Log In
2022 NCCX Race #4 Winston Salem (Saturday) - pb BMW • Oct 29 2022 • Winston-Salem, NC
3.7
2.3
3.4
4.4
5.1
Mostly Cloudy, 58 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.7
Beers
2.3
Moisture
3.4
Accel
4.4
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Kelly Velocious Sport
2 Hank Shoemaker Velocious Sport
3 Oliver Jensen HammerCross
4 Jasper Nunn HammerCross
5 Ryder Molnar Hammercross
6 Logan Mcdonald HammerCross
7 Eli Woolman HammerCross
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Dempsey Velocious Sport
2 Harrison Morosco Velocious Sport
3 Lucius Hamblen Velocious Sport
4 Jensen Riddle Velocious Sport
5 Porter Richardson Branch Road Academy
6 Conner Webster KW Cycleworks
7 Henry Black Black and Jones
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willie Boynton Team HammerCross
2 Coleman Files Velocious Sport Cycling
3 Nathan Farmer Farmer Cycles
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gustaf Hamblen Velocious Sport
2 Collins Lail Velocious Sport
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Mcentire HopFly Racing
2 Robert George
3 Nicholas Barlow the S P O K E E A S Y
4 Ada Watson NCTC
5 Edward Porter Oak City Cycling
6 James Edwards Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
7 Kyle Kimball
8 Jensen Cervati NCTC
9 Levi Smith
10 Elias Dietrich Lees McRae Cycling
11 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
12 Justin Terry 12th State Cycling Team P/B Trophy
13 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
DNF Luke Mcmurtrey
DNF Robert Smithson
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Snyder GVC/Cycles De Oro
2 Stephen George Cycles De Oro
3 Robert Smithson
4 Eric Ernst Youngblood Bicycles
5 Michael Briles Benissimo
6 Matt Colley
7 Hunter Hensley Benissimo Cycling
8 Robert Yamnicky Squeezers BC
9 Nathan Mogilski
10 Daniel Worley Asheville Bicycle Company
11 Will Zylstra Velocious Sport
12 Michael Dep 12th State Cycling Team p/b Trophy
13 William Thompson
14 Ben Cerkovnik Roanoke College
15 Nathan Farmer Farmer Cycles
16 Michael Garzon The Bike Gallery
17 Adam Riddle Velocious Sport
18 Albert Rosales HopFly Cyclocross
19 Matt Allenbaugh
20 Stephon Beaufort Oak City Cycling Project Racing Tea
21 Benjamin Hoyt
22 Austin Boswell
23 Rafe Johnson Roanoke College
24 Simon Rice
25 Hays Edmunds Roanoke College
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Green Cycles De Oro
2 Micah Tennant
3 Olivier Arondeau 12 th state cycling Team p/b Troph
4 Ben Hardie
5 Steven Nelson Novant Health
6 William Mills Greenville bicycle company
7 Jamie Arkfeld Team 1811
8 Adam Fernbach Mock Orange Bikes
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sparks SCAD Savannah
2 Ian Mcdonald Lees McRae Cycling
3 Shay Wright Lees McRae Cycling
4 Dylan Richardson Brevard College Cycling
5 Kyle Mcdonald Brevard College
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Cerkovnik Roanoke College
2 Rafe Johnson Roanoke College
3 Hays Edmunds Roanoke College
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Walker Industry Nine Cycling Team
2 Keith Handlon Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
3 Wesley Dickson
4 Justin Mckean Live it xtreme
5 Robert Barnard Revolution Cycles NC
6 Robert Marion Cycleworks Performance Bicycle Shop
7 Casey Vedder Hearts Racing/ Ken's Bike Shop
8 Nicholas Survoy Oak City Cycling Race Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Mcmurtrey
2 Mark Edwards GVC/Cycles De Oro
3 John Emanuel Outpost Richmond
4 Mark Zhu 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
5 Raul Gutierrezgarcia GVC/Cyles de Oro
6 Antonio Donabo Perseverance
7 Andries Hanekom Team Spoke Cycles
8 Jason Epstein 12th State Cycling Team p/b Trophy
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Kelly
2 Nathan Mogilski
3 Brian Carter Revolting Cogs
4 Trevor Hughes Bespoke Cyclery
5 Ian Bundy Constellation Cycling
6 Stephen Coddington CBRE Racing/Lamorinda Cycling Club
7 Matt Goddard
8 Corbitt Bourne Foothills Cycling
9 Jason Jackson 12th State Cycling Team p/b Trophy
10 Kelley Montoya Partypace
11 Josh Van cleef 12th State Cycling Team p/b Trophy
12 Nicholas Morosco
13 Eric Hunter Your mom's house
DNF Nathan Cuka Sherwood Forest Cycling Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Campos
2 Olivier Arondeau
3 Curtis Dietrick
4 John Woodward
5 Jeremy Serkin
6 Steven Nelson
7 Morten Jensen
8 Christopher Prevatte
9 Derek Galvin
10 Bart Cant
11 Gregg Marland
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ross Delaplane Feedback Sports
2 James Pittman Crosstown Velo
