Log In
Swashbuckler Cross • Nov 3 2018
Series: PACX 2018
5.4
5.5
4.5
4.9
4.3
Clear, 53 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
5.5
Moisture
4.5
Accel
4.9
Tech
4.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Mccary T-town Elite 34:39
2 Anson Wright Gotham Cyclists 8:33
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Otis Engel Long Tail Creative 14:09
2 Kai Johnson The Cycle Works 1:37
3 Grayson Hauck Gotham Cyclists 1:42
4 Jonah Hover T-town Elite 2:17
5 Fisher Gunderson 717cycling 4:37
6 Caleb Binkley 717 Cycling 7:25
7 Drew Dommel 717 Cycling s.t.
8 Hayes Carlson 717 Cycling 9:41
9 Connor Gracey 717cycling s.t.
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Hetrick Lamprey Systems/st. Luke's 51:44
2 Nathan Goates Antietam Velo Club Inc 15
3 Darrell Engel Long Tail Creative 44
4 Aaron Barr Divine Swine Cycling 1:17
5 Sean Mealey 717 Cycling s.t.
6 Alexander Roberts 717 Cycling P/b Rsi Panels 2:11
7 Gale Hess Thru It All Body Shop 2:35
8 Ryan Keown Shirk's Racing P/b Trek Bikes 2:42
9 Jason Copier Legal Messenger Inc -1 lap
10 Michael Hoffman C3-twenty20 Cycling -1 lap
11 Chris Cosper Joe's Bike Shop Racing Team -1 lap
12 Chris Peris Thru It All Body Shop -1 lap
DNF Nick Morell Lamprey Systems
DNF Edward Hatton Action Wheels Bike Shop
DNF Scott Laliberte Ttown Elite
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenneth Whittington Thru-it-all Body Shop Inc 34:38
2 Martin Mckeon 717 Cycling 17
3 Brian Hazenski Upstatevelo 46
4 Rob Allen 717 Cycling 49
5 Fred Grafe Active Yards - Chester County V s.t.
6 Joe Lanza Guys Racing Club 1:04
7 Keith Kline Blue Mountain Velo 1:35
8 Stefan Vapaa Imshi Cycles 1:43
9 Thomas Wandzilak Era Pro Bikes 1:57
10 Scotty Roberts Rare Disease Cycling / Keswick 2:30
11 Eric Williams Bicycle Therapy 2:35
12 Gale Hess Thru It All Body Shop 2:41
13 Cory Schaeffer Blue Mountain Velo 3:38
14 Christopher Raia Imshi Cycles 6:03
15 Paul Seiber Blue Mountain Velo 7:43
16 Earl Hunt Zen Masters Racing 9:35
17 Tom Simpson Summit Cycling Club/ Dq Racing 10:25
DNF Bobby Lee Blue Mountain Velo
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 10   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo 45:26
2 Martin Mrugal Pa Masters P/b Piscitello Law 5
3 Barry Wahner Gocycling/drwahner.com/mambo Cx 47
4 Mike Stevens Trek Mid-atlantic Off Road 1:49
5 David Grant Trek - Active Yards 2:24
6 David Lowe Philadelphia Ciclismo 3:07
7 Douglass Gray First State Velo Sport/henry's 3:28
8 Paul Wahner Go Cycling/drwahner.com 3:45
9 Jeffrey Appeltans Gocycling / Drwahner.com / Mamb 4:40
