Log In
Rockburn Cross • Nov 12 2017
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
5.6
3.9
4.3
4.5
4.9
Clear, 42 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
3.9
Moisture
4.3
Accel
4.5
Tech
4.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:41:25.7
2 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:41:46.9
3 Tyler Kirkwood Unattached 0:41:47.1
4 Stefan Gissler The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:41:50.8
5 August Milliken Rock Creek Velo 0:41:51.3
6 Nathan Coleman Unattached 0:41:51.8
7 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:52.6
8 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:42:00.8
9 Ben Reynolds Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:42:06.3
10 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:42:23.2
11 Shannon Field Adventures for the Cure 0:42:50.3
12 Sean Price Whole Wheel Velo Club 0:43:13.6
13 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:24.7
14 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:43:28.8
15 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:43:51.7
16 Austin Butts Unattached 0:44:05.8
17 Curtis Alia National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:06.6
18 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:44:34.7
19 Jay Neighbours JAMSQUAD Cycling 0:45:09.2
20 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:45.6
21 Bo Rider Rock Creek Velo 0:48:02.8
22 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:48:25.8
Finishers: Cat 3: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Garcia DistrictTaco Racing 0:42:30.9
2 Grant Mandsager District Velocity Racing/District V 0:42:43.4
3 Jimmy Sosinski Unattached 0:43:38.5
4 Dylan Stagner Great Eskape 0:44:14.6
5 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:27.2
6 Kevin Collins Adventures for the Cure 0:44:45.2
7 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:45:19.7
8 Alex Myers Unattached 0:45:20.3
9 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:45:23.3
10 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:35.6
11 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:36.4
12 Brian Curlee JAMSQUAD Cycling 0:45:39.7
13 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:47.4
14 George Lewis Team Bikenetic 0:45:54.8
15 Christopher Tank Bluemont Connection 0:46:08.2
16 Matt Holmes Team Bikenetic 0:46:08.4
17 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:19.1
18 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:46:19.1
19 Matthew Conte DCMTB 0:46:20.1
20 Chris Boland Unattached 0:46:28.9
21 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:30.1
22 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:46:33.7
23 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:46:36.8
24 Sebastian Silberman Unattached 0:46:36.9
25 Chris Howell Bike Doctor / Visit Frederick 0:47:19.6
26 Kevin Sundeen Great Eskape 0:47:25.2
27 Matthew Tilley Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:47:39.7
28 Che Hale Unattached 0:48:01.3
29 Brian Mattern Squadra Coppi 0:48:12.3
30 Dane Paris Team Bikenetic 0:48:13.2
31 Jack Fu Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
32 Landon Short The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
33 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
34 Eric Brandt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
35 David Centers Bluemont Connection 1 Lap
36 Jesse Godby Unattached 1 Lap
37 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
38 Charlie Lewis Team Bikenetic 1 Lap
39 Dan Doggett Unattached 1 Lap
40 Michael Minnis Unattached 1 Lap
41 Jesse Adkison US Military Endurance Sports
DNF Ian Buggey Team Bikenetic DNF
Finishers: Cat 4: 41   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Lanier Unattached 0:36:55.4
2 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:37:12.0
3 Sean Harbaugh Adventures for the Cure 0:37:28.0
4 Ian Bucala DistrictTaco Racing 0:37:36.2
5 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:38:06.9
6 Christopher Yesmant Bluemont Connection 0:38:14.6
7 Adrian Pavia Unattached 0:38:32.1
8 Nathan Greene Unattached 0:38:39.4
9 Matteo Pistono Bluemont Connection 0:39:01.4
10 Bryce Mcnitt Bluemont Connection 0:39:07.4
11 Alan Leslie Unattached 0:39:46.1
12 Gregory Fuller Savage Multisport 0:40:10.0
13 Greg Mccracken Unattached 0:40:11.4
14 Randall Jones Adventures for the Cure 0:40:13.0
15 Christian Sachek Unattached 0:40:55.0
16 Sean Hourihan Unattached 0:40:55.0
17 John Fisher Unattached 0:41:38.8
18 Jason Weddington Adventures for the Cure 0:41:49.8
19 Curtis Mason Unattached 0:41:49.9
20 William Sanders N/A 0:41:54.5
21 Hunter Jones Unattached 0:42:04.6
22 Jackson Koepke Unattached 0:42:39.1
23 Evan Calvert Bigfoot Endurance 0:42:42.5
