Log In
'Cross Crusade - Fernwood Quarry • Nov 13 2022 • Molalla, OR
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.3
5.1
3.4
4.9
5.3
Overcast, 41 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #crosscrusade

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
5.1
Moisture
3.4
Accel
4.9
Tech
5.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 42:29:00
2 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 45:51:00
3 Shawna Pearson Beermongers Cycling Team 39:12:00
4 Jessica M prior 50:48:00
5 Kori Sarrett Dialed Cycling Team 56:31:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Luu Rolling Thunder p/b The Missing Lin 26:33:00
2 Russell Evans Rolling Thunder p/b The Missing Lin 26:34:00
3 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 28:12:00
4 Taylor Pasquariello 29:14:00
5 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team 29:38:00
6 Mac Barr Grouptrail Cycling 30:18:00
7 Frank Mueller 30:42:00
8 Tyler Green Trusty Switchblade 30:55:00
9 Jeremy Sells Bonk Collective 31:17:00
10 John Condon Dialed Cycling Team 31:26:00
11 Patrick Van duser 31:43:00
12 Miguel Lopez 31:57:00
13 John Brehm Rolling Thunder p/b The Missing Lin 32:57:00
14 Carl Hampson East Portland Youth Cycling 33:11:00
15 Adam Turco chautch 33:25:00
16 Eric Schmidt 34:45:00
17 Stowe Hammarberg 34:47:00
18 Matthew Kilbane Team Finger 22:38
19 Joseph Martin Team Snapper 22:49
20 Brennan Pool BicycleAttorney.com 23:38
21 Thomas Delacour 24:02:00
22 Benito Guzman Team Fancy 26:17:00
23 Blake Nieman-davis 26:28:00
24 West Davison 27:16:00
25 Austin Alling Dialed Cycling Team 27:36:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Goode Team Finger 30:26:00
2 Julia Barna Dialed Cycling Team 30:35:00
3 Sarah Phillips 31:21:00
4 Camryn Berglin Dialed Cycling Team 33:01:00
5 Maura Paxton Biciclista 22:01
6 Alice Hall 23:08
7 Katie Dempster Biciclista US 23:58
8 Maia Hampson East Portland Youth Cycling 26:58:00
9 Anne Croney Rolling Thunder p/b The Missing Lin 27:34:00
10 Jesse Blackburn 28:23:00
11 Bre Pangares 29:44:00
12 Jessica M prior 37:37:00
13 Heather Sakamoto 15:26
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 48:58:00 0:06:59
1 Name Club Time Avg Lap
2 Shannon Skerritt River City Bicycles - Bike Law 49:43:00 0:07:06
3 Jeff Johnston Boneyard Cycling 50:25:00 0:07:12
4 Scott Bradway BicycleAttorney.com 50:42:00 0:07:14
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 51:09:00 0:07:18
6 Brian Kesselman ANTHM Collective 51:18:00 0:07:19
7 Devin Bailly Grouptrail Cycling 52:07:00 0:07:26
8 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 52:17:00 0:07:28
9 Chad Swanson Team S&M 52:39:00 0:07:31
10 Justin Rackley Sage Titanium Factory Racing 54:25:00 0:07:46
11 Brad Davidson Grouptrail Cycling 55:07:00 0:07:52
12 Peter Koonce Grouptrail Cycling 55:30:00 0:07:55
13 David Krause Trusty Switchblade 55:42:00 0:07:57
14 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 56:18:00 0:08:02
15 Matthew Crampton Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 56:37:00 0:08:05
16 Fred Mills Rocklobser/Team 10 Barrel 43:46:00 0:07:17
17 Greg Schmitt Mettle Cycling 49:30:00 0:08:15
18 Kiel Fletcher Grouptrail Cycling 50:28:00 0:08:24
19 Andrew Smith Swift Racing PDX 51:12:00 0:08:32
DNF Andrew Suchocki Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 23:20 0:07:46
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annick Chalier MOUNTAIN VIEW CYCLES 42:02:00
2 Carrie Day Deschutes Brewery Cycling Team 43:07:00
3 Laura Mullen Dialed Cycling Team 44:02:00
4 Erinne Goodell Swift Racing PDX 44:23:00
5 Katelin Mathers Mettle Cycling 44:32:00
6 Lora Melkonian Team Finger 44:59:00
7 Anna Saltonstall Team Finger 45:23:00
8 Michelle Mills Deschutes Brewery Cycling Team 45:45:00
9 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 47:28:00
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Ian Brown BEAR NATIONAL TEAM 51:41:00 0:06:27
2 Erik Hammerquist 53:54:00 0:06:44
3 Zane Strait Cascadia Junior Cycling/Sunnyside S 54:13:00 0:06:46
4 Stephen Hartzel Team S&M CX 54:27:00 0:06:48
5 Carl Decker Giant 54:43:00 0:06:50
6 Charlie Leveroni Mettle Cycling 54:48:00 0:06:51
7 Paul Furst Dialed Cycling Team 55:22:00 0:06:55
8 Max Ritzow Expeditors Elite Cycling 55:35:00 0:06:56
