Log In
BikenetiCX • Dec 11 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
6
4
5.2
4.8
3.8
Mostly Cloudy, 35 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6
Beers
4
Moisture
5.2
Accel
4.8
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Wagstaff Unattached 0:30:12.5
2 Alexander Boyd Great Eskape 0:30:38.9
3 Jack Lanier Unattached 0:30:43.1
4 Mark Gisler Unattached 0:30:53.1
5 Michael O'Brien Unattached 0:31:10.1
6 Leonardo Vieira Unattached 0:31:13.5
7 Mark Scheer Team Bikenetic 0:32:02.7
8 Richard Mccaffery Unattached 0:32:36.1
9 Kevin Carrick Unattached 0:34:13.2
10 Peter Huybers Unattached 0:34:29.7
11 Trey Harris Team Bikenetic 0:34:31.1
12 Patrick Maloney Unattached 0:34:31.4
13 Joe Birkenstock Unattached 0:34:43.3
14 David Centers Unattached 0:35:00.8
15 Stuart Lee Unattached 0:35:04.0
16 Brian Elsts Unattached 0:35:06.0
17 Jonathan Mccormick Unattached 0:35:07.8
18 Charlie Lewis Unattached 0:36:02.0
19 Addison Larrow Wild Yeti Racing 0:36:24.0
20 Devin Leary Unattached 0:36:35.7
21 Jake Fox Unattached 0:36:53.5
22 Larry Cautilli The Bike Lane 0:36:59.5
23 Keith Sullivan Unattached 0:37:29.3
24 Todd Weiser Unattached 0:37:55.7
25 Robert Lowe Team Bikenetic 0:38:28.7
26 Steve Clark Unattached 0:38:38.2
27 Frank Fitzpatrick Unattached 0:39:13.3
28 Peter Mech Unattached 0:39:45.8
29 Michael Escamilla Unattached 0:39:55.8
30 Timothy Fitzgerald Diesel Turtle 1 Lap
31 Larry Degroff NA 1 Lap
32 Ryan Buchholz Bikenetic 1 Lap
33 Christopher Jones Unattached 1 Lap
34 Kevin Cantfil Unattached 1 Lap
DNF Kevin Tan Richmond Bicycle Studio Racing DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 17   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Clouse Unattached 0:45:41.6
2 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 0:46:20.4
3 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:35.6
4 Jason Cyr Team Novo Nordisk/Team Novo Nordisk 0:47:17.2
5 Matthew Clements Unattached 0:47:41.9
6 Larry Miller Bodeum 0:47:57.3
7 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:48:22.3
8 Gram Smith SEAVS/Haymarket 0:48:35.7
9 Colin Eustis Unattached 0:48:37.2
10 Joe Thomas Unattached 0:49:28.5
11 Brian Kearns Unattached 0:50:07.6
12 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:50:19.9
13 Kevin Ellsworth Cumberland Trail Connection 0:50:20.9
14 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:51:13.6
15 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
16 Scott Thompson Squadra Coppi 1 Lap
DNF Pete Custer Celerity Cycling/Haymarket/Starligh DNF
DNF Raul Rojas DCMTB DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Dove Crosshairs Cycling 0:48:27.8
2 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:48:33.3
3 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:48:34.4
4 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 0:48:34.7
5 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:44.2
6 Joshua Delmanzo Unattached 0:50:24.8
7 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
8 Jason Aytes SEAVS/Haymarket 1 Lap
DNF Elias Guerra Bike World Racing DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:48:31.2
2 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:31.6
3 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:49:39.2
4 Abe Ehlers Unattached 0:50:15.7
5 Ken Bell Rocktown Racing 0:50:22.3
6 Peter Schultz Team Bikenetic 0:50:22.4
7 Eric Ivey Team Bikenetic 1 Lap
8 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/HydroMonkies 1 Lap
9 Thomas Shaw The Bike Lane 1 Lap
DNF James Johnson National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:41:38.0
2 Gentry Jefferson Monticello Velo Club 0:41:46.4
3 Owen Brenneman LancBike 0:42:25.4
4 Peter Tyson Team Bikenetic 0:42:53.6
5 Joe Thomas Unattached 0:43:32.5
6 Jon Fields Unattached 0:43:55.3
7 Robert Caudill Unattached 0:44:33.7
8 Sean Price Velo Allegro 0:44:33.8
9 Stefan Gissler The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:45:03.8
10 Jimmy Sosinski Unattached 0:45:56.3
11 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:46:03.4
12 Kyle Murphy The Bike Lane 0:46:03.7
13 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:46:28.2
14 Michael Russo Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:46:33.9
15 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 0:46:36.9
16 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 0:46:37.3
17 Adam Ward Unattached 0:47:28.9
18 Bo Rider Rock Creek Velo 0:47:38.3
19 Justin Onusko Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:47:42.8
20 Ian Hardman Unattached 0:48:04.7
