Log In
NCCX Race #7 Davidson -pb BMW • Nov 12 2022 • Davidson, NC
4.2
4.7
4.2
4.9
4.8
Overcast, 65 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.2
Beers
4.7
Moisture
4.2
Accel
4.9
Tech
4.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Kelly Velocious Sport
2 Hank Shoemaker Velocious Sport
3 Oliver Jensen HammerCross
4 James Caveney
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Dempsey Velocious Sport
2 Lucius Hamblen Velocious Sport
3 Harrison Morosco Velocious Sport
4 Jensen Riddle Velocious Sport
5 Porter Richardson
6 Henry Black Black and Jones
7 Chelsea Wilson True BMX Pro Shop
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Coleman Files Velocious Sport
2 Willie Boynton Team HammerCross
3 Andrew Mcintyre
4 Nicole Clamann Blue Ridge Cross
5 Nathan Farmer Farmer Cycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gustaf Hamblen Velocious Sport
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Fender Bicycle Sport
2 Jesse Mcentire HopFly Racing
3 Kyle Mitchell Deschutes Brewery
4 Blake Hovis Hopfly
5 Edward Porter Oak City Cycling
6 Robert George 0
7 Tyler Ramer Panache Nation
8 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
9 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
10 Tyler Claar
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Hensley Benissimo Cycling
2 Eric Ernst Youngblood Bicycles
3 Baxter Caress NCTC
4 Stephen George Cycles De Oro
5 Cameron Thacker
6 Hays Edmunds Roanoke College
7 Joshua Snyder GVC/Cycles De Oro
8 Esteban Murillo burford The Bike Gallery
9 Michael Briles Benissimo
10 Daniel Worley Asheville Bicycle Company
11 Bryan Benitez-nelson Velo Valets
12 Nathan Farmer Farmer Cycles
13 Olivier Arondeau 12 th state cycling Team p/b Troph
14 Marcus Figueroa
15 William Thompson
16 Rafe Johnson Roanoke College
17 Adam Riddle Velocious Sport
18 Albert Rosales HopFly Cyclocross
19 Marek Mitchell
20 Parrish Matthews
21 Ben Cerkovnik Roanoke College
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Johns
2 Michael Tkachuk
3 Scott Herzog
4 Philip Flynn Rock Hill Bicycle Club
5 Bradley Schilit Greensboro Velo Club
6 Jeff George
7 Jamie Young Team 1811
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Mckean Live it xtreme
2 Ben Hill Carmichael Training Systems
3 Robert Marion Cycleworks Performance Bicycle Shop
4 Nathan Mogilski 12th State Cycling Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Mcmurtrey
2 Nathan Mogilski 12th State Cycling Club
3 Mark Zhu 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
4 Raul Gutierrezgarcia GVC/Cyles de Oro
5 Scott Richardson Clemmons Bicycle Racing
6 Jason Epstein 12th State Cycling Team p/b Trophy
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Carter Revolting Cogs
2 Antonio Donabo Perseverance
3 Stephen Coddington CBRE Racing/Lamorinda Cycling Club
4 Joseph Bayse
5 Theodore Hall Vogelzang Velo p/b Birdsong Brewing
6 Corbitt Bourne Foothills Cycling
7 Curtis Dietrick Old North Cycling Team
8 Nicholas Morosco
9 Caleb Jonas Hopfly Cross & Brew
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Johns
2 Morten Jensen HammerCross
3 Dennis Wiese Betera Coaching
4 Christopher Prevatte 12th State Cycling Team p/b Trophy
5 Tyler Robinson
6 Andy Baran
7 John Allen FreeFly Endurance Coaching
8 Bart Cant The Flandriens
9 Brad Roberts
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Reed Well Rabbitt
2 Robb Peterson Cycleworks
3 Robert Mobley Well Rabbit
4 Dwight Smith Reedy Creek Cycles
5 Rod Stanton Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
6 Garnet Vertican toteandkari.com
7 Joseph Cross Birdsong Brewing
8 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
9 Brian Staby CX Nation
10 David Gerrer North Carolina Cyclocross / NCCX
11 Clive Desousa VILLAGE WRENCH
