Log In
NEOCX Series Finale • Nov 12 2022 • Cleveland, OH
6.7
4.6
4.8
6
4.2
Overcast, 39 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.7
Beers
4.6
Moisture
4.8
Accel
6
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8
1 Matt Weeks Lake Effect/Bike Authority 1:00:50 0:08:11 0:07:27 0:07:27 0:07:26 0:07:29 0:07:31 0:07:35 0:07:41
2 Joe Mcdaniel Lake Effect Cycling 1:03:04 0:08:37 0:07:45 0:07:45 0:07:45 0:07:45 0:07:45 0:07:45 0:07:53
3 Brent Evans Shining Star Cycling p/b DNA Cyclin 1:03:33 0:08:33 0:07:49 0:07:49 0:07:57 0:07:44 0:07:47 0:07:57 0:07:51
4 Zachary Mellion Bike Ohio 1:03:36 0:08:47 0:07:33 0:07:44 0:07:59 0:07:41 0:07:55 0:08:06 0:07:47
5 John West Bike Ohio / Glizzy Gladiators 0:57:32 0:08:41 0:07:57 0:07:51 0:07:50 0:08:47 0:08:04 0:08:19
6 Matt Bennett Team Lake Effect Racing/Bike Author 1:01:35 0:09:16 0:08:25 0:08:42 0:08:34 0:08:35 0:09:07 0:08:52
7 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation RIP 0:51:41 0:09:11 0:09:20 0:11:51 0:21:17
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Alec Schreier Resilient Racing 0:32:31 0:08:34 0:07:55 0:08:00 0:08:00
2 Cameron Kortes 0:33:32 0:08:42 0:08:14 0:08:19 0:08:16
3 Alex Mesarchik Shenanigans Cycling 0:33:32 0:08:32 0:08:21 0:08:17 0:08:20
4 Mark Milliren Joy Machines Racing 0:35:02 0:09:21 0:08:30 0:08:37 0:08:33
5 Andrew Whitehair bike ohio 0:36:42 0:09:34 0:08:55 0:08:58 0:09:14
6 Michael Suster Bike Ohio 0:37:03 0:09:29 0:09:04 0:09:10 0:09:19
7 Alexander Kinney Joy Machines Racing / Scum City 0:38:42 0:09:56 0:09:34 0:09:23 0:09:47
8 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:38:58 0:10:07 0:09:26 0:09:49 0:09:35
9 Bradley Sweet 0:38:59 0:10:02 0:09:47 0:09:43 0:09:26
10 Michael Schneider 0:39:29 0:10:59 0:09:52 0:09:18 0:09:18
11 Tyler Pollari Shenanigans Cycling 0:40:05 0:10:19 0:09:41 0:10:00 0:10:03
12 Michael Kinzel 0:40:09 0:10:32 0:09:53 0:09:54 0:09:49
13 Steven Hansen 0:40:24 0:10:45 0:09:55 0:09:54 0:09:48
14 Dean Koch Pogue Mahone 0:40:44 0:10:52 0:09:54 0:10:02 0:09:53
15 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:41:22 0:10:13 0:10:01 0:10:18 0:10:48
16 Jason Boughman 0:41:46 0:10:36 0:10:02 0:10:29 0:10:38
17 Shane Mcginnis 0:32:51 0:11:06 0:10:52 0:10:52
18 Erik Miller 0:33:00 0:11:24 0:10:48 0:10:48
19 Justin Clark 0:33:19 0:11:28 0:10:50 0:11:01
20 Samuel Hvizdos 0:34:05 0:11:52 0:11:04 0:11:08
21 Jeramie Bolanos-bretz 0:37:26 0:12:51 0:12:25 0:12:08
22 Anthony Easley Dirty River Bicycle Works 0:38:54 0:13:27 0:12:48 0:12:38
23 Josh Mottor Joy Machines Racing 0:38:55 0:13:04 0:12:30 0:13:21
24 Jack Visoky Team Lake Effect 0:39:46 0:13:16 0:13:26 0:13:04
DNF Simon Fitzpatrick 0:10:25 0:09:29
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 9   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Simon Bailey Wheels In Motion 0:46:23 0:08:17 0:07:42 0:07:38 0:07:41 0:07:31 0:07:32
2 Michael Adams 0:51:05 0:08:40 0:08:17 0:08:26 0:08:30 0:08:34 0:08:36
3 Jesse Hawk 0:51:47 0:09:01 0:08:13 0:08:32 0:08:29 0:08:38 0:08:51
4 John Thomas 0:47:20 0:12:13 0:11:28 0:11:35 0:12:03
5 Garett Schreier Resilient Racing 0:17:36 0:09:01 0:08:35