24 Bradley Dion Unattached 0:42:44.0
25 Vashek Vancura NCVC/UnitedHealthcare 0:42:46.0
26 Daniel Lucas Unattached 0:43:04.0
27 Timothy Mayotte Team Granite 0:43:04.4
28 Kevin Green Unattached 0:43:32.0
29 Kelly Gray DCMTB 0:44:08.0
30 Jason Mallett Unattached 0:44:16.5
31 Todd Keller DCMTB 0:45:03.0
32 John Cservek Adventures for the Cure 0:45:53.1
33 Sean Praglowski Johns Bicycle Repair LLC 0:46:38.9
34 Michael Porterfield Unattached 0:47:11.4
35 Kevin Luckeroth Unattached 0:47:43.5
36 Robert Furlong Unattached 1 Lap
37 Trace Thomson HUB C'ville Bikes/Adventures for th 1 Lap
38 Tobias Carson JamSquad/Cisco 1 Lap
39 Daniel Engel Unattached 1 Lap
40 Mark Dyce Unattached 1 Lap
41 Matthew Wright Unattached 1 Lap
42 Nick Kundrat Unattached 1 Lap
43 Connor Stemple Unattached 1 Lap
44 Darnell Isaac Unattached 2 Laps
45 Marc Hamann Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 25   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 0:59:52.8
2 Jordan Snyder Unattached 1:00:09.7
3 Christopher Beck Unattached 1:00:22.7
4 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:01:15.2
5 Mattison Brady Unattached 1:01:36.2
6 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:02:18.9
7 Joe Thomas S'Ville Bikes/Lee & Associates Race 1:03:00.7
8 Sait Arana DistrictTaco Racing 1:03:08.9
9 Peter Tyson Team Bikenetic 1:03:15.5
10 David Gunnerson Ascent Concept Team 1:03:31.9
11 David Flaten Unattached 1:04:23.7
12 Ezra Kahn Charm City Cycling LLC 1:04:29.7
13 Kevin Ellsworth Team Novo Nordisk/Team Novo Nordisk 1:04:39.2
14 Andy Brooks 717 Cycling club 1:05:37.3
15 Larry Miller Unattached 1:06:23.6
16 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 1:06:28.3
17 Owen Brenneman 717 Cycling club 1:06:33.1
18 Dan Miller Charm City Cycling LLC 1:06:52.9
19 Patrick Miller The Fast Forward 1:07:52.9
20 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 1:08:22.9
21 Jon Fields Monticello Velo Club 1 Lap
22 Kyle Mihalik J Mac Cycling LLC 1 Lap
DNF Patrick Blair Adventures for the Cure DNF
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 9   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 0:47:46.9
2 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:48:27.5
3 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:48:43.1
4 Daniel Proulx Unattached 0:48:43.4
5 Kimani Nielsen SEAVS/Haymarket 0:49:34.0
6 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:49:34.5
7 Joshua Delmanzo Unattached 0:50:16.0
8 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:50:24.4
9 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:50:55.9
10 Benjamin Lepene SEAVS/Haymarket 0:50:59.6
11 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:04.4
12 Tony Leong Unattached 0:52:32.4
13 Brad Hawk Team Bikenetic 0:52:36.4
14 Steve Fife Unattached 0:52:54.4
15 Chris Hardee Rock Creek Velo 0:53:06.5
16 Michael Burris Charlottesville Racing Club/Blue Ri 0:53:07.5
17 Lance Ohlsson Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 0:53:15.1
18 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC 0:54:20.0
19 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
20 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
21 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 12   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:35:25.9
2 Samuel Guzman PTS Racing 0:35:38.8
3 Evans Rohrbaugh Unattached 0:35:48.4
4 Robert Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:35:53.8
5 Ian Cameron Unattached 0:35:56.9
6 Matthew Albanese Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:36:14.8
7 Thomas Peddy Joe's Bike Shop Racing Team 0:36:15.5
8 Matt Bully Squadra Coppi 0:36:21.3
9 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:36:26.0
10 William Faucette Unattached 0:36:59.5
11 Ron Edwards DCMTB 0:37:07.0
12 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:37:07.4
13 Che Hale Unattached 0:37:13.4
14 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:37:16.0
15 Michael Scardaville DCMTB 0:37:24.9
16 Mark Skubis Squadra Coppi 0:38:51.1
17 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:39:12.5
18 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:39:19.3
19 Scott Peitz Unattached 0:39:22.0
20 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:39:30.3
21 Richard Mcafee The Bike Lane 0:39:34.5
22 Dan Shaw Unattached 0:39:37.3
23 Aaron Richardson V-DAY 0:39:40.9
24 Juan Constanza Phase Cycling 0:39:51.6
25 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 0:39:52.4
26 Jeffrey Sheehan Unattached 0:39:53.8
27 Brendan Jacobs Rock Creek Velo 0:39:56.8
28 David Baek Unattached 0:39:57.5
29 Edward Rackley Squadra Coppi 0:39:58.3
30 Paul Thomas Unattached 0:40:30.1
31 Stuart Wright Unattached 0:40:37.8
32 Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:40:56.0
