Log In
Hood River Double Cross Day Two • Sep 15 2013
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.7
1.2
4.5
3.9
3.4
Clear, 72 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
1.2
Moisture
4.5
Accel
3.9
Tech
3.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 38:33
2 Ken Eiser 40:03
3 Phillip M trost Team S+M 40:05
4 Paul Gronke 40:41
5 Jake Hamnes 42:16
6 Cooper Irwin Hapi-Go! 42:48
7 Jason Ramsdale 42:48
8 Dan Goldstein 43:10
9 Daniel Richardson 36:00
10 Zach Durst Hapi-Go! 36:50
11 David Hankins Camas Bike and Sport 37:20
12 Daniel Scofield 38:00
13 Jeff Dreiling 36:13
14 William Hummels Hapi-Go! 42:55
DNF Stephen Ford
DNF Ryan Houck
DNF Mike Ruff
DNF Matt Wackey Athletes Lounge Cycling Team
DNF Minda Dreiling
DNF Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marayah Deese Heartstrings Cycling 44:12
2 Leah Medure DNR Cycling 44:45
3 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 46:34
4 Marny Musielak Trinity Bikes 46:56
5 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 49:25
6 Jj Jenkins Beermongers Cycle Club
7 Emily Steen 41:31
8 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 46:11
9 Stacey Ruff 46:17
10 Carlie Chubb 47:10
DNF Jill Sommerset
DNF Elizabeth Gintz
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brennan Wodtli 0:53:13
2 Carl Decker 0:54:26
3 Lance Haidet 0:54:43
4 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 0:54:52
5 James Ceccorulli bicycleattorney.com 0:54:53
6 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 0:55:35
7 Luke Demoe Reall Racing 0:55:39
8 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 0:55:45
9 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 0:56:13
10 Christopher Bagg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 0:56:23
11 Samuel Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 0:56:41
12 Cary Miller Gentle Lovers 0:56:59
13 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood 0:57:09
14 Ryan Garner 0:57:11
15 Byron Breeden Guinness Cycling Team 0:57:26
16 Ira Ryan Breadwinner Cycles 0:57:29
17 Gabriel Linn Trusty Switchblade 0:57:36
18 Hama Yoshihaka 0:57:57
19 Tim Joslin Cyclepath Racing 0:58:22
20 Matt Hall 0:59:12
21 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 0:59:31
22 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 1:00:18
23 David Holden 0:53:35
24 Colin Dunlap 0:53:41
25 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 0:54:27
26 Peter Hagerty Veloce Racing powered by Smith & 0:55:40
27 Daisuke Yano Speedvagen Racing Machines 0:57:06
28 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 0:59:29
DNF Cliff Eslinger
DNF Patrick Means Team S+M
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Reed Green Submarine Records 38:27
2 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 38:29
3 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood 38:54
4 James Britton Team S+M 39:15
5 Justin Brauner Beermongers Cycle Club 39:46
6 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 41:05
7 Cristian Fuentes crank 41:13
8 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 41:39
9 Mark Biedrzycki 41:50
10 Sean Cook 43:08
11 Kyle Mccall Trailhead Coffee Roasters 43:35
12 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 44:49
DNF Rob Thompson Ironclad/Yakima
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Hart jr. Hapi-Go! 41:40
2 Erik Denninghoff DNR Cycling 41:46
3 Dan Dellitt 42:36
4 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 42:40
5 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas 42:59
6 Josh Spear Athletes Lounge Cycling Team 43:16
7 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 43:24
8 John Napier Camas Bike and Sport 43:55
9 Nathaniel Wells Hapi-Go! 44:45
10 Stephen Carter The Spokesmen 45:33
11 John Ayres 46:51
12 Joseph French Lost Highway 48:25
13 Jeff Ehlinger Filth and Fury 41:48
14 Kate Ayres 42:12
15 Nick Besson 42:47
16 Jason Ladwig 45:23
17 Hannah Hart Hapi-Go! 49:13
18 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 40:42
DNF Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
DNF Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway
DNF Peder Dahl
DNF Mike Tomlinson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 43:35
2 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 44:13
3 Mark Thomas 44:18
4 Todd Engblom-stryker The Spokesmen 44:44
5 Jack Trumbull 46:07
DNF Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Scott Sloat
DNF Jeff Johnston Boneyard Cycling
DNF Terry Chubb
DNF Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 27:40
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 24:16
2 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 25:48
3 Elijah Krause Bend Endurance Academy 28:43
4 Caleb Trumbull 30:22
5 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 31:00
6 Walker Hendrix Mountain View Cycles/Subway 31:18
7 Jack Braun 23:57
8 Owen L. rogers bicycleattorney.com 24:04
9 Nathanael Hart Hapi-Go! 24:39
10 Brenner Henry 24:54
11 Max Cordell 25:47
12 Caleb Matson Team Lazy Tarantulas 26:12
13 Brady Pfeiffer 26:16
14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 26:21
15 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 28:47
16 Jakob Stoller PDX Devo Junior Cycling 29:01
17 Nathan Henry 29:09
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carson Westberg WebCyclery.com 28:09
2 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 28:09
3 Brian Hart jr. Hapi-Go! 28:38
4 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 23:53
5 Owen Szwaya bicycleattorney.com 23:55
6 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 24:17
7 William Hummels Hapi-Go! 28:32
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Beard Bend Endurance Academy 25:48
2 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 26:02
3 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 27:17
4 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 23:30
5 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 23:51
6 Izaak King 24:20
7 Zach Durst Hapi-Go! 27:18
8 Cooper Irwin Hapi-Go! 27:23
9 Paul Furst 29:18
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 25:25
2 Jennelle Holmes WebCyclery.com 29:37
3 Helene Furst 25:34
4 Mckenna Mckee 25:46