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Joseph Pallotto Team Lake Effect 0:49:00 0:08:38 0:07:51 0:07:58 0:08:01 0:08:05 0:08:25
2 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:49:08 0:08:39 0:07:56 0:08:02 0:08:04 0:08:10 0:08:15
3 William Marut TEAM LAKE EFFECT 0:51:28 0:09:00 0:08:20 0:08:29 0:08:27 0:08:29 0:08:42
4 David Hickey Ag3r-ButlerHealthSystem 0:46:13 0:11:41 0:11:02 0:11:39 0:11:49
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Rudy Sroka Team Lake Effect 0:50:38 0:08:55 0:08:17 0:08:06 0:08:15 0:08:23 0:08:39
2 Ron Kubala Team Lake Effect 0:54:47 0:09:13 0:08:35 0:08:54 0:09:06 0:09:14 0:09:43
3 Phillip Wadsworth 0:46:30 0:11:46 0:11:46 0:11:29 0:11:29
4 Jos Belich hammer nutrition starac 0:50:55 0:13:24 0:12:40 0:12:34 0:12:16
5 Jerry Shere Team Lake Effect 0:57:03 0:14:38 0:14:14 0:14:15 0:13:56
6 Dale Seeds Sumitt Freewheelers 0:51:04 0:17:30 0:16:46 0:16:47
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8
1 Ryan Popple Cycle-Smart 0:58:15 0:08:04 0:07:03 0:07:13 0:07:02 0:07:03 0:07:11 0:07:15 0:07:20
2 Jay Ganser Carpe Diem 0:58:51 0:08:04 0:07:03 0:07:14 0:07:02 0:07:15 0:07:20 0:07:23 0:07:28
3 Shawn Geiger 1:00:31 0:08:04 0:07:08 0:07:33 0:07:28 0:07:37 0:07:41 0:07:35 0:07:21
4 Matt Weeks Lake Effect/Bike Authority 1:00:50 0:08:11 0:07:27 0:07:27 0:07:26 0:07:29 0:07:31 0:07:35 0:07:41
5 Kyle Mihalik J Mac Cycling LLC/ Margie Bars 1:01:50 0:08:18 0:07:37 0:07:32 0:07:36 0:07:34 0:07:38 0:07:40 0:07:51
6 Brett Mckay Bike Ohio 1:02:36 0:08:15 0:07:40 0:07:46 0:07:49 0:07:47 0:07:45 0:07:49 0:07:41
7 Joe Mcdaniel Lake Effect Cycling 1:03:04 0:08:37 0:07:45 0:07:45 0:07:45 0:07:45 0:07:45 0:07:45 0:07:53
8 Shawn Klocek Unison Racing 1:03:13 0:08:34 0:07:44 0:07:46 0:07:42 0:07:46 0:07:46 0:07:55 0:07:56
9 Brent Evans Shining Star Cycling p/b DNA Cyclin 1:03:33 0:08:33 0:07:49 0:07:49 0:07:57 0:07:44 0:07:47 0:07:57 0:07:51
10 Zachary Mellion Bike Ohio 1:03:36 0:08:47 0:07:33 0:07:44 0:07:59 0:07:41 0:07:55 0:08:06 0:07:47
11 Nathan Molnar Bike Ohio 1:03:40 0:08:13 0:07:51 0:07:53 0:07:56 0:07:55 0:07:56 0:08:06 0:07:46
12 John West Bike Ohio / Glizzy Gladiators 0:57:32 0:08:41 0:07:57 0:07:51 0:07:50 0:08:47 0:08:04 0:08:19
13 Matt Bennett Team Lake Effect Racing/Bike Author 1:01:35 0:09:16 0:08:25 0:08:42 0:08:34 0:08:35 0:09:07 0:08:52
14 Shaun Evans Joy Machines Racing 1:00:56 0:09:58 0:09:34 0:09:56 0:10:03 0:10:35 0:10:49
15 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation RIP 0:51:41 0:09:11 0:09:20 0:11:51 0:21:17
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Scott Dickson Bike Ohio / Glizzy Gladiators 0:45:55 0:07:56 0:07:27 0:07:41 0:07:33 0:07:36 0:07:39
2 Mark Bischof Spin Bike Shop 0:46:01 0:08:05 0:07:34 0:07:42 0:07:29 0:07:34 0:07:33
3 Steve Hunchuck UPMC - ProBike+Run 0:46:50 0:08:05 0:07:42 0:07:42 0:07:55 0:07:52 0:07:33
4 Yuanshuai Si Bike Ohio / Glizzy Gladiators 0:47:10 0:08:01 0:07:46 0:07:57 0:07:56 0:07:37 0:07:51
5 Brett White UPMC - ProBikeRun 0:48:38 0:08:12 0:07:59 0:07:54 0:07:58 0:08:13 0:08:19
6 Troy Chipka Elliot Machine Co / Specialized Bic 0:49:05 0:08:29 0:08:00 0:07:51 0:08:15 0:08:09 0:08:19