21 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:26.9
22 Pete Custer Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 1 Lap
23 John Messersmith Altius Cycling Team 1 Lap
24 Christopher Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
25 Matthew Malloy Unattached 1 Lap
26 Dan Wright Twin Six 1 Lap
DNF Shannon Field Adventures for the Cure DNF
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Hawk Team Bikenetic 0:43:37.2
2 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:37.3
3 Joe Garcia Unattached 0:45:11.4
4 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:28.4
5 Scotty Roberts Wooden Wheels Racing 0:45:39.1
6 John Switzer Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:46:01.8
7 Robert Chase Velosport Racing/FFKR ARCHITECTS RA 0:46:03.4
8 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:46:07.0
9 Brian Lancaster National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:25.9
10 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:25.9
11 Keith Kaetzel The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:46:34.9
12 Damian Walsh Unattached 0:46:36.4
13 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:46:48.9
14 George Lewis Team Bikenetic 0:46:59.5
15 Peter Henry Altius Cycling Team 0:47:03.1
16 Scott Cernich Crosshairs Cycling 0:47:09.4
17 Che Hale Unattached 0:47:15.5
18 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:47:30.0
19 Matthew Conte DCMTB 0:47:58.6
20 Rob Hermstein Unattached 0:48:40.5
21 Alistair Hastings The Bike Lane 0:48:53.1
22 William Lynn Team Bikenetic 0:48:59.2
23 Dane Paris Team Bikenetic 0:48:59.4
24 David Fischer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:21.7
25 Brian Indre Team Bikenetic 0:49:41.4
26 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group 0:49:59.7
27 Jan Feuchtner Team Bikenetic 0:50:08.2
28 Robert Spinks Team Bikenetic 0:50:14.0
29 Aaron Richardson V-DAY 0:50:16.3
30 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 1 Lap
31 David Stearman Team Bikenetic 1 Lap
32 Paul Espanol Unattached 1 Lap
33 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 1 Lap
34 Jonathan Levine Team Bikenetic 1 Lap
35 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
36 Michael Minnis Unattached 1 Lap
37 Chris Huller Unattached 1 Lap
38 William Crawford Unattached 1 Lap
39 Andrew Reiter The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
40 Dustin Wright Unattached 1 Lap
41 Joshua Kinnetz Unattached 1 Lap
42 Jarrett Conway District Hardware Cycling Collectiv 2 Laps
43 Erik Pelton Team Bikenetic 2 Laps
DNF Jesse Godby Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 30   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Thompson Squadra Coppi 0:45:04.2
2 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:45:14.9
3 Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:25.9
4 Colby Waller Unattached 0:45:27.9
5 Robert Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:51.7
6 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:46:01.4
7 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:46:01.9
8 Mike Shaw Unattached 0:46:18.1
9 Brian Haugli Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:45.3
10 Gregory Butler Squadra Coppi 0:46:55.5
11 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:47:04.4
12 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:50.6
13 Esteban Sarzosa Unattached 0:48:43.7
14 Stuart Wright Unattached 0:48:54.9
15 Phillip Troutman Team Bikenetic 0:49:19.4
16 Juan Constanza Phase Cycling 0:49:29.2
17 Hamilton Hardman Team Bikenetic 1 Lap
18 Mark Stahl Team Bikenetic 1 Lap
19 Javier Diaz Unattached 1 Lap
20 Karl Liebert Unattached 1 Lap
21 Pablo Bachelet Unattached 1 Lap
22 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
23 Greg Fangonil Team Bikenetic 1 Lap
24 Stefan Hansen Unattached 1 Lap
25 Adam Issenberg Unattached 1 Lap
26 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
27 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
28 Jason Seligman Bikenetic 1 Lap
29 Hans Ruppenthal Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
30 Tom Bendien Unattached 1 Lap
31 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
32 Stuart Kern Rock Creek Velo 1 Lap
33 Sean Hourihan Unattached 1 Lap
34 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
35 Joel Christie Unattached 1 Lap
36 David Selko Unattached 1 Lap
37 James Hoofnagle Team Bikenetic 1 Lap
38 James Maiden Unattached 1 Lap
39 Matt Moore Unattached 2 Laps
40 Gwokang Yang Unattached 2 Laps
41 Scott Levitt Unattached 2 Laps
DNF Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc DNF
