Log In
UTCX #7 Hillside • Nov 12 2022 • Salt Lake City, UT
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.9
5.8
6.3
6.8
5.8
Mostly Cloudy, 37 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
5.8
Moisture
6.3
Accel
6.8
Tech
5.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Weston Woodward Wasatch Cyclocross and Gravel
2 Seth Bradley DNA Cycling
3 Chad Chenoweth JEO
4 Caleb Christian Coureur-Canyon
5 Joseph Albano Wasatch Cyclocross and Gravel
6 Andrew Robinson Zone 5
7 Tj Stone UTCX
8 Leo Da silva
DNF Michael Greco Bingham Cyclery Peak Fasteners
DNF Scott Hoggan Bingham Cyclery Peak Fasteners
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ross Ogden
2 Drew Von lintel Saltair Cross Fever
3 Jeff Caldwell
4 David Choren
5 Craig Gritzen Plan7
6 John Thomas Kuhl Cycling Team
7 Alan Farnes Zone Five Racing
8 Brian Zimmer Bingham Cyclery
9 Aaron Lael
10 Jason Webb
11 John Kingry PC Bike Demos
12 Mike Kern Wasatch Cyclocross and Gravel
13 Joe Beals SaltAir
14 Dallin Hatch Wasatch Cyclocross and Gravel
15 Mark Alston
16 Jason Kang Plan 7 Cycling Team
17 Shane Horton Wasatch Cyclocross and Gravel
18 Kenneth Rayl Ascent Cycling
19 James Todd erickson DNA Cycling
20 Brad Seggar
21 Michael Greco Peak Fastener
22 Michael Sjodin Pegacorn racing
23 Scott Hoggan Bingham Cyclery Peak Fasteners
24 Shawn Quill
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 9   Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Fredrick Revolution Racing
2 Gregory Jacobs
3 Mike Shapiro Wasatch Cyclocross & Gravel
4 Steve Mayfield Zone Five Racing
5 David Smith
6 Mark Nuetzel Bikes and Beer Riding Club
7 Kevin Watt Wasatch Cyclocross and Gravel
8 Brian Harris Wasatch Cyclocross and Gravel
9 Jonathan Wheelwright
10 Mike Russell Zone Five Racing
11 Nathan Willgerd
12 John Rech Wasatch Cyclocross and Gravel
13 Kenneth Coleman Wasatch Cyclocross & Gravel
14 Graham Greenlee Contender Bicycle
15 Tom Telford MGCC
16 Jeffrey Gwilliam
17 Ned Skanchy
18 Matt Nielsen
DNF Leighton Reuss Gear Rush
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Clayton GOTHIC HEALTH CLUB
2 Aaron Provance Boulder Cycle Sport
3 Christoph Heinrich Kuhl Cycling Team
4 Stewart Gray Gravelution/Contender Bicycles
5 Jon Gallagher Rule 76
6 Scott Allen Hangar 15
7 Paul Solomon
8 Barry Makarewicz
9 Jeff Juip Plan 7 Cycling Team
10 Jason Olsen America First Cycling Team
DNF Ervin Hunt SPCC
DNF Jared Allen Cure T1D
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barry Makarewicz Kuhl Cycling Team
2 Richard Caramadre Kuhl Cycling
3 Joseph Albano Wasatch Cyclocross and Gravel
4 Brent Cannon
5 Brian Ressa Wasatch Cyclocross and Gravel
6 Tim Stack Wasatch Cyclocross and Gravel
7 Don Armstrong
8 Franklin Williams
9 Andrew Nevitt Acent Cycling
10 Stephen Coleman
11 Bentley Milikien Pacos Bike
12 Hugh Wilson Stay Park City Cycling
13 Bob Walker Fiiz Cycling Team
14 Ross Greenlee Contender Bicycle
15 Louis Melini
16 Ned Thorson
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Grant Gear Rush
2 Bruce Deppe GOTHIC HEALTH CLUB
3 Carter Anderson
4 Justin Morgan Fieldriders
5 Danny Van wagoner
6 Bender Jeff Kuhl Cycling Team
7 Roger Arnell JOE
8 Jason Sager Fun Life Designs
9 Garrett Clark
10 Derek Edwards Kuhl
11 Bradford Huber
12 Ryan Schadegg
13 Tyler James Half Fast Velo
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anderson Lewis DNA Cycling
2 Samuel Dearden
3 Jacob Allen Cure T1D
4 Porter Hollberg
5 Jacob Greathouse LET’S GO BRANDON
6 Kacey Carter
7 Tom Brundige
8 Scott Abbott
9 Jackson Rayl Ascent Cycling
10 Kyle Wilhelm Plan 7 Cycling Team
11 Dylan Noaker
12 Nick Dorsett Ascent Cycling
13 Michael Merriman
14 Tyler Gattis
15 Michael Orfanos
DNF Kirk Campbell
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Rider Mi Duole
2 Adam Gaia Wasatch Cyclocross and Gravel
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Lowe
2 Matt Lowe Gravelution
3 Aric Pehnke
4 Mike Oblad MILLBROOK RACING
5 John Taylor
6 Carlos Garcia Tacoxdaddy
7 Mike Rowell
8 Bryan Cooper Utah Mountain Biking
9 Mica Stramel
10 Phillip Jackson Ascent Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Ducourant
2 Tyson Crockett
3 James Telford
4 Myles Wheelwright
5 Cooper Hay
6 Donnie Lowe
7 Otis Day KDay Racing
8 Adam Steele
DNF Owen Christensen
DNF Asher Lowe Gravelution
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Forsgren Ogden High School
2 Jamerson Kent
3 Zeke Otterstrom
4 Sasha Seggar Bingham Peak Fastener
5 Carter Ogden
6 Oliver Skanchy
7 James White ll Tooele Valley MTB
8 Nina Martin
9 Abram Torres
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Abbott Advanced Concepts
2 Crista Abbott Advanced Concepts
3 Hunter Thomas Wasatch Cyclocross and Gravel
4 Kaitlyn Abbott
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Provance Boulder Cycle Sport
2 Richard Caramadre Kuhl Cycling
3 Matthew Nelson SaltAir+Rotor
4 Aaron Larsen Saltair+Rotor
5 Bob Saffell
6 Emily Lessner
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Kaufmann K Cycling Coaching
2 Katherine Shields Bingham Cyclery/Peak Fastener
3 Meghan Sheridan Stay Park City Cycling
4 Ashley Beimert Wasatch Cyclocross and Gravel
5 Aubrey Larsen SaltAir+Rotor
6 Gina Serantoni Bingham Cyclery
7 Jessica Taverna Plan 7 Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Lowe Gravelution
2 Emily Lessner Wasatch Cyclocross and Gravel
3 Laura Howat Kuhl Cycling Team
4 Kerri Russell
5 Lisa Fitzgerald Kulh Cycling
6 Becca Mellema
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karissa Lamb Plan 7 Cycling Team
2 Jenna Goodrum
3 Courtney Foley Wasatch Cyclocross and Gravel
4 Maria Oblad LHM CC
5 Nikki Sandhoff
6 Liza Telford
7 Tania Bashford Plan7
DNF Hollyann Jacobs
DNF Rachel Clayson
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 4