5 Leah Pfeiffer 26:29
6 Guinneve Balkey Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 28:24
7 Eve Cody 33:25
8 Ella Marinace PDX Devo Junior Cycling 23:28
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aunika Miranda Trusty Switchblade 29:09
2 Lauren Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 25:04
3 Sara Hill 25:10
4 Olivia Hewett The Spokesmen 26:50
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bi 38:57
2 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 39:43
3 Sam Cordell 39:50
4 Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine 40:00
5 Sean Rees Cyclepath Racing 40:07
6 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 40:18
7 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood 40:20
8 Brian Nelson Trusty Switchblade 40:41
9 Andrew Filer 40:42
10 Mark Widlund The Spokesmen 40:48
11 Ronald Kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41:07
12 Eric Wittinger 41:23
13 Douglas Johnson 41:27
14 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac 41:41
15 David Hewett The Spokesmen 41:46
16 Rick Boston Bellovaci United 42:09
17 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 42:26
18 Jim Braun 42:39
19 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 42:42
20 Judson Mccauley The Spokesmen 42:57
21 Dave Gulick Green Submarine Records 43:03
22 Ian Kennedy bicycleattorney.com 43:08
23 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 43:21
24 Tim Shannon 43:22
25 Spencer White 43:34
26 Brett Golden 43:38
27 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 44:36
28 Ryan Smith Ironclad/Yakima 46:34
29 Sean Vali Nike Cycling 39:10
30 Andy Leritz Team S+M 40:39
31 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 39:01
32 Steven Westberg WebCyclery.com 39:51
DNF Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
DNF Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF Alan Reaume
DNF Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Mark Deresta Mountain View Cycles/Subway
DNF Curtis Loeb Hammer Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 41:30
2 Rob Russell Camas Bike and Sport 41:46
3 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 42:28
4 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 42:37
5 Paul Schipper 42:38
6 Robert Umberhandt 42:44
7 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 43:20
8 David Miller Team Lazy Tarantulas 43:37
9 Dante Solano DNR Cycling 43:49
10 Bryce Jenkinson 43:50
11 Nathaniel Wells 44:37
12 Matthew Cordeiro 44:56
13 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 45:08
14 John Martin Team Lazy Tarantulas 45:08
15 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 45:43
16 Ryan Morrisey The Spokesmen 45:47
17 Burk Webb Portland Velo Racing Team 45:50
18 Rob Kerr Boneyard Cycling 46:29
19 Andy Casebeer Team S+M 46:54
20 Edward Kim DNR Cycling 47:19
21 Mark Mcmurtry Bellovaci United 39:42
22 Dylan Mcnamee 41:07
23 Thomas J meier 41:15
24 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 43:04
25 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 46:07
26 Andrew Kaylor Hapi-Go! 46:08
DNF Danny Knudsen
DNF Jonathan Modie Team S+M
DNF Tim Goss Rebound/Tireless Velo
DNF Hans Woichke
DNF Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Will Blanton Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Talbert 41:20
2 Johnny Vergis Cyclepath Racing 41:47
3 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 41:47
4 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 41:53
5 Steven Thorne BikeFlights.com 42:03
6 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Rac 43:30
7 Chauncey Curl Cyclepath Racing 43:37
8 David Dorocke 43:46
9 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 44:30
10 Brian Towey 44:43
11 Terry Mallon 44:51
12 John Napier Camas Bike and Sport 45:09
13 Jim Fox bicycleattorney.com 45:12
14 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 45:24
15 Dan Davis WebCyclery.com 39:24
16 John Nicholas DNR Cycling 39:38
17 Paul Furst Camas Bike and Sport 39:47
18 Tracy Marks 39:57
19 Gary Johnson 40:04
20 Michael Rosenberg 43:27
21 John Degenhardt 46:40
22 David Hankins Camas Bike and Sport 48:06
23 Brian Smith WebCyclery.com 39:40
24 Paul Gronke 40:07
DNF Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
DNF Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
DNF Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilit
DNF Dennis Starkey Camas Bike and Sport
DNF Mark Stoller
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 44:12
2 Amory Cheney Boneyard Cycling 39:49
3 Bob Daugherty Cyclepath Racing 44:57
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi 55:57
2 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bi 56:53
3 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine 57:18
4 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac 57:41
5 Mike Henry 57:45
6 Trey Hendrix Mountain View Cycles/Subway 58:04
7 Nat Johnson Green Submarine Records 58:05
8 John Bravard Cyclepath Racing 58:30
9 Thomas Cody Veloce Racing powered by Smith & 58:37
10 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 58:50
11 John Mitchem West End Bikes/Specialized 58:58
12 Brent Casady 59:21
13 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 59:38
14 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 59:56
15 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 53:14
16 Joe Santos Cyclepath Racing 53:45
17 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 53:49
18 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 54:35
19 Lloyd Connelly DNR Cycling 54:52
20 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilit 55:23
21 Nicholas Leritz Team S+M 55:54
22 Quinn Jackson DNR Cycling 56:20
23 Roger Meier Cyclepath Racing 56:31
24 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 57:04
25 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 57:05
26 Aaron Leritz Team S+M 57:09
27 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 57:36
28 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 57:49
29 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood 59:28
DNF Chad Swanson Team S+M
DNF Todd Lewis
DNF Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team
DNF Michael Medina Hapi-Go!