33 Karl Liebert Unattached 0:41:52.3
34 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:07.0
35 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 0:42:22.9
36 D. Brett collins Unattached 0:42:30.4
37 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:42.3
38 Adam Austin Crosshairs Cycling 0:43:06.8
39 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:43:31.9
40 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 0:43:47.4
41 Kristofer Singleton Unattached 1 Lap
42 John Metz Adventures for the Cure 1 Lap
43 Adrian Reich Unattached 1 Lap
44 J Carroll Unattached 1 Lap
45 Warren Chambers Adventures for the Cure 1 Lap
46 Paul Rubenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
47 Nick Cordaro DistrictTaco Racing
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 23   Cat 5: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:50:05.9
2 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:50:09.6
3 Jesse Morse Unattached 0:51:05.1
4 Stokely Samuel Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:51:30.2
5 Brian Shields Team CBC 0:51:37.2
6 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:51:44.4
7 Peter Schultz Team Bikenetic 0:52:46.1
8 Scott Thompson Squadra Coppi 0:52:53.1
9 Bill Okeefe Joes Bike Shop Racing Team 0:53:14.9
10 Gregory Butler Squadra Coppi 0:53:25.6
11 Ramon Benitez Unattached 0:53:41.2
12 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:53:41.4
13 Gary Moon Unattached 0:53:52.6
14 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 0:54:41.7
15 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:54:45.3
16 Kevin Dolan Race Pace Bicycles 0:54:59.3
17 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:55:03.4
18 Mike Shaw Unattached 0:55:16.8
19 Eric Saidel Unattached 0:55:36.8
20 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:55:50.4
21 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:56:06.1
22 Kemal Tuncer Unattached 0:56:16.1
23 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:56:37.2
24 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 1 Lap
25 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
26 Bruce Lindsay Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
27 Robert Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
28 Edward Russell Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
29 James Maiden Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 14   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer SEAVS/Haymarket 0:54:24.0
2 Jim Bronson S'Ville Bikes/Lee & Associates Race 0:55:22.7
3 David Wolfel Squadra Coppi 1 Lap
4 Frank Smith Mad Alchemy | Zanconato 1 Lap
5 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
6 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
7 John Williams Unattached 1 Lap
8 Russ Baxter Unattached 1 Lap
9 James Carlson Potomac Velo Club 2 Laps
10 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
11 Joseph Hoffman Unattached 2 Laps
12 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
13 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:30:58.9
2 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:32:26.7
3 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:33:20.7
4 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:33:25.7
5 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:34:16.2
6 Nicholas Shaw Baltimore Youth Cycling 0:34:36.2
7 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:34:59.9
8 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:35:12.5
9 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:35:49.1
10 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:36:14.9
11 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:36:18.2
12 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:36:32.0
13 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:38:58.1
14 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:40:06.9
15 Wilson Faucette Unattached 0:40:13.0
16 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:40:49.3
17 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:41:46.9
18 Daniel Gates Unattached 0:42:43.1
19 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:42:46.9
20 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:42:59.5
21 Julian Zegal Rock Creek Velo 0:43:02.5
22 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:44:19.0
23 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 0:44:58.5
24 Thomas Newill Unattached 0:46:04.3
25 Michael Litrenta Baltimore Youth Cycling 0:46:16.9
26 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 0:46:47.4
27 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:46:53.0
28 Timothy Grafov Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
29 James Palumbo Baltimore Youth Cycling 1 Lap
