Log In

Team Overview: (Ger)

Team News Ticker Embed This

Team Race History

Superprestige #4 - Spa-Francorchamps (Nov 23 2014)

Raphael Schröder Men Juniors 13 / 38
Marcel Meisen Men Elite 15 / 33
Ole Quast Men Elite 27 / 33
Lisa Heckmann Women Elite 9 / 25
Felix Drumm Men Under 23 17 / 31
Paul Lindenau Men Under 23 22 / 31
Yannick Gruner Men Under 23 25 / 31

Schlosscross (Nov 23 2014)

Michael (jr) schweizer Men Elite 15 / 35
Sascha Schneider Men Elite 29 / 35
Marcel Weber Men Elite 32 / 35

World Cup #2 (Nov 22 2014)

Ludwig Cords Men Juniors 4 / 23
Raphael Schröder Men Juniors 12 / 23
Philipp Walsleben Men Elite 8 / 40
Sascha Weber Men Elite 26 / 40
Marcel Meisen Men Elite 32 / 40
Lisa Heckmann Women Elite 25 / 37
Paul Lindenau Men Under 23 14 / 27
Yannick Gruner Men Under 23 20 / 27
Max Lindenau Men Under 23 24 / 27

Superprestige #3 - Gavere (Nov 16 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 7 / 35
Marcel Meisen Men Elite 30 / 35

Jaarmarkcross (Nov 11 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 4 / 23

Superprestige #2 - Ruddervoorde (Nov 9 2014)

Ludwig Cords Men Juniors 10 / 40
Philipp Walsleben Men Elite 11 / 33
Marcel Meisen Men Elite 25 / 33

GGEW City Cross Cup Day 2 (Nov 9 2014)

Sascha Weber Men Elite 1 / 40
Paul Lindenau Men Elite 4 / 40
Ole Quast Men Elite 8 / 40
Felix Drumm Men Elite 9 / 40
Michael (jr) schweizer Men Elite 10 / 40
Lukas Meiler Men Elite 14 / 40
Gerrit Rosenkranz Men Elite 17 / 40
Ulrich Theobald Men Elite 18 / 40
Severin Schweisguth Men Elite 19 / 40
Justin Rudolph Men Elite 21 / 40
Christian Mager Men Elite 22 / 40
Marc Odrosek Men Elite 23 / 40
Max Lindenau Men Elite 24 / 40
Jan Dieteren Men Elite 25 / 40
Jonas Hablitzel Men Elite 26 / 40
Manuel Müller Men Elite 28 / 40
Alexander Prieschl Men Elite 29 / 40
Rico Seidel Men Elite 30 / 40
Jannik Simon Men Elite 31 / 40
Mike Egger Men Elite 32 / 40
Pierre Happel Men Elite 33 / 40
Benedikt Becker Men Elite 34 / 40
Carsten Buchberger Men Elite 35 / 40
Marco Lautenschlager Men Elite 36 / 40
Bastian Becker Men Elite 37 / 40
Michael Henkel Men Elite 40 / 40
Roman Alexander schallon Men Elite 41 / 40

GGEW City Cross Cup (Nov 8 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 2 / 36
Sascha Weber Men Elite 3 / 36
Marcel Meisen Men Elite 6 / 36
Ole Quast Men Elite 11 / 36
Michael (jr) schweizer Men Elite 18 / 36
Ulrich Theobald Men Elite 20 / 36
Severin Schweisguth Men Elite 22 / 36
Marc Odrosek Men Elite 23 / 36
Christian Mager Men Elite 24 / 36
Jan Dieteren Men Elite 25 / 36
Wolfram Kurschat Men Elite 26 / 36
Tobias Deprie Men Elite 27 / 36
Jannik Simon Men Elite 29 / 36
Mike Egger Men Elite 30 / 36
Benedikt Becker Men Elite 31 / 36
Lutz Staake Men Elite 32 / 36
Yannick Burkhardt Men Elite 33 / 36
Carsten Buchberger Men Elite 34 / 36
Bastian Becker Men Elite 35 / 36
Michael Henkel Men Elite 36 / 36

