach NEBC \ Cycleloft
11 Joanna Morway Team Makeout Party
DNF Andrea Myers Bethel Cycle
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat ?: 4