Log In
2022 NCCX Race #6 Hickory - pb BMW • Nov 6 2022 • Hickory, NC
4.2
6.7
2.5
4.5
3.2
Possible Light Rain, 69 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.2
Beers
6.7
Moisture
2.5
Accel
4.5
Tech
3.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Kelly Velocious Sport
2 Hank Shoemaker Velocious Sport
3 Moses Townsend Gulo Composites
4 Stratton Deal Star City Cycling
5 Ryder Molnar Hammercross
6 Peter Hartingh HammerCross
7 Vivienne Myers HammerCross
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Dempsey Velocious Sport
2 Harrison Morosco Velocious Sport
3 Lucius Hamblen Velocious Sport
4 Reason Townsend Gulo Composites
5 Jensen Riddle Velocious Sport
6 Conner Webster KW Cycleworks
7 Riley Webster KW Cycleworks
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willie Boynton Team HammerCross
2 Andrew Mcintyre
3 Coleman Files Velocioius Sport
4 Kalib Atkins Velocious Sport
5 Nathan Farmer Farmer Cycles
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gustaf Hamblen Velocious Sport
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Otto NCTC
2 Lathom Louco
3 Blake Hovis Hopfly
4 Ada Watson NCTC
5 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
6 Justin Terry 12th State Cycling Team P/B Trophy
7 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
8 Jensen Cervati NCTC
9 Ethan White Benissimo Cycling
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Douglas Foothills Cycling
2 Thomas Gibson
3 Matt Colley
4 Michael Mauhar
5 Steve Cope
6 Joshua Snyder GVC/Cycles De Oro
7 Hunter Hensley Benissimo Cycling
8 Michael Briles Benissimo
9 Kalib Atkins Velocious Sport
10 Baxter Caress NCTC
11 Esteban Murillo burford The Bike Gallery
12 Stephen George Cycles De Oro
13 Caleb Mccaskill Brevard College
14 Brian Kaluf Birdsong Brewing
15 Eric Ernst Youngblood Bicycles
16 Nathan Farmer Farmer Cycles
17 Michael Garzon The Bike Gallery
18 Daniel Worley Asheville Bicycle Company
19 Will Zylstra Velocious Sport
20 Jarred Stacey Newtype Cycling
21 Adam Riddle Velocious Sport
22 Michael Dep 12th State Cycling Team p/b Trophy
23 Albert Rosales HopFly Cyclocross
24 William Thompson
25 Austin Boswell
26 Parrish Matthews
DNF Thomas Wilson Youngblood Bicycles
DNF Jim Siemens DARC
DNF Paul Seiler Team Flow Cycling
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Hardie
2 Philip Flynn Rock Hill Bicycle Club
3 Nick Osterhoudt
4 Axel John eckblad NCTC
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Handlon Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
2 Austin Walker Industry Nine Cycling Team
3 Reny Townsend Gulo Composites
4 Justin Mckean Live it xtreme
DNF Thomas Savage
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Mcmurtrey
2 Nicholas Survoy Oak City Cycling Race Team
3 Mark Zhu 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
4 Andries Hanekom Team Spoke Cycles
5 Jason Hooper Carolina Pedal Works
6 Raul Gutierrezgarcia GVC/Cyles de Oro
7 John Emanuel Outpost Richmond
8 Scott Richardson Clemmons Bicycle Racing
9 Mark Edwards GVC/Cycles De Oro
10 Antonio Donabo Perseverance
11 Frank Mandaro Beer City Bicycles
12 Jason Epstein 12th State Cycling Team p/b Trophy
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Theodore Hall Vogelzang Velo p/b Birdsong Brewing
2 Stephen Coddington CBRE Racing/Lamorinda Cycling Club
3 Kelley Montoya Partypace
4 Nicholas Morosco
5 Corbitt Bourne Foothills Cycling
6 Brian Bulis Crosstown Velo
7 Josh Van cleef 12th State Cycling Team p/b Trophy
8 Michael Blankenship Hearts Racing Club
9 Caleb Jonas Hopfly Cross & Brew
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Woodward
2 Bart Cant The Flandriens
3 Christopher Prevatte 12th State Cycling Team p/b Trophy
4 Mark Thorton
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Hopkins Henderson Custom Homes
2 Dwight Smith Reedy Creek Cycles
3 Robert Mobley Well Rabbit
4 Timothy Hopkin North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
5 Brad Reed Wellrabbit
6 Rod Stanton Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
7 Joseph Cross Birdsong Brewing
8 David Gerrer North Carolina Cyclocross / NCCX
9 Raymond Laffin Crosstown Velo