Int.Radquerfeldein GP Lambach/Stadl-Paura (Nov 2 2014)

Lukas Meiler Men Elite 2 / 28
Sascha Schneider Men Elite 11 / 28
Michael Walter Men Elite 14 / 28
Benedict Mossmer Men Elite 18 / 28
Alexander Loos Men Elite 23 / 28

EKZ CrossTour #3 - Hittnau (Nov 2 2014)

Sabine Spitz Women Elite 5 / 21
Agnes Naumann Women Elite 16 / 21
Annika Wohlfahrt Women Elite 20 / 21
Sascha Weber Men Elite 2 / 38
Michael (jr) schweizer Men Elite 26 / 38
Hannes Genze Men Elite 30 / 38

Superprestige #2 - Zonhoven (Nov 2 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 10 / 29
Marcel Meisen Men Elite 21 / 29

Cyclo-cross International de Marle (Nov 1 2014)

Sascha Weber Men Elite 3 / 40

Toi Toi Cup #4 - Hlinsko (Nov 1 2014)

Sascha Schneider Men Elite 18 / 33

Koppenbergcross (Nov 1 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 14 / 34
Marcel Meisen Men Elite 25 / 34
Felix Drumm Men Under 23 16 / 39

Kiremko Nacht van Woerden (Oct 21 2014)

Yvonne Fiedler Women Elite 20 / 30
Liv-susanne Bachmann Women Elite 21 / 30
Christoph Ambroziak Men Elite 21 / 33

UCI World Cup #1 - Valkenburg (Oct 19 2014)

Lauritz Urnauer Men Juniors 38 / 40
Ludwig Cords Men Juniors 40 / 40
Philipp Walsleben Men Elite 7 / 40
Marcel Meisen Men Elite 27 / 40
Sascha Weber Men Elite 28 / 40
Lisa Heckmann Women Elite 33 / 37
Yvonne Fiedler Women Elite 36 / 37
Liv-susanne Bachmann Women Elite 37 / 37
Lukas Meiler Men Under 23 28 / 37
Paul Lindenau Men Under 23 32 / 37
Yannick Gruner Men Under 23 33 / 37
Max Lindenau Men Under 23 34 / 37
Steven Schreiber Men Under 23 36 / 37

Kermiscross (Oct 16 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 3 / 33

bpost bank trofee #1 - Ronse (Oct 12 2014)

Marcel Meisen Men Elite 14 / 36
Philipp Walsleben Men Elite 15 / 36
Felix Drumm Men Under 23 17 / 31

GP 5 Sterne Region (Oct 12 2014)

Sascha Weber Men Elite 2 / 25
Michael (jr) schweizer Men Elite 12 / 25
Sascha Schneider Men Elite 20 / 25
Marcel Weber Men Elite 21 / 25

Kronborg Cyclo Cross (Oct 12 2014)

Ole Quast Men Elite 1 / 31
Paul Lindenau Men Elite 6 / 31
Max Lindenau Men Elite 12 / 31

Toi Toi Cup #3 - Unicov (Oct 11 2014)

Justin Rudolph Men Elite 25 / 40

Grote Prijs van Brabant (Oct 11 2014)

Marcel Meisen Men Elite 19 / 36
Felix Drumm Men Elite 24 / 36
Rico Seidel Men Elite 36 / 36

Superprestige #1 - Gieten (Oct 5 2014)

Paul Rudolph Men Juniors 28 / 40
Raphael Schröder Men Juniors 34 / 40
Tarik Haupt Men Juniors 35 / 40
Philipp Walsleben Men Elite 14 / 35
Marcel Meisen Men Elite 28 / 35
Liv-susanne Bachmann Women Elite 25 / 37
Lina Rausch Women Elite 32 / 37
Yannick Gruner Men Under 23 29 / 33

Radcross Illnau (Sep 28 2014)

Lisa Heckmann Women Elite 5 / 16
Lydia Bernhard Women Elite 12 / 16
Moritz Milatz Men Elite 11 / 32
Michael (jr) schweizer Men Elite 21 / 32
Sascha Weber Men Elite 22 / 32
Roman Sedlmeier Men Elite 30 / 32