30 Paul Griffin Rock Creek Velo 1 Lap
31 Oliver Deitrick Baltimore Youth Cycling 1 Lap
32 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
33 Allen Reyes Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 29   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:28:59.4
2 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:29:26.3
3 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:29:45.3
4 Ansel Casper HPC Cycling/HPC/LIST 0:30:01.9
5 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:31:08.4
6 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:31:42.4
7 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:33:23.4
8 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:33:30.5
9 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo 0:33:32.5
10 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:33:52.9
11 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo 0:34:12.4
12 Malachi Merriam Crosshairs Cycling 0:34:30.9
13 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 0:34:34.9
14 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 0:34:57.0
15 Liam Christopherson Baltimore Youth Cycling 0:37:16.9
16 Aidan Helt Baltimore Youth Cycling 0:42:03.0
17 Brendan Shaw Baltimore Youth Cycling 0:45:04.0
18 Kevin Melka Baltimore Youth Cycling 1 Lap
19 Charles Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:26:54.0
2 Jasper Estes Unattached 0:27:14.3
3 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:27:42.0
4 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:28:23.8
5 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:28:37.9
6 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:30:04.4
7 Isaac Hemm Baltimore Youth Cycling 0:31:11.0
8 Grey Meerdter Baltimore Youth Cycling 0:32:09.0
9 Braeden Dushkin Baltimore Youth Cycling 0:32:49.1
10 Pierce Eatough Free Lance Writing 0:32:50.5
11 Mason Siedor Unattached 0:32:59.2
12 Noah Holland Baltimore Youth Cycling 0:33:18.9
13 Kai Faucette Unattached 0:35:23.4
14 Owen Mayutte N/A 0:39:14.5
15 Dominick Siedor Unattached
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:59.0
2 Alex Driscoll Otterhaus Performance Coaching/Otte 0:48:30.4
3 Adam Driscoll Adventures for the Cure 0:49:12.7
4 Van Morales Unattached 0:49:42.4
5 Patrick Blair Adventures for the Cure 0:50:27.6
6 Jacob Gordon Unattached 0:50:53.5
7 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:51:01.3
8 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:51:07.5
9 Patrick Gore Unattached 0:51:10.5
10 John Dove SEAVS/Haymarket 0:51:14.9
11 Carter Schultz Wooden Wheels Racing 0:51:17.9
12 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:32.7
13 Mark Cavey Crosshairs Cycling 1 Lap
14 Jay Schrum Unattached 1 Lap
15 Taylor Jones Crosshairs Cycling 1 Lap
16 Jonathan Houghton Adventures for the Cure 1 Lap
17 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 1 Lap
18 Tony Doll The Bike Shak Cycling Team 1 Lap
19 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
20 Sean Mcdonough Unattached 1 Lap
21 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
22 Steven Drost Unattached 1 Lap
23 Dave Kirschner Team Bikenetic 1 Lap
24 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
25 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
26 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
27 Hamilton Hardman Team Bikenetic 1 Lap
28 Mark Lyon-vaiden Adventures for the Cure 1 Lap
29 Joseph Laciny Unattached 1 Lap
30 Bill Wheeler Unattached 1 Lap
31 Alex Myers Unattached 1 Lap
32 Carey Harper Team BBC 1 Lap
33 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
34 Chris Malloy Unattached 1 Lap
35 Kevin Sundeen Great Eskape 1 Lap
36 Charlie Lewis Team Bikenetic 1 Lap
37 Chris Huller Unattached 2 Laps
DNF Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Kevin Cross District Velocity Racing DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 12   Cat 4: 12   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:50:42.3
2 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:52:13.7
3 Willem Drescher SEAVS/Haymarket 0:53:21.1
4 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:53:50.1
5 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:54:34.4
6 Nolan O'donnell MSS MTB Club 0:54:41.8
7 Luke Flaxman Unattached 0:55:20.6
8 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:56:02.9
9 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 0:56:12.3
10 Ethan Selko Baltimore Youth Cycling 0:56:41.8
11 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 1 Lap
12 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Jesse Bower Baltimore Youth Cycling 1 Lap
15 William Heschl Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Ze-nable Adisalem Squadra Coppi 1 Lap