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 21   Cat 5: 6   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jimmy Sosinski Unattached 0:44:06.9
2 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:44:39.4
3 Matt Bully Squadra Coppi 0:44:52.3
4 Dan Henry The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:45:04.3
5 Curtis Alia Unattached 0:45:20.8
6 Scott Evans Endorphin Fitness 0:45:38.5
7 Christopher Tank Bluemont Connection 0:45:51.9
8 Nathan Cristler Unattached 0:46:22.5
9 Brian Crowe Unattached 0:46:40.9
10 Elliott Cheresh The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:46:41.0
11 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:46:48.9
12 Matthew Toigo Crosshairs Cycling 0:46:59.0
13 Matt Holmes Team Bikenetic 0:47:07.5
14 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:47:12.1
15 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:47:26.0
16 Seth Sivinski Metier Racing /Métier Racing 0:47:31.2
17 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:33.6
18 Jason Hade Unattached 0:47:36.0
19 Eric Halverson Unattached 0:47:49.1
20 Sjoert Van velzen Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:51.3
21 William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:55.9
22 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:59.7
23 Nathan Sedgewick Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:13.8
24 Dylan Stagner Great Eskape 0:48:15.7
25 Tyler Kirkwood CTC Racing 0:48:15.8
26 Paul Hunt Unattached 0:48:16.5
27 Clay Moulton VeloWorks-Spokes Etc 0:48:21.7
28 Jorge Martinez Phoenix Bikes 0:48:37.2
29 Adam Dean Dire Wolf Racing 0:48:42.1
30 Andre Burton Drexel University 0:48:42.2
31 Josh Logan Joes Bike Shop 0:48:53.7
32 Chris Howell BIKE DOCTOR/VISIT FREDERICK 0:48:58.2
33 Justin Onusko Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:48:58.5
34 Landon Short The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:01.7
35 Todd Bauer Unattached 0:49:40.2
36 Joe Penano The Bike Lane 0:49:50.2
37 Ken Ray The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:52.9
38 Nick Bradford National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:44.8
39 Usman Zafar Phoenix Bikes 0:50:48.0
40 Alexander Boyd Great Eskape 0:50:59.3
41 Danny Romanoff District Hardware Cycling Collectiv 0:51:23.9
42 Michael Mcconnell Unattached 0:51:29.6
43 Ian Buggey Team Bikenetic 0:52:20.2
44 Erik Rapprich Team Bikenetic 1 Lap
45 Nathaniel Buckner Unattached 1 Lap
46 Kevin Tan Richmond Bicycle Studio Racing 1 Lap
47 Sean Murnane Unattached 1 Lap
48 John Kromis Wicked Wash Racing 1 Lap
49 Brannon Walsh Team Bikenetic 1 Lap
50 Christopher Yesmant Unattached 1 Lap
51 Carl Argote Wicked Wash Racing 1 Lap
52 Adam Sidel National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
53 Charlie Lewis Unattached 1 Lap
54 Bless Gomes Phoenix Bikes 1 Lap
55 Trey Perkins Unattached 1 Lap
56 Eric Brewer Bluemont Connection 1 Lap
57 Patrick Dennis The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
58 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
59 Matthew Huisman The Bike Rack 1 Lap
60 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
61 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
62 Chris Randle Unattached 1 Lap
63 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
64 Jake Fox Unattached 1 Lap
65 Rick Anderson District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
66 Addison Larrow Wild Yeti Racing 1 Lap
67 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
68 Bradley Kennedy Unattached 1 Lap
69 Brian Ezzelle Unattached 2 Laps
70 Michael Gill Unattached 2 Laps
DNF Thomas Howe Wicked Wash Racing DNF
DNF William Crockett Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 42   Cat 5: 22   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglass Gray First State Velo Sport 0:43:36.6
2 Fred Wittwer Charm City Cycling LLC 0:43:49.0
3 Bill Okeefe Joes Bike Shop Racing Team 0:44:11.7
4 Jim Bronson Lee & Associates Race Team 0:44:28.8
5 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 0:44:30.3
6 Kevin Dolan Race Pace Bicycles 0:45:04.7
7 Frank Smith Mad Alchemy | Zanconato 0:46:02.8
8 David Wolfel Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:46:19.5
9 Greg Gibson SEAVS/Haymarket 0:46:20.2
10 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:46:48.4
11 Craig Walton Berkshire Cycling Association/BCA/L 0:48:06.5
12 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:48:17.4
13 David Phillips Groupe Lyon Park 0:49:07.0
14 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Peter Czapiewski Arlington Master's Velo Club/DND In 1 Lap