10 Todd Davis KCOI Boulevard
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Wick iii Birdsong Brewing Cyclocross Team
2 Jim Molnar Hammercross
3 Delane Heath Foothills Cycling
4 Brian Smith Legion Brewing CX
5 Douglas Ahrens Blue Ridge Cross
6 Neal Caren NCTC
7 Dan Snedecor Team EmergeOrtho
8 Ronald Jester Crossroads Cycling
9 Vincent Rega Crossroads Cycling Clemmons
10 Robert Peters Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
11 Jim Otto HammerCross
Finishers: Cat 3: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Cope
2 Jeff Jordan Orange Bees
3 Thomas Wilson Youngblood Bicycles
4 Lance Riddile Hickory Parks & Rec
5 Tom Rogers Hickory Velo Club
6 Olivier Arondeau 12 th state cycling Team p/b Troph
7 Jeff Montgomerie Birdsong Brewing
8 Kevin Webster KW Cycleworks
9 Chris Laspaluto Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
10 Barry Evans US Military Endurance Sports
11 Evan Myers HammerCross
12 David Boynton Team HammerCross
13 Chris Hill Paul's Racing/Paul's Cycling & Fitn
14 Jim Siemens DARC
15 Parrish Matthews
16 Chris Culp Hearts Racing Club
17 Bevington Steve HammerCross
18 Bradley Cline
19 David Love Birdsong Brewing
20 Paul Menzel
21 Gregg Marland Boone Area Cyclists
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Mead Cyclepath
2 Chris St peter Liberty Bikes
3 Wayne Gorry Hammer Nutrition
4 Phillip Jerome All Terrain Cycling
5 Lee Reavis 0530/Carolina Masters
DNF Daryl Rains MOB
DNF Greg Robitaille Triangle Velo
DNF James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Briscoe Constellation Cycling pb Inland Con
2 Daryl Rains MOB
3 Greg Robitaille Triangle Velo
4 Phillip Jerome All Terrain Cycling
5 Derek Bateson Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law
6 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
7 Lonnie Brooks Maureena Shepherd - Cycles deORO /
8 Chuck Gillis Constellation Cycling
9 Earl Anderson
10 Steven Baker Revolution Cycle Sports
DNF Jeff Tripp FinKraft Cycling Team
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Livermon
2 Eric Thompson MSPEEDWAX
3 William Hardin Project Echelon Racing
4 Cypress Gorry Ride Kanuga/Specialized
5 Bradford Perley Brevard College
6 Nate Morse Lima One Capital
7 Tyler Miranda Brevard College
8 Eli Woodard Velocious Sport
9 Nicholas Barlow the S P O K E E A S Y
10 Ethan Doherty
11 Joseph Grimes
12 Dylan Richardson Brevard College
13 Kyle Mcdonald Brevard College
14 Jacob Bernas Velocious Sport
15 Luke Woodard Velocious Sport
DNF Asher Strauss NCTC
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Project Echelon Racing
2 Eli Woodard Velocious Sport
3 Frank Deal The Black Bibs
4 James Pearl
5 Zoe Clay Velocious Sport
6 Jack Kosma Flowers
7 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
8 Jeff Jordan Orange Bees
9 Nathan Mullins Team Spoke Cycles p/b Eatmon
10 Christian Ambjorn Team Hungry*
11 Albert Rosales HopFly Cyclocross
12 Kelley Montoya Partypace
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mollie Brewer Fount Cycling Guild
2 Tessa Mead NCTC
3 Darcy Grimes Sorella Cycling
4 Riley Pearman Blue Ridge Cross
5 Carmen Chirino hulsund Brevard College
6 Samantha Goldenstein US Military Endurance Sports
7 Brooke Evans NCTC
8 Susan Kefer E3 Endurance
9 Kaitlyn Underwood 12th State Cycling Team p/b Trophy
DNF Molly Sarchet Old North Cycling
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachael Worley Dirty Kitten Racing
2 Shelley Molnar Hammercross
3 Stephenie Brown
4 Caroline Eckblad NCTC
5 Susan Bourne Foothills Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Weidner Hammercross
2 Cooper Ambjorn Team Hungry*
3 Tanya Harris Team Spoke Cycles
DNF Lorri Warlick Mock Orange Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zoe Clay Velocious Sport
2 Kelly Lawson Brevard College
3 Meghan Korol Lead Out Services/Industry Nine
4 Hadley Molnar Blue Ridge Cross
5 Karen Tripp FinKraft Cycling Team
6 Nicole Clamann Blue Ridge Cross
7 Paige Edwards Brevard College
8 Laura Rice North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
DNF Evie Edwards
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1