SOUDAL GP Neerpelt (Sep 27 2014)

Lena Bischoff-stein Women Elite 19 / 25
Philipp Walsleben Men Elite 18 / 37
Marcel Meisen Men Elite 23 / 37
Christoph Ambroziak Men Elite 35 / 37
Yannick Gruner Men Elite 36 / 37

Toi Toi Cup #1 - Loštice (Sep 27 2014)

Rico Seidel Men Elite 31 / 40

Steenbergcross (Sep 21 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 3 / 40

EKZ CrossTour #1 - Baden (Sep 14 2014)

Lydia Bernhard Women Elite 17 / 20
Philipp Walsleben Men Elite 2 / 43
Michael (jr) schweizer Men Elite 37 / 43
Roman Sedlmeier Men Elite 39 / 43

Internationale Sluitingsprijs Oostmalle (Feb 23 2014)

Marcel Meisen Men Elite 12 / 29

G.P. Stad Eeklo (Feb 16 2014)

Marcel Meisen Men Elite 12 / 29

Superprestige Middelkerke (Feb 15 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 9 / 36
Marcel Meisen Men Elite 17 / 36

Superprestige Hoogstraten (Feb 9 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 7 / 37
Lena Bischoff-stein Women Elite 15 / 29
Mara Schwager Women Elite 24 / 29

Krawatencross (Feb 8 2014)

Marcel Meisen Men Elite 16 / 40
Philipp Walsleben Men Elite 23 / 40
Lena Bischoff-stein Women Elite 29 / 40
Mara Schwager Women Elite 33 / 40

World Championships (Feb 1 2014)

Ludwig Cords Men Juniors 35 / 40
Raphael Scrhöder Men Juniors 36 / 40
Philipp Walsleben Men Elite 11 / 40
Sascha Weber Men Elite 22 / 40
Marcel Meisen Men Elite 32 / 40
Michael (jr) schweizer Men Elite 35 / 40
Elisabeth Brandau Women Elite 16 / 40
Jessica Lambracht Women Elite 23 / 40
Lisa Heckmann Women Elite 32 / 40
Felix Drumm Men Under 23 39 / 40

Grand Prix Möbel Alvisse (Jan 19 2014)

Sascha Weber Men Elite 9 / 34
Felix Drumm Men Elite 16 / 34
Tobias Deprie Men Elite 27 / 34

Soudal Cyclo-cross Leuven (Jan 19 2014)

Mara Schwager Women Elite 19 / 23
Philipp Walsleben Men Elite 4 / 31
Marcel Meisen Men Elite 20 / 31

Internationale Cyclo-Cross Rucphen (Jan 18 2014)

Rico Seidel Men Juniors 14 / 21
Philipp Walsleben Men Elite 1 / 30

German National Championships (Jan 12 2014)