DNF Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Eric Lanners Team S+M
DNF Robert Uretrecht WebCyclery.com
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mielle Blomberg Team S+M 43:53
2 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Nink 45:02
3 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Nink 45:06
4 Ann Kennedy bicycleattorney.com 45:12
5 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 45:20
6 Jennifer Wardell Mountain View Cycles/Subway 45:32
7 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 45:43
8 Virginie Calme Cyclepath Racing 45:58
9 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 46:53
10 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 47:27
11 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 47:35
12 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 42:50
DNF Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo
DNF Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Tess Weir RAO/Imperial River Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Petersen Team Finger 47:36
2 Erika Miranda Trusty Switchblade 41:25
3 Anna Saltonstall 41:26
4 Cassie Nobbs 42:56
5 Suzy Renn Team Slow 42:58
6 Charlotte Gregson 43:55
7 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 46:37
8 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 43:15
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 44:45
2 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 41:56
3 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilit 44:26
4 Pauline Steiner 49:24
5 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Ordonez English Cycles 39:15
2 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 39:44
3 Brian Kesselman 39:52
4 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40:10
5 John Mccaffrey Kesho Bicycles 40:19
6 Mike Bene 40:58
7 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 41:11
8 David Burke Trailhead Coffee Roasters 41:31
9 Tony Kic Gentle Lovers 41:41
10 Tyler Bump Ruckus Test Team 41:54
11 Brandon Rothauge Team Planet X USA 42:01
12 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 42:16
13 Sean Rees Cyclepath Racing 42:33
14 Lloyd Connelly DNR Cycling 42:34
15 Eric Moody Mountain View Cycles/Subway 44:09
16 Erik Denninghoff DNR Cycling 44:11
17 Christopher Burge Green Submarine Records 45:13
18 James Johnke Oregon Bike Shop Racing Team 45:19
19 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 45:42
20 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38:37
21 Daniel Scofield Threshold Velo 38:39
22 John Nicholas DNR Cycling 39:03
23 Brandon Whalen Trailhead Coffee Roasters 41:06
24 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 42:26
25 Tess Weir 44:43
26 Suzy Renn Team Slow
27 Cassie Nobbs 38:54
DNF Ryan Barrett
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 0:57:24
2 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 0:58:29
3 Julie Browning Cyclepath Racing 0:58:46
4 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 1:00:18
5 Rachel Bagley Ironclad/Yakima 0:53:38
6 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 0:53:44
7 Jill Hardiman Team S+M 0:54:07
8 Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team 0:54:07
9 Jennifer Johnson 0:54:24
10 Ellene Smith bicycleattorney.com 0:54:51
11 Kristen Minarik bicycleattorney.com 0:55:11
12 Meagan Masten Portland Bicycle Studio 0:56:54
13 Beth Flanagan 0:57:11
14 Susannah Hart Hapi-Go! 0:59:14
15 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 0:59:42
DNF Alexandra Burton
DNF Hannah Moore Green Submarine Records
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 44:46
2 Elise Wright 47:24
3 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Nink 47:30
4 Stephanie Hahn 47:59
5 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 47:59
6 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48:14
7 Annie Nielsen bicycleattorney.com 49:15
8 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Nink 43:50
9 Hannah Hart Hapi-Go! 47:14
DNF Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 49:22
2 Krissy Brunsman Green Submarine Records 41:23
3 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 42:11
4 Lindsey Kuipers Beermongers Cycle Club 42:40
5 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilit 43:26
6 Kara Hamby 43:49
7 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club 43:56
8 Patti Wolfe Trinity Bikes 44:44
9 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club 45:34
10 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters 46:32
11 Bethany Lukens 46:33
12 Susanah Nelson Ironclad/Yakima 47:00
13 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab 41:24
14 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 42:49
Finishers: Cat ?: 14