Log In
BestCross Saturday • Oct 1 2022 • San Antonio, Texas
Race uploaded by Robert Kane csv | json
7
1.4
6.3
5.2
1.9
Clear, 80 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #sacx

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
7
Beers
1.4
Moisture
6.3
Accel
5.2
Tech
1.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Troy Kimball DNA Cycling Texas Masters Team 34:19.4 7
2 Aaron De la garza Sugar Cycles 34:37.9 7
3 Christopher Hill DNA Cycling TX Masters 35:33.5 7
4 Kelly Kerby ATC Racing 36:27.9 7
5 Doug Kennedy 36:28.2 7
6 Kennith Ramirez Nemesis/Crossroads 38:26.0 7
7 Robert Dole Pure Racing p/b Watkins Insurance G 38:26.0 7
8 Eric Jordan Lone Star Racing Club 38:33.5 7
9 Scott Cryan Red Crank Racing 39:17.8 7
10 Matt Sjoberg Violet Crown 34:34.2 6
11 Juan Salazar SACX 36:22.7 6
12 Shane Carbonneau Violet Crown Sports Association 37:23.7 6
DNF Jeff Park SACX/ Bicycle Heaven 19:03.3 4
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Sean Clancy YEAH! 20:22.6 5
2 Jackson Henry Goodspeed Racing 25:53.4 5
3 Matthew Neugebauer Ride Away Cycling Club 25:55.2 5
4 Ryan Reeves 25:59.0 5
5 Travis Newberry 26:53.7 5
6 David Gonzalez CONTINUAL QUALITY IMPROVEMENT INC 26:59.7 5
7 Ariel Marlowe Bottom Bracket Boys 28:05.3 5
8 Hayes Mcmillan 28:19.4 5
9 Christopher Villasenor Pro After Party 28:22.9 5
10 John Menchaca 28:27.8 5
11 David Cerqueira Blitz Racing 28:36.6 5
12 Ryan Spates S&S Trails 28:36.8 5
13 Jason Mcintyre Paragon Training 28:59.7 5
14 Ryan Crane Nemesis 210 29:07.3 5
15 Carson Tenney Boerne 9ers 29:25.2 5
16 Michael Tenney Speed Cartel 29:45.0 5
17 Barry Calvert 29:45.4 5
18 Samuel Comer Violet Crown Sports Association 30:23.1 5
19 Brandon Grant BBB ATX TO THE MOON 30:24.3
20 Pierce Reed 30:51.0 5
21 George Andrews Boerne 9ers 30:57.4 5
22 Greyson Gilbert 25:38.8 4
23 Richard Jennings SACX 26:13.5 4
24 Victor Williams 26:28.3 4
25 John Fermo 30:20.4 4
DNF Michael O'Brien 16:07.7 2
DNF Stone Fitch Bike Heaven 29:49.8 2
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 7   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Nic Perez Blitz Racing 29:00.2 6
2 Sean Clancy YEAH! 29:18.1 6
3 Mario Czarnomski Nemesis/Crossroads 30:01.2 6
4 Zenon Culverhouse Nemesis/Crossroads 30:30.4 6
5 Jonathan Smith Smithdish Architecture 30:56.8 6
6 Clay Snell Bike World Racing 31:14.4 6
7 Maximiliano Hall Super Squadra 31:39.5 6
8 Mark Bayer MFMC 31:50.1 6
9 Dave Gordon 31:58.9 6
10 Greg Maitland Bicycle Heaven 32:11.9 6
11 Timothy Parker 32:56.3 6
12 William Gonzaba Olmos Park Physio 32:57.3 6
13 Matthew Neugebauer Ride Away Cycling Club 33:11.4 6
14 Jackson Henry Goodspeed Racing 33:35.5 6
15 Bryant Willett 33:37.7 6
16 Christopher Villasenor Pro After Party 33:59.0 6
17 John Menchaca 33:59.9 6
18 Samuel Comer Violet Crown Sports Association 29:01.7 5
19 Brandon Grant BBB ATX TO THE MOON 30:05.2
20 Aaron Nelson 26:33.3 4
DNF Dave Soflin Bicycle Heaven 26:34.5 3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Cohen Kinsey SACX junior Devo 45:21.4 10
2 Sam Vickery Segment 28 46:02.5 10
3 Hayden Christian Fasthouse 46:04.1 10
4 Matthew Hamsa Torchy’s Tacos/Bike Mart 47:19.3 10
5 Robert Kane SACX 47:59.3 10
6 Frank Musil SUGAR CYCLES 48:36.8 10
7 Joel Carroll 787 Realty 48:50.5 10
8 Nicholas Oberski Violet Crown Racing 48:50.7 10
9 Shane Montgomery JMac Cycling LLC 49:05.6 10
10 Will Black Mellow Johnny's Bike Shop Masters E 49:39.3 10
11 Kyle Gilbert Night owls 50:20.1 10
12 Joey Martinez BMC/Walmart Racing 45:30.4 9
13 Colin Bromley Team $uper Awesome 47:17.9 9
14 Christopher Hill DNA Cycling TX Masters 47:23.2 9
DNF Nic Perez Blitz Racing 21:28.0 4
DNF Ben Weatherly PHENOM 16:40.3 3
DNF Kevin Fish Super Squadra pb/ Eliel Cycling 00:00.0 0
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 John Evans 32:11.9 6
2 Daniel Curtin Mellow Johnny's Bike Shop Masters E 33:01.0 6
3 Will Yarinsky 33:16.9 6
4 Daniel 'caden' burross Team $uper Awesome 33:23.1 6
5 Ariel Marlowe Bottom Bracket Boys 33:23.2 6
6 Miles Camp PHENOM 29:06.9 5
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Hannah Simon 28:36.4 5
2 Theresa Henderson Nemesis/Crossroads 31:28.0 5
3 Hannah Davies 27:02.2 4
4 Danielle Boniche Team Snacks 30:49.0 4
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Emily Slack PHENOM 30:17.5 5
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jenny Willhite SACX 47:48.0 9
2 Nicole Mertz Pretty Fast 48:03.3 9
3 Natalie Smith Ultra Violet 48:25.6 9
4 Kennedy Cunningham Weaver Technologies Racing 48:42.4 9
5 Emma Calvert SACX Devo 48:48.0 9
6 Hannah Simon 45:36.8 8
7 Emily Slack PHENOM 50:49.4 8
Finishers: Cat 1: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jessica Alexander WYN Racing p/b Specialized 28:13.0 4
Finishers: Cat 4: 1