9 Keelan Ontiveros Expeditors Elite Cycling 55:38:00 0:06:57
10 Max Smith Biciclista US I Cascadia Jr Cycling 56:30:00 0:07:03
11 Aaron Anderson Biciclista US 57:07:00 0:07:08
12 Jacob Rathe OTTOlock and team titanium 49:56:00 0:07:08
13 Brad Petersen Bonk Collective 52:03:00 0:07:26
14 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 52:21:00 0:07:28
15 Tygre Westerfield Diehard Bikes 52:55:00 0:07:33
16 Elijah Krause 56:39:00 0:08:05
17 Andrzej Stadnik Biciclista 57:43:00 0:08:14
18 Benicio Thorne Biciclista US 14:49 0:07:24
DNF Felipe Nystrom Costa Rica 22:18 0:07:26
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Gil echevarría Biciclista US 48:45:00
2 Taylor Kennedy Team Finger 53:39:00
3 Kellie Standish Biciclista US 53:47:00
4 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 55:14:00
5 Mia Schumann 56:26:00
6 Avery Daubert BEAR NATIONAL TEAM 57:03:00
7 Hannah Thomas Biciclista US 47:44:00
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 47:47:00
2 Julia Barna Dialed Cycling Team 40:39:00
3 Summer Westerfield Diehard Bikes 41:59:00
4 Coco Leritz 44:12:00
5 Annika Ramey Team Finger 45:46:00
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Landon Holbert Biciclista US 49:30:00 0:07:04
2 Zac Garrard Biciclista US 50:05:00 0:07:09
3 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 51:03:00 0:07:17
4 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 51:10:00 0:07:18
5 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 52:00:00 0:07:25
6 Scott Scholz Biciclista US 52:51:00 0:07:33
7 Pierce Martin Team Finger 53:09:00 0:07:35
8 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 53:15:00 0:07:36
9 Nate Scott Dialed Cycling Team 53:20:00 0:07:37
10 Collin Faunt 53:23:00 0:07:37
11 Stephen Plomer TEAM OREGON P/B RODDA 53:27:00 0:07:38
12 Adam Moore Grouptrail Cycling 53:54:00 0:07:42
13 Reid Curry Thump Racing 47:21:00 0:07:53
14 Patrick Parish Kolektiv 48:45:00 0:08:07
15 Miguel Moreno 50:48:00 0:08:28
16 Jeremy Gomez Metropolis Cycle Repair 51:28:00 0:08:34
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 42:08:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Hyde BicycleAttorney.com 46:34:00
2 Patrick Parish Kolektiv 47:41:00
3 Brent Morrow 47:43:00
4 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 48:32:00
5 David Rasca Half Penny Cycling Team 48:52:00
6 Howard Draper 49:16:00
7 Jeff Copus Team 10 Barrel 49:21:00
8 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 49:49:00
9 Tobias Eld 49:59:00
10 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 50:23:00
11 Mike Schrankel Team Finger 41:59:00
12 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 42:00:00
13 Matt Lichtenfels 42:23:00
14 Nolan Restivo ANTHM Collective 42:31:00
15 Andy Letourneau River City Bicycles 42:39:00
16 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 42:56:00
17 Jeff Steiner Half Fast Velo 43:26:00
18 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 43:32:00
19 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery Cycling Team 43:46:00
20 Paul Souders Team S&M 43:50:00
21 Matthew Dial Deschutes Brewery Cycling Team 43:54:00
22 Ryan Morgan Trusty Switchblade 44:04:00
23 Curtis Brawner Ace Window Tinting 44:04:00
24 Aaron Sander Dialed Cycling Team 44:16:00
25 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 44:23:00
26 Adam Vanarsdall 44:30:00
27 Steven Basden Cyclepath PDX Racing 44:40:00
28 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 44:52:00
29 Zac Lytle dirty fingers 45:03:00
30 Greg Van amerongen 45:25:00
31 Dean Maclean Planet PDX Cycling 45:59:00
32 Brian Hanley BeerMongers 46:05:00
33 Daniel Brown 46:16:00
34 Brett Boyles Planet PDX Cycling 46:25:00
35 Garrett Tyburski Dialed Cycling Team 46:27:00
36 Dan Froelich Team Fancy 48:35:00
37 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 52:04:00
38 Andrew Marchington Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 43:48:00
39 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 23:29
DNF Reid Curry Thump Racing 21:57
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Solana BicycleAttorney.com 44:29:00
2 Megan Ramey Team Finger 44:31:00
3 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 38:10:00
4 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 38:11:00