10 Richard Leibfried Pa Masters Pb Piscitello Law 5:33
11 Dennis Derosa Stoudt's Brewing Co./jb Bikes 7:51
12 David Reinhart The Cycle Works 9:34
DNF Darryl Moser -4 laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Saint clair Team Skyline 50:11
2 Tom Burrows Trek Mid-atlantic 4:00
3 Paul Kornet Trek-bike Line 5:42
4 John Hamilton Team Skyline Masters -1 lap
5 Nunzio Dibiasi Deluxx Bikes Cyclocross Team -1 lap
6 Darin Benson Thru It All -1 lap
7 Bob Joos Easy Riders Cycling -1 lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Mueller Bikesport/sly Fox 48:08
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Flis Asend Nutrition 45:05
2 Andrew Wulfkuhle 717cycling 5
3 Craig Lebair Philadelphia Ciclismo 1:44
4 Mike Festa Philadelphia Ciclismo 2:20
5 Jack Drummond Arrow Racing 2:24
6 Joe Pigga Lamprey Systems 2:25
7 Bobby Lea 2:34
8 Kyle Centrella Philadelphia Ciclismo 3:00
9 Robert Reuther Bike Line 3:06
10 Kevin Justice 3:14
11 Nat Amato Yukato Yoga P/b Two Rivers Brew 3:29
12 Jerod Stoner commonwealth cycling collective 3:58
13 Alex Pankiw Commonwealth Cycling Collective 4:35
14 Benjamin Strine 4:37
15 Myles Lund Philadelphia Ciclismo 5:11
16 Seth Gunderson 717cycling 5:20
17 William Walton Young Medalists 5:31
18 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling | Byc -1 lap
DNF Matthew Avery Philadelphia Ciclismo -5 laps
DNF Jason Roth Divine Swine Cycling -2 laps
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Starke Philadelphia Ciclismo 43:14
2 Andrew Dudle South Mountain Cycle & Cafe 12
3 Aaron Miller Rare Disease Cycling 35
4 Patrick Wiwel Henry's Bicycle Shop 44
5 William Stanford 46
6 Austin Banks Young Medalists 1:51
7 Sean Smith Stoudts Brewing Co. / Jbs Bike 2:10
8 Phil Garofolo The 5th Floor Nyc 2:22
9 Aaron Barr Divine Swine Cycling 2:45
10 Cullen Macdonald Crca/to Be Determined 2:48
11 Brian Hazenski Upstatevelo s.t.
12 Scott Molnar Cutters Bike Shop 2:50
13 Clay Jones Crca/to Be Determined 2:51
14 Nathan Werner Yukato Yoga P/b Two Rivers Brew 4:01
15 Joshua Croston Rohan Cycling 4:14
16 Erik Mitchell Twisted Cog Stable 12 Racing 4:25
17 Steven Carr 4:31
18 Benjamin Coleman Blue Mountain Velo 4:39
19 Dakota Schaeffer s.t.
20 Colin Fitzgerald Cs Velo 5:08
21 Adriano Hauck 5:31
22 Jeremy Hunter Thru It All Body Shop 8:10
23 William Moyer -1 lap
24 Jim Martin Team Lifecycle -1 lap
25 Patrick Brown Lackawanna Valley Racing Team P -1 lap
26 Chad Chelius Cs Velo -1 lap
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Boyer Divine Swine Cycling 36:50
