Log In
NCCX Race#8 Midland -pb BMW • Nov 13 2022 • Midland, NC
5.1
3.8
4.4
4.9
4.6
Clear, 50 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
3.8
Moisture
4.4
Accel
4.9
Tech
4.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Kelly Velocious Sport
2 Hank Shoemaker Velocious Sport
3 Oliver Jensen HammerCross
4 Jasper Nunn HammerCross
5 Stratton Deal Star City Cycling
6 Vivienne Myers HammerCross
7 Ryder Molnar Hammercross
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucius Hamblen Velocious Sport
2 Harrison Morosco Velocious Sport
3 Hunter Dempsey Velocious Sport
4 Jensen Riddle Velocious Sport
5 Henry Black Berger Hardware Bikes
6 Conner Webster KW Cycleworks
7 Riley Webster KW Cycleworks
8 Jude Bochniak Farmer Cycles
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willie Boynton Team HammerCross
2 Kalib Atkins Velocious Sport
3 Nathan Farmer Farmer Cycles
4 Sylvia Nunn HammerCross
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gustaf Hamblen Velocious Sport
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Mcentire HopFly Racing
2 Ethan White Benissimo Cycling
3 Kyle Mitchell Deschutes Brewery
4 Ada Watson NCTC
5 Jensen Cervati NCTC
6 Joe Otto NCTC
7 Blake Hovis Hopfly
8 Logan Douglas Foothills Cycling
9 Tyler Ramer Panache Nation
10 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
11 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
Finishers: Cat 3: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Hensley Benissimo Cycling
2 Caleb Mccaskill Brevard College
3 Eric Ernst Youngblood Bicycles
4 Esteban Murillo burford The Bike Gallery
5 Michael Briles Benissimo
6 Stephen George Cycles De Oro
7 Kalib Atkins Velocious Sport
8 Daniel Worley Asheville Bicycle Company
9 Nathan Farmer Farmer Cycles
10 Hunter Dempsey Velocious Sport
11 Adam Riddle Velocious Sport
12 Brian Kaluf Birdsong Brewing
13 Baxter Caress NCTC
14 Harrison Morosco Velocious Sport
15 William Thompson
16 Marek Mitchell
17 Michael Garzon The Bike Gallery
18 Albert Rosales HopFly Cyclocross
19 Parrish Matthews
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Tkachuk
2 Steven Nelson Novant Health
3 Philip Flynn Rock Hill Bicycle Club
4 Jamie Young Team 1811
5 Axel John eckblad NCTC
6 Stephanie Cole
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Walker Industry Nine Cycling Team
2 Keith Handlon Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
3 Justin Mckean Live it xtreme
4 Thomas Savage
5 Brett Rumble Slippery Sasquatch
Finishers: Cat 2: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Mcmurtrey
2 Mark Zhu 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
3 Nathan Mogilski 12th State Cycling Club
4 Will Murray
5 Raul Gutierrezgarcia GVC/Cyles de Oro
6 Scott Richardson Clemmons Bicycle Racing
7 Mark Edwards GVC/Cycles De Oro
8 Jason Epstein 12th State Cycling Team p/b Trophy
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Carter Revolting Cogs
2 Ian Bundy Constellation Cycling
3 Corbitt Bourne Foothills Cycling
4 Joseph Bayse
5 Stephen Coddington CBRE Racing/Lamorinda Cycling Club
6 Theodore Hall Vogelzang Velo p/b Birdsong Brewing
7 Nicholas Morosco
8 Michael Blankenship Hearts Racing Club
9 Caleb Jonas Hopfly Cross & Brew
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morten Jensen HammerCross
2 Steven Nelson Novant Health
3 Mark Thorton
4 Christopher Prevatte 12th State Cycling Team p/b Trophy
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robb Peterson Cycleworks
2 Dwight Smith Reedy Creek Cycles
3 Garnet Vertican toteandkari.com
4 Brad Reed Well Rabbitt
5 Robert Mobley Well Rabbit
6 David Gerrer North Carolina Cyclocross / NCCX
7 Russell Mead
8 Jim Otto HammerCross
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Egan Legion Brewing p/b Bike Source