7 Matthew Woodyard Joy Machines Racing 0:50:40 0:08:50 0:08:25 0:08:20 0:08:20 0:08:19 0:08:22
8 Nathan Szabo Team Lake Effect 0:51:21 0:08:38 0:08:38 0:08:38 0:08:34 0:08:25 0:08:25
9 Ray Wagner Spin Bike Shop 0:51:59 0:09:06 0:08:30 0:08:38 0:08:33 0:08:31 0:08:39
10 Brian Klueber Joy Machines Racing 0:54:43 0:09:15 0:08:33 0:09:11 0:09:03 0:09:07 0:09:32
11 Braydon Gierman Shenanigans Cycling 0:49:36 0:09:55 0:09:42 0:09:17 0:09:23 0:11:18
12 Weston Flickinger USA pista elite 0:18:09 0:09:07 0:09:02
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Clark Johnson SFW junior devo 0:36:27 0:09:57 0:08:46 0:08:47 0:08:56
2 Braydon Gierman Shenanigans Cycling 0:37:56 0:10:26 0:08:50 0:09:11 0:09:27
3 Maor Ben-yosef Shenanigans Cycling 0:40:05 0:10:20 0:09:34 0:10:08 0:10:03
4 Benedikt Mellion 0:36:57 0:14:35 0:11:37 0:10:44
5 Nicholas Molnar Bike Ohio 0:40:51 0:14:08 0:13:24 0:13:18
6 Colby Schmidt Summit Freewheelers 0:34:23 0:17:55 0:16:27
7 Lua Schmidt Summit Freewheelers 0:40:13 0:12:18 0:27:54
8 Ryan Wolfe Shenanigans Cycling 0:48:53 0:25:17 0:23:36
9 Elijah Mondville Shenanigans Cycling 0:50:35 0:24:26 0:26:08
10 Balin Soeder Shenanigans Cycling 0:23:15 0:23:15
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Jay Ganser Carpe Diem 0:32:45 0:08:28 0:07:52 0:08:16 0:08:08
2 Yuanshuai Si Bike Ohio / Glizzy Gladiators 0:32:54 0:08:42 0:08:03 0:08:03 0:08:04
3 Andrew Stackhouse Mootheth Get Lootheth 0:33:16 0:08:29 0:08:08 0:08:12 0:08:24
4 Rudy Sroka Team Lake Effect 0:34:29 0:09:00 0:08:21 0:08:28 0:08:39
5 Matthew Woodyard Joy Machines Racing 0:35:09 0:08:49 0:08:49 0:08:49 0:08:41
6 Mark Milliren Joy Machines Racing 0:35:16 0:08:59 0:08:43 0:08:43 0:08:50
7 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:36:22 0:09:10 0:08:41 0:08:41 0:09:48
8 Ray Wagner Spin Bike Shop 0:38:09 0:09:32 0:09:06 0:09:46 0:09:45
9 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:33:28 0:12:59 0:10:14 0:10:14
10 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:33:28 0:12:59 0:10:14 0:10:14
11 Maor Ben-yosef Shenanigans Cycling 0:36:01 0:11:29 0:11:41 0:12:50
12 Mike Woods Team Lake Effect 0:39:08 0:12:37 0:13:08 0:13:22
13 Nathan Molnar Bike Ohio 0:40:45 0:11:34 0:11:51 0:17:19
14 Nicholas Molnar Bike Ohio 0:40:45 0:13:38 0:13:30 0:13:36
DNF Mark Bischof Spin Bike Shop 0:10:07 0:09:20
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Amanda Schmidt Snakebite Racing 0:35:41 0:12:32 0:11:32 0:11:35
2 Brianna Ward Shenanigans Cycling 0:35:46 0:12:33 0:11:42 0:11:31
3 Dawn Musil 0:38:28 0:14:09 0:12:07 0:12:11
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Tove Shere Team Lake Effect Cycling 0:45:47 0:12:23 0:10:48 0:11:09 0:11:27
2 Gwen Davis Team Lake Effect 0:48:18 0:13:52 0:11:21 0:11:48 0:11:17
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Samantha Brode 0:44:45 0:09:36 0:08:47 0:08:50 0:08:50 0:08:41
2 Korin Evans Shining Star Cycling p/b DNA Cyclin 0:48:07 0:09:58 0:09:20 0:09:26 0:09:41 0:09:40
3 Julie Sroka Team Lake Effect Racing 0:49:27 0:10:26 0:09:30 0:09:50 0:09:53 0:09:45
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2