3 Robert Mobley Well Rabbit
4 Ronald Glowczynski American Flyers Racing
5 Dwight Smith Reedy Creek Cycles
6 Garnet Vertican toteandkari.com
7 Joseph Cross Birdsong Brewing
8 Brad Reed Team Wellrabbit
9 Timothy Hopkin North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
10 Raymond Laffin Crosstown Velo
11 Todd Davis KCOI Boulevard
12 Jonathan Dubel LSV/KELLY Benefits
13 David Gerrer North Carolina Cyclocross / NCCX
DNF Robb Peterson Cycleworks
DNF Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 13   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Egan Legion Brewing p/b Bike Source
2 Jim Molnar Hammercross
3 Robert Wick iii Birdsong Brewing Cyclocross Team
4 Delane Heath Foothills Cycling
5 Brian Smith Legion Brewing CX
6 Dan Snedecor Team EmergeOrtho
7 Douglas Ahrens Blue Ridge Cross
8 Robert Peters Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
9 Chris Black Berger Hardware Bikes
10 Vincent Rega Crossroads Cycling Clemmons
11 Ronald Jester Crossroads Cycling
12 Paul Paisant Mock Orange Bikes
13 Dave Cassen Legion Brewing p/b BikeSource
14 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
Finishers: Cat 3: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Davis Fleet Feet / 0530
2 Guilford York Ultimate Bicycle
3 Matthew Roe
4 Barry Evans US Military Endurance Sports
5 Kevin Webster KW Cycleworks
6 Chris Patrick
7 Charles Nunn HammerCross
8 Edward Gallagher
9 David Love Birdsong Brewing
10 Walter Pofahl EC Velo
11 Evan Myers HammerCross
12 Bevington Steve HammerCross
13 Robert Tice CBRE Racing
14 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
15 David Brown Southeast Velo Racing
16 Chris Culp Hearts Racing Club/Ken's Bike Shop
17 Paul Stefanovics Team SupraBars.com
18 Gregory Atchison NCTC
19 David Boynton Team HammerCross
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barney Baxter Revolution Cycling
2 Chris St peter Liberty Bikes
3 James Mead Cyclepath
4 John Baxter Constellation Cycling pb / Inland C
5 Greg Robitaille Triangle Velo
6 William Waters south chicago wheelmen
7 Joe Briscoe Constellation Cycling pb Inland Con
8 Alan Lesage Fast Daddy Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Robitaille Triangle Velo
2 Alan Lesage Fast Daddy Racing
3 Derek Bateson Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law
4 Chuck Gillis Constellation Cycling
5 Neil Ashton Tri Cities Road Club
6 Lonnie Brooks Maureena Shepherd - Cycles deORO /
7 Stephen Knight Constellation pb Inland Constructio
8 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
9 Ron Swenson Unattached
10 Earl Anderson
11 David Fuller GVC/ Cycles deOro
12 Julian Coupland F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Livermon
2 William Hardin Project Echelon Racing
3 Andrew Sparks AUTOMATIC ABUS/SCAD Savannah
4 Ian Mcdonald Guerrilla Trail Coalition
5 Nate Morse Lima One Capital
6 Lucas Livermon Bell Lap Cycleworks/Fitter p/b Dogw
7 Shay Wright Jimmy jacks rib shack
8 Ethan Doherty
9 Dylan Richardson Brevard College Cycling
10 Jacob Bernas Velocious Sport
11 Joseph Grimes
12 Joe Whalley Wake Forest University
13 Kyle Mcdonald Brevard College
14 Thomas Savage
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Hardin Project Echelon Racing
2 Jonathan Hamblen Project Echelon Racing
3 Spencer Johnston
4 Frank Deal The Black Bibs
5 James Pearl
6 Nathan Mogilski
7 Edward Porter Oak City Cycling
8 Nicholas Survoy Oak City Cycling Race Team
9 Nathan Mullins Team Spoke Cycles p/b Eatmon
10 Zach Lail 530
11 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
12 Christian Ambjorn Team Hungry*
13 Kelley Montoya Partypace
14 Albert Rosales HopFly Cyclocross
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carolyn Wright
2 Rachael Worley Dirty Kitten Racing
3 Sylvia Nunn HammerCross
4 Joanna Reynolds Cycleworks Performance Bicycle Shop
5 Shelley Molnar Hammercross
6 Jordan Hobgood Old North Cycling
7 Susan Bourne Foothills Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynn Weller
2 Tanya Harris Team Spoke Cycles
3 Elizabeth Hall
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hadley Molnar Blue Ridge Cross
2 Kelly Mclaughlin Hammer CX
3 Sheila Orem Trek Verge Racing
4 Evie Edwards
5 Tara Keefer Classic Cycling
6 Hannah Dickson
7 Karen Tripp FinKraft Cycling Team
8 Laura Rice North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
9 Hope Ann snyder-walsh Western Carolina University
10 Riley Pearman Blue Ridge Cross
11 Natalie Arkfeld Sorella Cycling
12 Nina Mastandrea
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 7