Log In
Croton Cross • Oct 29 2022 • Croton on Hudson, NY
6.3
2.7
4.5
5.5
5.3
Clear, 52 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.3
Beers
2.7
Moisture
4.5
Accel
5.5
Tech
5.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Finn Atwood 33:20:00
2 Cedric Forgues Kissena Cycling Club -1 LAP
3 Flynn Molloy -1 LAP
4 Gunnar Miller -1 LAP
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Molloy Crca / Big Hit Racing 37:10:00
2 Jerry Kapko Deno's Wonder Wheel Masters Bicycle 1
3 Jun Sugai Crca / Team Starchild +1:03
4 Patrick Sullivan Joe's Garage +2:07
5 Seth Phillips Jalapeo Cycling +2:50
6 Andrew Miller Prothirteen +5:20
7 Eric Fleming Every Ride Is Cool +5:47
8 Wilson Vasquez Finkraft Cycling Team +7:34
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fedor Wouda Karma Racing Team 39:47:00
2 Thomas Feehan Kissena Cycling 25
3 Andrew Witten Zephyr Rdj Racing +6:11
4 Ken Coleman Bca -1 LAP
5 Craig Rotile Finkraft Cycling Team -1 LAP
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ned Broersma Shark River Devo 52:28:00
2 Chad Shackelford 4
3 Thomas Sblendorio Gambit Racing P/b Sleepy Hollow Bik +2:01
4 Vincent Ribeiro Verrazano Team Racing +2:10
5 Alexander Malkin Crca/to Be Determined +2:35
6 Andrew Bennett Ror P/b Rapha New York +2:46
7 Nelson Odreman Vida Cycling / Trek +2:59
8 Jacob Borkowski E2value P/b Verge Sport +3:09
9 Joseph Tramontano Splunk Racing +3:17
10 Saverio Fiorino Banditos Ny +3:19
11 Scott Rettino CRCA/To Be Determined +3:33
12 John Beardsley Crca/nycc Racing +5:40
13 Robert Mullen Ror Nyc P/b Rapha New York +5:48
14 Ben Millstein King Kog / Sun And Air +7:17
15 Eloy Anzola Kissena Cycling Club +7:40
16 Cullen Macdonald Crca/to Be Determined +7:58
17 Marc Bertucco +8:26
18 Matthew Worstell -1 LAP
19 Fafar Bayat Kelly Acres Speed Shop -1 LAP
20 Larry Steinberg Bss -1 LAP
21 Spencer Gilbert -1 LAP
DNF Ben Brown Crca/to Be Determined
DNF Matthew Vandivort Crca/to Be Determined
DNF Rod Millott Crca/to Be Determined
DNF Corey Williams Crca/to Be Determined
Finishers: Cat 3: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Marich Shark River Devo 32:05:00
2 Nathaniel Picard-busky Ror P/b Rapha New York 17
3 Ian Muller Shark River Devo +1:02
4 Angelo Calilap +1:32
5 Manuel Portas Bikeway/banditos +1:49
6 Matthew Lloyd-thomas Crca/to Be Determined +2:09
7 Daniel Spellman Weis Factory Team +2:38
8 Joseph Cicha Gambit Racing P/b Sleepy Hollow Bik +2:43
9 Yosef Fertel Crca/to Be Determined +3:18
10 Conor Kennedy Weis +3:39
11 Nate Baltikas E2value P/b Verge Sport +3:41
12 James Reeder Kissena Cycling Club +3:41
13 Michael Campo Crca/ Rubber N Road +3:44
14 Ryan Mcgarrity Crca/to Be Determined +3:45
15 Jeremy Borden Ror +4:02
16 Grant Harding Ride Brooklyn +4:13
17 Joel Erickson +4:28
18 James Nelson Kissena Cycling Club +5:00
19 Lawrence Siu Ror P/b Rapha New York +5:33
20 Jeffrey Starke ii Be Cyclocross +5:54
21 Dan Goldberg +6:03
22 Paul Lestage Iron Bridge/tarmac Cycling +6:03
23 Frederico Levy +6:05
24 Chris Ick Kruiscx +6:48
25 Arihant Kalidindi +7:06
26 Pablo Rivera Crca/ Kruiscx +7:06
27 Michael Freudberg +7:10
28 Anthony Scelza Crca/kruiscx +8:52
29 David Yang Kissena Cycling Club +10:06
30 J Wiese Rivertowns Racing -1 LAP