Ludwig Cords Men Juniors 1 / 16
Steven Schreiber Men Juniors 2 / 16
Paul Lindenau Men Juniors 3 / 16
Michael Schübel Men Juniors 4 / 16
Lauritz Urnauer Men Juniors 5 / 16
Raphael Scrhöder Men Juniors 6 / 16
Leo Appelt Men Juniors 7 / 16
Rico Seidel Men Juniors 8 / 16
Franz Egert Men Juniors 9 / 16
Jakob Schlenkrich Men Juniors 10 / 16
Philipp Kunz Men Juniors 11 / 16
Dominik Kroll Men Juniors 12 / 16
Moritz Otto hamm Men Juniors 13 / 16
Lars Nicolai Men Juniors 14 / 16
Marco Barke Men Juniors 15 / 16
Dzejlan Demic Men Juniors 16 / 16
Philipp Walsleben Men Elite 1 / 39
Marcel Meisen Men Elite 2 / 39
Sascha Weber Men Elite 3 / 39
Markus Schulte-luenzum Men Elite 4 / 39
Christoph Pfingsten Men Elite 5 / 39
Michael (jr) schweizer Men Elite 6 / 39
Yannick Mayer Men Elite 7 / 39
Christoph Ambroziak Men Elite 8 / 39
Sascha Wagner Men Elite 9 / 39
Toni Bretschneider Men Elite 10 / 39
Hannes Genze Men Elite 11 / 39
Thomas Hannöver Men Elite 12 / 39
Tim Rieckmann Men Elite 13 / 39
Severin Schweisguth Men Elite 14 / 39
Ulrich Theobald Men Elite 15 / 39
Michael Walter Men Elite 16 / 39
Ole Quast Men Elite 17 / 39
Roman Sedlmeier Men Elite 18 / 39
Sven Kuschla Men Elite 19 / 39
Karsten Volkmann Men Elite 20 / 39
Michael Witte Men Elite 21 / 39
Sascha Schraml Men Elite 22 / 39
Tobias Tetzlaff Men Elite 23 / 39
Alexander Schlenkrich Men Elite 24 / 39
Wolfram Kurschat Men Elite 25 / 39
Thomas Lechermann Men Elite 26 / 39
Sebastian Sattler Men Elite 27 / 39
Sebastian Geuthner Men Elite 28 / 39
Phil Herbst Men Elite 29 / 39
Alexander Loos Men Elite 30 / 39
Sascha Böhm Men Elite 31 / 39
Roman Alexander schallon Men Elite 32 / 39
Felix Wilhelm Men Elite 33 / 39
Felix Ogniewski Men Elite 34 / 39
Stefan Rademacher Men Elite 35 / 39
Roman Woda Men Elite 36 / 39
Michael Rademacher Men Elite 37 / 39
Achim Scholz Men Elite 38 / 39
Patrick Lichan Men Elite 39 / 39
Hanka Kupfernagel Women Elite 1 / 23
Elisabeth Brandau Women Elite 2 / 23
Lisa Heckmann Women Elite 3 / 23
Trixi Worrack Women Elite 4 / 23
Jessica Lambracht Women Elite 5 / 23
Caroline Schiff Women Elite 6 / 23
Gesa Bruechmann Women Elite 7 / 23
Stefanie Paul Women Elite 8 / 23
Corinna Lechner Women Elite 9 / 23
Birgit Hollmann Women Elite 10 / 23
Liv-susanne Bachmann Women Elite 11 / 23
Lena Bischoff-stein Women Elite 12 / 23
Lisa Müller-ott Women Elite 13 / 23
Yvonne Fiedler Women Elite 14 / 23
Sonja Ludwig Women Elite 15 / 23
Susanne Rautenberg Women Elite 16 / 23
Mara Schwager Women Elite 17 / 23
Bettina Lambracht Women Elite 18 / 23
Julia Wahning Women Elite 19 / 23
Silke Keil Women Elite 20 / 23
Lisa Gärtitz Women Elite 21 / 23
Lydia Bernhard Women Elite 22 / 23
Stefanie Annika wasmundt Women Elite 23 / 23
Felix Drumm Men Under 23 1 / 21
Julian Schelb Men Under 23 2 / 21
Yannick Gruner Men Under 23 3 / 21
Max Lindenau Men Under 23 4 / 21
Ben Zwiehoff Men Under 23 5 / 21
Jannick Geisler Men Under 23 6 / 21
Johannes Siemermann Men Under 23 7 / 21
Lukas Meiler Men Under 23 8 / 21
Marco König Men Under 23 9 / 21
Lucas Carstensen Men Under 23 10 / 21
Manuel Müller Men Under 23 11 / 21
Tobias Deprie Men Under 23 12 / 21
Jonas Hablitzel Men Under 23 13 / 21
Steffen Müller Men Under 23 14 / 21
Julian Lehmann Men Under 23 15 / 21
Jannik Simon Men Under 23 16 / 21
Martin Frey Men Under 23 17 / 21
Luca Niederlag Men Under 23 18 / 21
Justin Rudolph Men Under 23 20 / 21
David Sadowsky Men Under 23 21 / 21

World Cup #6 (Jan 5 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 11 / 40
Sascha Weber Men Elite 16 / 40
Marcel Meisen Men Elite 26 / 40
Hanka Kupfernagel Women Elite 11 / 28

Grand Prix Hotel Threeland (Jan 1 2014)