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Egan Legion Brewing p/b Bike Source
2 Brian Smith Legion Brewing CX
3 Jim Molnar Hammercross
4 Delane Heath Foothills Cycling
5 Neal Caren NCTC
6 Boyd Safrit Legion Brewing CX
7 Chris Black Berger Hardware Bikes
8 Vincent Rega Crossroads Cycling Clemmons
9 Dave Cassen Legion Brewing p/b BikeSource
10 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivier Arondeau 12 th state cycling Team p/b Troph
2 Chris Laspaluto Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
3 Andy Mitchell Excite Bikes p/b Classic Cycling/Bi
4 Tom Rogers Hickory Velo Club
5 Jeff Jordan Orange Bees
6 Guilford York Ultimate Bicycle
7 Barry Evans US Military Endurance Sports
8 David Boynton Team HammerCross
9 Parrish Matthews
10 Robert Tice CBRE Racing
11 Bradley Cline
12 David Brown Southeast Velo Racing
13 David Love Birdsong Brewing
14 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
15 Bevington Steve HammerCross
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Mead Cyclepath
2 Chris St peter Liberty Bikes
3 Joe Briscoe Constellation Cycling pb Inland Con
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chuck Gillis Constellation Cycling
2 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
3 Lonnie Brooks Maureena Shepherd - Cycles deORO /
4 Stephen Knight Constellation pb Inland Constructio
5 Andrew Ammon cyclepath
6 Earl Anderson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Clark Brevard College
2 William Hardin Project Echelon Racing
3 Philip Ford Brevard College
4 Ethan Doherty
5 Gray Barnett ONTO p/b Hincapie Sportswear
6 Austin Walker Industry Nine Cycling Team
7 Bradford Perley Brevard College
8 Jeff Caveney NICH+ Speed
9 Nate Morse Lima One Capital
10 Eli Woodard Velocious Sport
11 Nicholas Barlow the S P O K E E A S Y
12 Miles De sousa ONTO
13 Brooks Wienke Aevolo Cycling
14 Ben Mcconchie ONTO p/b Hincapie Racing
15 Jeffrey Terebey Old North Cycling Team
16 Jacob Bernas Velocious Sport
17 Joseph Grimes
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Woodard Velocious Sport
2 Spencer Johnston 0
3 Jonathan Hamblen Project Echelon Racing
4 Ben Hill Carmichael Training Systems
5 James Pearl
6 Zoe Clay Velocious Sport
7 Edward Porter Oak City Cycling
8 Charles Prezioso Legion Brewing
9 Jack Kosma Flowers
10 Jeff Jordan Orange Bees
11 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
12 Albert Rosales HopFly Cyclocross
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Dale Rock Lobster p/b Kochlacs Wood
2 Christine Walkerwicz Sorella Cycling
3 Darcy Grimes Sorella Cycling
4 Samantha Goldenstein US Military Endurance Sports
5 Brooke Evans NCTC
6 Chloe Holzapfel 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
7 Kaitlyn Underwood 12th State Cycling Team p/b Trophy
8 Susan Kefer E3 Endurance
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lydia Herrera
2 Luz Adriana cardenas sanchez The Bike Gallery
3 Joanna Reynolds Cycleworks Performance Bicycle Shop
4 Dylan Philipps NC State Club Cycling
5 Rachael Worley Dirty Kitten Racing
6 Susan Bourne Foothills Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanya Harris Team Spoke Cycles
2 Lorri Warlick Mock Orange Racing
3 Elizabeth Hester Oak City Cycling Project Race Team
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zoe Clay Velocious Sport
2 Kelly Lawson Brevard College
3 Meghan Korol Lead Out Services/Industry Nine
4 Kelly Mclaughlin Hammer CX
5 Hadley Molnar Blue Ridge Cross
6 Evie Edwards
7 Tara Keefer Classic Cycling
8 Abby Walker Industry Nine
9 Lynn Weller
10 Laura Rice North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
11 Tessa Mead NCTC
12 Natalie Arkfeld Sorella Cycling
DNF Patty Shoaf Team Hammercross
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 8