2 Colin Fitzgerald Cs Velo 23
3 Kyle Sammon 717cycling 31
4 Jeffrey Slade 48
5 Andre Burton Hive Racing 1:04
6 Sam Green Henry's Bicycle Shop 1:07
7 Paulie Allison s.t.
8 Christopher Moore Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes 1:25
9 Cobie Arnold Divine Swine Cycling 1:41
10 Kyle Shenk 1:59
11 Derek Miller Rare Disease Cycling / Keswick s.t.
12 Thomas Repkoe Doylestown Bikeworks P/b Fred B 2:25
13 Frederick Worthington Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes 2:32
14 Jacob Rita 717cycling 2:51
15 Sonny Lutz 3:00
16 Jason Rinde 3:01
17 Todd Yerger Wooden Wheels 3:26
18 Eric Moon Millersburg Velo Club s.t.
19 Cory Williams 3:38
20 Jim Wilkie s.t.
21 William Weisser 3:54
22 Mike Bartlebaugh Born In The Usa 4:19
23 Scott Feather Team Vortex 4:33
24 Louis Russo Rohan Cycling 5:04
25 Brad Gorter Blue Mountain Velo 5:11
26 Jeremy King Lancaster Velo 5:15
27 Stephen Vrabel The Bike Shak 5:20
28 Ned Bement Activeyards / Chester County Ve 5:48
29 Michael Bush 6:22
30 Charles Williams 6:27
31 Greg Nauss 6:37
32 Kyle Irwin Avc/team Hagerstown-washington s.t.
33 Ian Purner Blue Mountain Velo 6:47
34 Jason Murray 7:12
35 Andy Helffrich Cadence Racing - Phl 8:05
36 Chris Schultz Team Action Wheels 8:24
37 Kevin Dillard Demon Cats Racing 8:55
38 Clint Clauss Millersburg Velo Club 9:15
39 David Meyers Active Yards - Chester County V 9:37
40 Sam Dommel 717 Cycling 11:38
41 Ryan Shank 717cycling 12:01
42 Kevin Boyle Stoudts Brewing Co/ Jb's Bike S 12:39
43 Caesar Caramanico Wccc 13:35
44 Wilmer Barndt Philadelphia Triathlon Club 14:52
45 Scott Rudy Henry's Bicycle Shop -1 lap
46 Gregory Breidenstine-howe -1 lap
47 Jim Wolgemuth -1 lap
48 Stephen Evangelista -1 lap
49 Jack Tirone -1 lap
50 Wyatt Boughter Twisted Cog -1 lap
51 Jacob Shuey -1 lap
52 Ross Albert -1 lap
DNF Chuck Steppe -1 lap
DNF E. Scott halstead -3 laps
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 26   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Wiwel Henry's Bicycle Shop 33:46
2 Benjamin Strine 31
3 Jay Drasher Undead A$shats / Saltfire Brewi 2:20
4 Charles Southgate Snake Ch__ch 3:52
5 Jordan Czajka Snake Ch__rch 5:15
6 Michael Hoffman C3-twenty20 Cycling 6:50
7 Jason Sipe 8:41
8 Scott Rudy Henry's Race Team By First Stat 9:45
DNF Cobie Arnold Divine Swine Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Homare Yamashita 16:29
2 Maya Brothers Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes 2:12
3 Jolee Johnson Thecycleworks 4:12
4 Minori Yamashita 4:16
5 Stella Mealey 717cycling 7:21
6 Clara Engel Kutztown Cutters s.t.
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Williams Sturdy Girl Cycling 43:07
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katrina Dowidchuk Colavita-whole Foods Market Rac 43:37
2 Caitlin Thompson Team Laser Cats 29
3 Lauren Festa Rare Disease Cycling / Keswick s.t.
4 Shaina Kravitz Team Eps/m3 P/b Brielle Cyclery s.t.
5 Jen Hock 1:30
6 Erin Mascelli Yukato Yoga P/b Two Rivers Brew 1:35
7 Jacqueline Mcclure Cadence Racing 2:02
8 Lisa Stefanelli Sturdy Girl Cycling 2:53
9 Erin Gordon Rare Disease Cycling / Keswick 2:57
10 Holly Neckermann No. 22 Racing 3:31
11 Rosalind Patterson Rare Disease Cycling / Keswick 3:36
12 Elisabeth Reinkordt Team Laser Cats 5:03
13 Amanda Swords Commonwealth Cycling Collective 9:52
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mikaela Martin Sturdy Girl Cycling 45:53
2 Eugena Gunderson 717cycling s.t.
3 Vanessa Romano Young Medalists 41
4 Bethany Newton Race Cf 50
5 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 2:36
6 Homare Yamashita 2:48
7 Lauren Chesnutt No.22 Racing 3:33
8 Kathryn Campbell Velodash 4:14
9 Melissa Paquette Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes 4:34
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Pieragostini Twisted Cog/stable 12 Race Team 41:59
2 Maria Dziembowska Trek Mid-atlantic Off Road 59
3 Susan Amato Yukato Yoga P/b Two Rivers Brew 1:56
4 Kate Stanford 3:07
5 Rachel Butler Velodash 3:16
6 Emily Dodson Velodash 4:43
7 Cassandra Lizza 8:38
8 Dorothy Mozloom Commonwealth Cycling Collective 10:43
9 Mary Fanelli lund Sturdy Girl/vanderkitten 11:12
10 Andrea Mules Velodash -1 lap
11 Lauren Mcneil Team Laser Cats -1 lap
12 Jessica Keller Creekside Services -1 lap
13 Marie Murak -1 lap
DNF Olivia Fay South Mountain Cycle & Cafe -3 laps
DNF Amy Fowler -3 laps
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 5