31 Matt Nahoum Jalapeno Cycling -1 LAP
32 Kevin Joseph Be Cyclocross -1 LAP
33 Andrew Velasco Ny Locomotives P/b Victory Road Cyc -1 LAP
DNF Clay Jones Crca/to Be Determined
DNF Ryan Pinerio
DNF Remy Forgues Kissena Cycling Club
Finishers: Cat 4: 33   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Weigand Crca/fohr Trek 30:53:00
2 Andrew Temkin 57
3 Ismael Jimenez Banditos Ny +1:09
4 Finn Atwood +2:05
5 Gilles Bensabeur Bikeway +3:37
6 Matthew Cortright Crca +4:38
7 Paul Paradis Team Dfl +4:39
8 David Katzman +5:12
9 Erik Van der wilden +5:55
10 Matt Duball +7:58
11 Michael Anzalone +7:58
12 Bryan Lavery +8:04
13 Massimo Giorcelli Dam Cycling Team +8:09
14 Spencer Alt -1 LAP
15 Peter Walraven -1 LAP
16 Anthony Tunnero Team CLXI -1 LAP
17 Philip Borgese -1 LAP
18 Russ Roth -1 LAP
19 Benjamin Asbell -1 LAP
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devon Feehan Chenango Point Cycles 54:50:00
2 Alden Copley Ludwig And Larsen +2:14
3 Mike Festa Philadelphia Ciclismo +2:39
4 Joshua Noggle Gambit Racing P/b Sleepy Hollow Bik +3:12
5 Mark Hewitt Jam / Ncc +3:15
6 Ismael Collado acosta +3:53
7 Jo Evers Philadelphia Cyclocross Collective +4:01
8 Mark Steffen King Kog / Sun And Air +4:05
9 Chad Butts Endurancewerx +4:34
10 Bryan Banducci King Kog / Sun And Air +4:54
11 Chad Shackelford Ror Nyc P/b Rapha New York +6:01
12 Matthew Kraus +6:35
13 Nelson Odreman Vida Cycling / Trek +6:39
14 Nat Amato The Valley Om P/b Two Rivers Brewin +7:10
15 Charlie Muller Shark River Devo +7:27
16 Keith Garrison King Kog / Sun And Air +8:28
17 Benjamin Kramer Full Gas Wolf P/b The Royal Loyal -1 LAP
18 Masaharu Ito Gambit Racing P/b Sleepy Hollow Bic -1 LAP
DNF William Carroll
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tara Seplavy Crca Kruiscx 58:01:00
2 Denise Esposito Endurance Werx / Bikeway -57
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Betuel Ror 55:58:00
2 Camille Bergeron-parent Ror P/b Rapha New York 26
3 Galen Bolard Ror P/b Rapha New York 38
4 Emily Singleton Ror 56
5 Andrea Archer Gambit Racing P/b Sleepy Hollow Bik +1:40
6 Lisa Kennish Crca/to Be Determined +2:15
7 Claudia Cortinez Ror P/b Rapha New York +2:16
8 Carolyn Mccann Gambit Racing P/b Sleepy Hollow Bik +2:29
9 Alexandria Farrell Be Cyclocross -1 LAP
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Marich Shark River Devo 35:01:00
2 Nicole Sin quee Be Cyclocross 5
3 Mary Kathryn fisher Chill Racing 9
4 Holly Krelle Crca/kruiscx +1:29
5 Carolyn Mccann Gambit Racing P/b Sleepy Hollow Bik +1:36
6 Chelsea Shugert Kruiscx +2:23
7 Karen Chin Be Cyclocross +5:19
8 Molly Sitter Crca Sugio/nyc Velo +7:40
9 Sandra Berdick Crca/kruiscx -1 LAP
10 Livia Roth Star Track -1 LAP
11 Marjory Roth -1 LAP
DNF Claudia Cortinez Ror P/b Rapha New York
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacey Barbossa Njcx Project 56:35:00
2 Christina Hosenfeld Sad Oatmeal 19
3 Erin Gordon Rare Disease Cycling 33
4 Stephanie Halamek King Kog/ Sun And Air +3:10
5 Shane Ferro King Kog / Sun And Air +3:40
6 Leah Goldberg Crca/to Be Determined +4:01
7 Madeleine Knox Kruiscx -1 LAP
8 Diane Akerman Crca/to Be Determined -1 LAP
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 4