5 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Lin 38:46:00
6 Anna Buckley 39:09:00
7 Jessica Kaplan HiFi Sound Cycling Components 39:30:00
8 Jaime Kathleen reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 39:34:00
9 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 39:35:00
10 Shelly Boelter Bonk Collective 39:54:00
11 Marie Major ANTHM Collective 40:54:00
12 Shannon Herriges Swift Racing PDX 42:37:00
13 Jordan Faulds 44:51:00
14 Molly Quan 48:20:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaxon Williams Team Booger 24:17:00
2 Henry Linn Mettle Cycling 25:21:00
3 Grayson Rose Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 25:50:00
4 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team 26:27:00
5 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 26:31:00
6 Keoni Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zi 27:34:00
7 Bjorn Swanson Team Finger 28:20:00
8 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 29:08:00
9 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 29:18:00
10 Deegan Russell Bonk Collective 22:45
11 Wes Hampson East Portland Youth Cycling 23:33
12 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 23:47
13 Bridger Mills Cascadia Junior Cycling 24:37:00
14 Carter Hayden Dialed Cycling Team 25:18:00
15 Asher Weld Team Finger 25:39:00
16 Edison Clarke-hoxey 26:07:00
17 Enzo Sander 26:25:00
18 Calvin Beall Grouptrail Cycling 26:28:00
19 Walter Bartnikowski Bonk Collective 26:37:00
20 Duncan Skiles 26:40:00
21 Leo Herriges Swift Racing PDX 28:12:00
22 Ryder Funk 28:45:00
23 Dylan Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix 29:03:00
24 Logan Trost BicycleAttorney.com 29:19:00
25 Rijder Carlson Grouptrail Cycling 29:53:00
26 Blake Mergen Planet PDX Cycling 31:05:00
27 Crosby Hogue Grouptrail Cycling 31:55:00
28 August Power Bonk Collective 32:31:00
29 Henry Dempster Biciclista US 22:27
30 Zara Essex 29:04:00
31 Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi 10:08
DNF Orson Sander 18:43
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 27:02:00
2 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 27:37:00
3 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 27:44:00
4 Morgan Filer Biciclista US 22:35
5 Lily Stover Team S&M 26:11:00
6 Ada Souders Team S&M 29:32:00
7 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 30:14:00
8 Lourdes Thorne Grouptrail Cycling 31:01:00
9 Kamea Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zi 31:16:00
10 Sydney Chapin 21:23
11 Etta Dennis 22:07
12 Jessica Baraff 25:08:00
13 Beatrix Davidson Grouptrail Cycling 26:39:00
14 Maya Dedrick 10:23
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Name Club Time
1 Seth Swallen 39:53.8
2 Sam Reynolds Bonk Collective 40:45.1
3 Shaun Stiles Team 10 Barrel 41:46.8
4 Thomas Pastor Deschutes Brewery Cycling Team 42:30.8
5 Daniel Dedrick 43:04.1
6 Mike Garritson Rolling Thunder p/b The Missing Lin 43:09.5
7 Jeremy Krantz 43:24.1
8 Jamie King Grouptrail Cycling 43:40.0
9 Mike Clark Grouptrail Cycling 43:50.7
10 Brad Alderman Vancouver Cyclery 44:00.5
11 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Lin 44:13.5
12 Seth Sakamoto 44:23.3
13 Mike Schwoebel 44:53.7
14 Niels Dhollander-barclay Team Oregon p/b Rodda Paint 45:31.9
15 David Kaysen Dialed Cycling Team 36:45.6
16 Robert Axel anderson 37:02.2
17 Aaron Baraff 37:13.4
18 Jonathan Palmer 37:37.7
19 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi 37:49.5
20 Justin Mott 37:53.0
21 "joel Gaff Jr." Hagerty Cy 38:04.2
22 Christopher Lapointe 38:17.0
23 Brett Edelen 38:32.6
24 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 38:39.9
25 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 38:44.2
26 Martin Hogue Grouptrail Cycling 39:50.0
27 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 40:24.6
28 Chris Robison Bonk Collective 41:54.7
29 Lindsey Kennedy 42:33.0
30 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 42:45.9
31 Camila Lopez-anido 42:57.8
32 Steven Rose Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 44:08.2
33 Steven Soto Planet PDX Cycling 36:13.6
34 Scott Graves 41:51.2
DNF Dirk Theisen BeerMongers 28:26.8
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cesar Villegas Team 10 Barrel 38:26.4
2 Todd Young Trusty Switchblade 39:37.0
3 Michael Metz Perthes Awareness Cycling Team 40:41.0