16 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
17 David Webber All American Bicycle Club Inc. 1 Lap
18 James Carlson Potomac Velo Club 1 Lap
19 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1 Lap
20 Richard Menton SEAVS/Haymarket 1 Lap
21 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:07:41.2
2 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:07:49.2
3 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:08:04.1
4 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:09:06.2
5 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 0:09:23.6
6 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 0:09:23.7
7 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:10:38.5
8 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:10:38.9
9 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:10:57.9
10 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:12:59.0
DNF Paul Griffin Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ansel Casper HPC 0:23:21.5
2 Presley Evans Endorphin Fitness 0:23:34.0
3 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:24:59.4
4 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:27:47.4
5 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:29:07.0
6 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:29:15.0
7 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:29:25.0
8 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:30:23.6
9 Peter Van roie Rock Creek Velo 0:31:17.5
10 Finn Leary Baltimore Youth Cycling 0:31:26.8
11 Jacob Gerkens Baltimore Youth Cycling 1 Lap
12 Mason Dove Endorphin Fitness 1 Lap
13 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Brayden Kromis Wicked Wash Racing 1 Lap
15 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Elijah Pelton Team Bikenetic 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:22:16.4
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:22:20.7
3 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:22:26.2
4 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:04.3
5 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:23:22.2
6 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:23:38.4
7 Kai Dove Endorphin Fitness 0:23:58.6
8 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:24:06.8
9 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:26:15.3
10 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:27:02.7
11 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:27:50.3
12 Asher Tilghman Baltimore Youth Cycling 0:30:27.5
13 Edwin Sloman HPC 0:30:27.6
14 Ze-nable Adisalem Phoenix Bikes 0:31:20.1
15 Santiago Castro-luna Unattached 0:31:30.0
16 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 0:31:40.0
17 Jonathan Buchholz Bikenetic 0:31:50.0
DNF Jonah Killy Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:44:07.9
2 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:25.1
3 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:46:07.3
4 Antoine Levie Rock Creek Velo 0:46:23.3
5 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:46:32.8
6 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:47:45.4
7 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:17.6
8 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
9 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
10 Jorge Martinez Phoenix Bikes 1 Lap
11 Luke Flaxman Unattached 1 Lap
12 Quinn Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Ethan Selko Baltimore Youth Cycling 1 Lap
DQ Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe DQ
DNF Ansel Casper HPC DNF
DNF William Dickson Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:41:28.8
2 Stuart Beaulieu Crosshairs Cycling 0:41:29.0
3 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:57.4
4 Peter Tyson Team Bikenetic 0:42:54.9
5 Justin Howe Twin Six 0:43:07.4
6 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:14.5
7 Eric Ivey Team Bikenetic 0:43:27.9
8 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:27.9
9 John Dove Crosshairs Cycling 0:44:09.9
10 Dave Chamblin Unattached 0:44:30.0
11 Andrew Webster Unattached 0:45:52.7
12 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:46:14.7
13 Vincent Ng Team Bikenetic 0:46:29.3
14 Matt Holmes Team Bikenetic 0:46:38.3
15 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:45.4
16 Nathan Cristler Unattached 0:47:07.0
17 Matthew Conte DCMTB 0:47:50.8
18 George Lewis Team Bikenetic 0:48:26.5
19 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:48:27.4
20 Brian Decann District Hardware Cycling Collectiv 0:48:40.0