2 Brian Smith Legion Brewing CX
3 Robert Wick iii Birdsong Brewing Cyclocross Team
4 Jim Molnar Hammercross
5 Chris Black Berger Hardware Bikes
6 Boyd Safrit Legion Brewing CX
7 Neal Caren NCTC
8 Douglas Ahrens Blue Ridge Cross
9 Jim Otto HammerCross
10 Vincent Rega Crossroads Cycling Clemmons
11 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Riddile
2 Chris Laspaluto Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
3 Jeff Jordan Orange Bees
4 David Boynton Team HammerCross
5 Charles Nunn HammerCross
6 Evan Myers HammerCross
7 Parrish Matthews
8 Barry Evans US Military Endurance Sports
9 Andy Mitchell Excite Bikes p/b Classic Cycling/Bi
10 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
11 Chris Culp Hearts Racing Club
12 David Love Birdsong Brewing
13 Bevington Steve HammerCross
14 David Brown Southeast Velo Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris St peter Liberty Bikes
2 James Mead Cyclepath
3 Joe Briscoe Constellation Cycling pb Inland Con
4 Wayne Gorry Hammer Nutrition
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phillip Jerome All Terrain Cycling
2 Lonnie Brooks Maureena Shepherd - Cycles deORO /
3 Stephen Knight Constellation pb Inland Constructio
4 Jeff Tripp FinKraft Cycling Team
5 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
6 Julian Coupland F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Leliveld Brevard College
2 Travis Livermon
3 Gabriel Anthony
4 William Hardin Project Echelon Racing
5 Nate Morse Lima One Capital
6 Philip Ford Brevard College
7 Bradford Perley Brevard College
8 Cypress Gorry Ride Kanuga/Specialized
9 Nicholas Barlow the S P O K E E A S Y
10 Jeffrey Terebey Old North Cycling Team
11 Joseph Grimes
12 John Paul amalong UNC
DNF Jacob Bernas Velocious Sport
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Hardin Project Echelon Racing
2 Jonathan Hamblen Project Echelon Racing
3 Spencer Johnston Spaceman Racing
4 Frank Deal The Black Bibs
5 James Pearl
6 Ben Hill Carmichael Training Systems
7 Charles Prezioso Legion Brewing
8 Edward Porter Oak City Cycling
9 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
10 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
11 Christian Ambjorn Team Hungry*
12 Jeff Jordan Orange Bees
13 Albert Rosales HopFly Cyclocross
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tessa Mead NCTC
2 Carmen Chirino hulsund Brevard College
3 Katherine Dale Rock Lobster p/b Kochlacs Wood
4 Darcy Grimes Sorella Cycling
5 Christine Walkerwicz Sorella Cycling
6 Riley Pearman Blue Ridge Cross
7 Brooke Evans NCTC
8 Ali Otto NCTC
9 Michaela Gray Brevard College
10 Susan Kefer E3 Endurance
11 Christi Britt Betty Squad Racing
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eliza Sweeney North Carolina State University
2 Rachael Worley Dirty Kitten Racing
3 Dylan Philipps NC State Club Cycling
4 Caroline Eckblad NCTC
5 Shelley Molnar Hammercross
6 Susan Bourne Foothills Cycling
7 Dana Stroven
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Ambjorn Team Hungry*
2 Tanya Harris Team Spoke Cycles
3 Elizabeth Hester Oak City Cycling Project Race Team
4 Lorri Warlick Mock Orange Racing
5 Carolyn Bellof
6 Stephanie Cole
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zoe Clay Velocious Sport
2 Kelly Lawson Brevard College
3 Hadley Molnar Blue Ridge Cross
4 Nicole Clamann Blue Ridge Cross
5 Sheila Orem Trek Verge Racing
6 Kelly Mclaughlin Hammer CX
7 Evie Edwards
8 Abby Walker Industry Nine
9 Karen Tripp FinKraft Cycling Team
10 Laura Rice North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
11 Hope Ann snyder-walsh Western Carolina University
12 Tara Keefer Classic Cycling
13 Natalie Arkfeld Sorella Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 8