4 Russell Evans Rolling Thunder p/b The Missing Lin 41:33.0
5 Hunter Westerfield Diehard Bikes 42:00.3
6 Erik Smith Biciclista US 42:30.5
7 Jimmy Monge HiFi Sound Cycling Components 42:34.3
8 Trevor Luu Rolling Thunder p/b The Missing Lin 43:34.1
9 Mike Funk 43:57.1
10 Nathan Kistler 45:04.8
11 Jeffrey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Lin 45:30.3
12 Dillon Maloney Metropolis Cycle Repair 45:43.5
13 Lucian Spampinato Deschutes Brewery Cycling Team 46:18.8
14 Jacob Harrel Harder Cycling 38:48.1
15 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin 37:23.9
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Chin 43:37:00
2 Colleen Murphy Metropolis Cycle Repair 36:20:00
3 Dani Stiles Team 10 Barrel 37:51:00
4 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team 38:38:00
5 Leah Brown Team 10 Barrel 39:18:00
6 Trina Staloch CHINOOK RACING DEVELOPMENT 40:04:00
7 Katie Jenkins Metropolis Cycle Repair 40:19:00
8 Spring Westerfield Diehard Bikes 40:35:00
9 Emily Klinger tyburski Dialed Cycling Team 41:12:00
10 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 42:13:00
11 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 42:42:00
12 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 44:11:00
13 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 46:48:00
14 Maia Hampson East Portland Youth Cycling 37:42:00
15 Kara Bittner 11:35
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components 42:20:00
2 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 42:42:00
3 Jason Evans Biciclista US 44:18:00
4 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 44:33:00
5 Brandon Gallagher Murder of Crows 44:43:00
6 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45:07:00
7 Jon Pearson Sage Titanium Factory Racing 46:54:00
8 Joel Sherman 47:10:00
9 Walter Mcknight Deschutes Brewery Cycling Team 47:46:00
10 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 49:05:00
11 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 49:14:00
12 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41:32:00
13 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 41:59:00
14 Mike Reddig Dialed Cycling Team 43:58:00
15 Scott Rath Sage Titanium Factory Racing 44:28:00
16 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin 49:30:00
17 Jason Braaten The Club Roule 54:14:00
18 Frederick Tanous 27:35:00
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaxon Williams Team Booger 49:02:00
2 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 50:13:00
3 Hunter Westerfield Diehard Bikes 41:59:00
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Bowen Deschutes Brewery Cycling Team 43:56:00
2 Michael Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 44:13:00
3 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 44:13:00
4 James Coates 47:13:00
5 Joel Wilson 47:31:00
6 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 47:43:00
7 Brian Wise Sage Titanium Factory Racing 40:14:00
8 James Green Trusty Switchblade 40:19:00
9 Martin Baker BicycleAttorney.com 40:56:00
10 Scott Rider 41:25:00
11 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 41:30:00
12 Eric Cress Team 10 Barrel 41:33:00
13 Eric Stolberg ANTHM Collective 41:56:00
14 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 42:14:00
15 Paolo Dabbeni Biciclista US 42:27:00
16 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 42:37:00
17 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 42:49:00
18 Derek S hoenisch Deschutes Brewery Cycling Team 43:43:00
19 Ashley Williams ANTHM Collective 44:35:00
20 Scott Mares thresholdvelo 44:44:00
21 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 45:53:00
22 D'arcy Owen Grouptrail Cycling 46:47:00
23 Sean Cook Bonk Collective 47:29:00
24 Tom Bird Bonk Collective 48:09:00
25 Chester Artman Grouptrail Cycling 49:19:00
26 Curtis Milander TEAM OREGON P/B RODDA 49:29:00
27 James Lais 50:01:00
28 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 40:36:00
29 Bodjie Train Grouptrail Cycling 41:38:00
30 Bjoern Brunner 43:22:00
31 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 47:52:00
32 Chris Rodde Black Sheep 8:22
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Metz 40:45:00
2 Daniel Melkonian Team Finger 41:59:00
3 Walter Bianchini 42:21:00