17 Liam Mcatee Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
18 Nicolas Litrenta Baltimore Youth Cycling 2 Laps
19 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 2 Laps
20 Edwin Sloman HPC Cycling 2 Laps
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dori Buckethal Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:39:15.1
2 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:39:52.9
3 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:40:29.2
4 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:40:43.1
5 Sarah Sladen The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:41:03.1
6 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:20.9
7 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:26.1
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:39:42.4
2 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:40:25.6
3 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:41:40.1
4 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:41:40.5
5 Andrea Dobbins Unattached 0:42:34.6
6 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:42:59.1
7 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 0:43:19.2
8 Jenny Bourque Unattached 0:43:31.1
9 April Williamson The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:44:35.6
10 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
11 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
12 Samantha Brann Unattached 1 Lap
13 Maureen Boyle The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
14 Edrie Ortega Great Eskape 1 Lap
15 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers 1 Lap
16 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
17 Rachel Kristy Team Sticky Fingers 1 Lap
18 Anna Doorenbos Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:36:00.0
2 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:36:38.8
3 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:36:39.0
4 April Nabholz 717 Cycling club 0:36:39.0
5 Ella Brenneman 717 Cycling club 0:37:18.7
6 Erin Bougie National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:47.2
7 Jenna Latour nichols Unattached 0:40:53.4
DNF Lisa Jancy Team Sticky Fingers DNF
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holli Finneren Unattached 0:41:46.0
2 Amanda Gravenhorst The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:41:46.5
3 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:43:06.6
4 Jenny Bourque Unattached 0:45:02.0
5 Casey Bailey Team Bikenetic 0:45:25.6
6 Ann Wiringa Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 0:45:39.5
7 Maureen Boyle The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
8 Rachel Grandpre The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
9 Monika Kornhauser NCVC/UnitedHealthcare 1 Lap
10 Margo Workman Unattached 1 Lap
11 Lisa May Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Weaver J Mac Cycling LLC 0:39:45.6
2 Paula Smith River CIty Women's Racing 0:42:09.0
3 Cara Schultz Team Bikenetic 0:42:43.6
4 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:44:49.8
5 Evelyn Egizi Team Sticky Fingers 0:47:48.1
6 Anne Sheehy Unattached 1 Lap
7 Kathryn Moran Unattached 1 Lap
8 Bridget Zolman Potomac Velo Club 1 Lap
9 Denise Clearwater Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Covas Rock Creek Velo 0:42:48.9
2 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 0:44:00.5
3 Emerson Eatough Free Lance Writing 0:46:04.2
4 Kate Workman Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Becky Kuhn Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Larkin Endorphin Fitness 0:33:03.5
2 Charlotte Bott Baltimore Youth Cycling 0:34:10.8
3 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:36:09.8
4 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:37:04.9
5 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:39:00.8
6 Joanna Blackman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:40:05.4
7 Emma Weaver Unattached 0:40:35.2
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:25:00.4
2 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:25:24.9
3 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:30:49.2
4 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:31:23.4
5 Ava Champney Baltimore Youth Cycling 0:34:55.6
6 Susanna Decker Baltimore Youth Cycling 0:37:53.7
7 Lucia Castro-luna Rock Creek Velo 0:40:52.4
8 Anna Field Baltimore Youth Cycling 0:45:45.0
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:52:55.4
2 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
3 Evelyn Egizi Team Sticky Fingers 1 Lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:32:39.4
2 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:32:56.7
3 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:37:44.1
Finishers: Cat 4: 3