21 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:49:18.5
22 Hamilton Hardman Team Bikenetic 0:49:23.5
23 Dylan Stagner Great Eskape 1 Lap
24 Erin Conner Team Sticky Fingers 1 Lap
25 John Shackelford Unattached 1 Lap
26 Wyatt Shields Team Bikenetic 1 Lap
27 William Lynn Team Bikenetic 1 Lap
28 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
29 Greg Fangonil Team Bikenetic 1 Lap
30 Daniel Summers Unattached 1 Lap
31 Tim Kosmider Unattached 1 Lap
32 Leslie Keck The Bike Lane 1 Lap
33 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
34 Arden Sperty Unattached 1 Lap
35 Evelyn Egizi Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
DNF Michael Pusey Team Bikenetic DNF
DNF Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 4: 19   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessie Oppenheimer Unattached 0:42:26.0
2 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc 0:43:01.8
3 Miriam Jones Team Bikenetic 0:43:57.8
4 Paula Caro Unattached 0:43:58.3
5 Andrea Dobbins Unattached 1 Lap
6 Tania Pierce Team Bikenetic 1 Lap
7 Elizabeth Gibbons Unattached 1 Lap
8 Sarah Gowin Tailwind Cyclists 1 Lap
9 Maureen Boyle Unattached 1 Lap
10 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
11 Mia Landeck National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Evelyn Murcia Phoenix Bikes 1 Lap
13 Helen Huley Team Bikenetic: 1 Lap
14 Jenny Bourque Unattached 1 Lap
15 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
16 Eleanor Christopher Unattached 1 Lap
17 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
18 April Williamson The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
19 Jocelyn Herrington Unattached 1 Lap
20 Samara Cathirell Phoenix Bikes 1 Lap
21 Gina Inocencio The Bike Lane 1 Lap
22 Taylor King Unattached 1 Lap
23 Elizabeth Fulton The Bike Lane 1 Lap
24 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
25 Meg Rapelye Phoenix Bikes 1 Lap
26 Jennifer Stern Unattached 2 Laps
27 Sarah Bruns Unattached 2 Laps
28 Robyn Spann Unattached 2 Laps
DNF Laura Hastings The Bike Lane DNF
Finishers: Cat 4: 20   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriella Sterne Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:38:02.4
2 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:38:11.8
3 Svetlana Mack Rock Creek Velo 0:38:56.0
4 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 0:39:48.9
5 Carley Leins SEAVS/Haymarket 0:40:31.5
6 Beth Durman VeloWorks-Spokes Etc 0:40:44.8
7 Michele Scherer Unattached 0:43:59.4
DNF Lindsay Donnellon Unattached DNF
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Young Unattached 0:40:17.2
2 Ella Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:40:23.0
3 Jenna Latour nichols Bicycle Revolutions Racing 0:40:34.9
4 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 0:40:52.4
5 Laura Pyle BFF Bikes 0:42:00.1
6 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:42:08.6
7 Melissa Tallent US Military Endurance Sports 0:42:11.8
8 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:42:28.7
9 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:59.0
10 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:43:06.9
11 Ellen Tarquinio Unattached 0:43:13.1
12 Kathy Lett Unattached 0:43:39.2
13 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:23.1
14 Kathleen Holmes The Bike Lane 0:44:54.1
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cara Schultz Team Bikenetic 0:42:16.5
2 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 0:43:59.8
3 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
4 Evelyn Egizi Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
5 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:09:16.8
2 Sophie Cosper Baltimore Youth Cycling 0:09:17.8
3 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:09:35.4
4 Tulsi Gupta Rock Creek Velo 0:13:34.9
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:27:45.0
2 Sydney Oclery Rock Creek Velo 0:28:48.6
3 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 1 Lap
4 Emma Covas Rock Creek Velo 1 Lap
5 Lidia Cusack Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Larkin Endorphin Fitness 0:27:42.8
2 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:31:16.4
3 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:32:31.2
4 Lucia Kaufmann Rock Creek Velo 0:33:54.5
5 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:34:33.1
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:38:08.2
2 Sade Smith Endorphin Fitness 0:38:24.9
3 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:41:10.0
Finishers: Cat 4: 3