4 Steven Thorne Biciclista US 42:35:00
5 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi 44:17:00
6 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 44:40:00
7 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 45:10:00
8 David Sailors Co-Motion Factory Racing Team 45:51:00
9 Chris Wold Grouptrail Cycling 47:06:00
10 Eric Brainich Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 47:58:00
11 Steve Van bergen 48:36:00
12 Bill Petersen Bonk Collective 34:40:00
13 Paul Mautner The Club Roule 40:44:00
14 Alan Thomason Deschutes Brewery Cycling Team 40:56:00
15 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin 42:27:00
16 Mark Hand Planet PDX Cycling 44:48:00
17 Billy Thomas Deschutes Brewery Cycling Team 45:13:00
18 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi 45:46:00
19 Brian Catterson 23:15
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schwyhart Team S&M 46:49:00
2 Rick Gregory Black Dog Velo 39:07:00
3 Scott Faunt TEAM OREGON P/B RODDA 42:08:00
4 Ron Strasser Team S&M 43:53:00
5 Edward Lanton 39:21:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Cycling Team 36:58:00
2 Heather Pola Team Finger 37:18:00
3 Layla Billowitz Team 10 Barrel 37:42:00
4 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 37:49:00
5 Kara Weld Team Finger 37:49:00
6 Donna Metz Perthes Awareness Cycling Team 40:03:00
7 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 41:12:00
8 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 44:09:00
9 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 45:36:00
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pam Reid Team Rose City 40:24:00
2 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 39:29:00
3 Bonnie Rosenfeld The Club Roule 41:30:00
4 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club p/b Tacovore 43:14:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Anderson Biciclista US 40:15:00
2 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 40:56:00
3 Fred Mills Rocklobtser/Team 10 Barrel 41:24:00
4 Bradford Smith Speedvagen 41:51:00
5 Gabriel Linn Mettle Cycling 42:33:00
6 Micah Melkonian Team Finger 43:02:00
7 Andy Edick CX Pistols p/b Gigantic Brewing 43:26:00
8 Adrian Bosch Biciclista 43:39:00
9 Andrzej Stadnik Biciclista 43:55:00
10 Danny Weikel Team S&M 44:13:00
11 Travis Power Bonk Collective 44:28:00
12 Jeff Johnston BONE YARD CYCLING 44:46:00
13 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 45:36:00
14 Todd Ace CX Pistols p/b Gigantic Brewing 46:03:00
15 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38:29:00
16 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38:29:00
17 Jason Britton 39:23:00
18 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 39:42:00
19 Byron Breeden MOUNTAIN VIEW CYCLES 39:51:00
20 Tim Staloch MCC Racing 40:00:00
21 Jeremy Gomez Metropolis Cycle Repair 40:31:00
22 Brian Wise Sage Titanium Factory Racing 40:47:00
23 Seth Warhol-streeter 41:06:00
24 James Green Trusty Switchblade 41:11:00
25 Jeff Copus Team 10 Barrel 42:24:00
26 Matthew Edwards Team S&M 42:54:00
27 Conner Shimamoto 43:51:00
28 Tim Sherry Metropolis Cycle Repair 43:57:00
29 Todd Young 44:02:00
30 Josiah Langstaff 44:26:00
31 Richard Lorenz Pacific Office Automation Cycling 44:55:00
32 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 45:41:00
33 Rob Schenk Mad Dog Velo 46:18:00
34 Niels Dhollander-barclay Team Oregon p/b Rodda Paint 38:23:00
35 Kenneth Pace Team S&M 38:28:00
36 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 47:38:00
37 Dylan Vanweelden Biciclista US 27:14:00
38 Dustin Henderson Deschutes Brewery Cycling Team 7:51
DNF Joel Wilson Biciclista US 33:06:00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Snider 39:36:00
2 Megan Faris River City Bicycles - Bike Law 41:58:00
3 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 43:13:00
4 Laura Trace BicycleAttorney.com 44:19:00
5 Kat Hampton Marys Bicycle Club p/b Tacovore 37:14:00
6 Tina Brubaker Speedvagen 38:34:00
7 Mary Skrzynski Deschutes Brewery Cycling Team 38:47:00
8 Sativa Maciel 39:52:00
9 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 42:08:00
10 Jennifer Bivens 44:20:00
11 Leah Brown Team 10 Barrel 44:49:00
12 Molly Quan 47:33:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat ?: 8