Sascha Weber Men Elite 1 / 34
Sascha Wagner Men Elite 16 / 34
Johannes Sickmueller Men Elite 21 / 34
Wolfram Kurschat Men Elite 27 / 34
Tobias Deprie Men Elite 29 / 34
Marco König Men Elite 30 / 34

Superprestige Diegem (Dec 29 2013)

Philipp Walsleben Men Elite 8 / 33
Marcel Meisen Men Elite 9 / 33
Yannick Mayer Men Elite 29 / 33
Christoph Ambroziak Men Elite 32 / 33
Lena Bischoff-stein Women Elite 28 / 37
Mara Schwager Women Elite 32 / 37

Versluys cyclocross Bredene (Dec 28 2013)

Christoph Ambroziak Men Elite 27 / 36
Yannick Mayer Men Elite 29 / 36

Azencross (Dec 27 2013)

Philipp Walsleben Men Elite 6 / 40
Sascha Weber Men Elite 26 / 40
Yannick Mayer Men Elite 37 / 40
Max Walsleben Men Elite 38 / 40
Christoph Ambroziak Men Elite 40 / 40

Cyclocross Essen (Dec 21 2013)

Ludwig Cords Elite Juniors 3 / 38
Raphael Schroder Elite Juniors 24 / 38

Vlaamse Industrieprijs Bosduin (Dec 15 2013)

Carsten Buchbeger Elite men 25 / 26

Superprestige Gavere (Nov 17 2013)

Christoph Amborziak Elite Men 29 / 38

Grote Prijs van Brabant (Oct 12 2013)

Christoph Ambroziak Elite Men 36 / 51
Sven Kuschla Elite Men 39 / 51

Toi Toi Cup (Sep 28 2013)

Christoph Pfingsten Elite men 13 / 40

Soudal GP Neerpelt (Sep 28 2013)

Christoph Ambroziak Elite Men 35 / 38
Lena Bischoff-stein Elite Women GvA 27 / 29

World Cup #8 (Jan 20 2013)

Ole Quast Elite Men Gva 32 / 47

Internationale Centrumcross van Surhuisterveen (Jan 3 2013)

Nicole Walker-olberding Elite Women GvA 25 / 29
Markus Schulte-luenzum Elite Men GvA 20 / 23

Superprestige Diegem (Jan 1 2013)

Yannick Mayer U23 Men 39 / 55

GP Sven Nys (Jan 1 2013)

Yannick Mayer U23 Men 16 / 31

World Cup #6 (Dec 26 2012)

Ole Quast Elite men GvA 39 / 48

GP Rouwmoer (Dec 22 2012)

Lucas Wollenhaupt Junior men GvA 31 / 48

Superprestige Gieten (Nov 25 2012)

Tim Rieckmann Elite Men GvA 34 / 38
Sebastian Sattler Elite Men GvA 37 / 38

Vlaamse Industrieprijs Bosduin (Sep 30 2012)

Julian Lehman U23 men 36 / 39

Internationale Sluitingsprijs Oostmalle (Feb 19 2012)

Philipp Walsleben Elite men GvA 12 / 39

World Cup #8 (Jan 22 2012)

Sascha Weber Elite Men GvA 49 / 57
Sabrina Schweizer Elite Women GvA 13 / 45
Gesa Bruechmann Elite Women GvA 23 / 45

World Cup #6 (Dec 26 2011)

Marcel Meisen Elite men GvA 23 / 62
Ole Quast Elite men GvA 50 / 62
Hanka Kupfernagel Elite women GvA 6 / 39
Yannick Eckmann Under 23 men 14 / 29

Superprestige Diegem (Dec 23 2011)

Jakob Britz Junior men 41 / 73

World Cup #5 (Dec 18 2011)

Marcel Meisen Elite Men GvA 44 / 69

Superprestige Gieten (Nov 27 2011)

Sebasdtian Sattler Elite Men GvA 37 / 38

World Cup #3 (Nov 26 2011)

Gesa Bruechmann Elite Women GvA 23 / 45
Marcel Meisen Elite Men GvA 33 / 63
Fabian Brzezinski Elite Men GvA 54 / 63

Fidea Jaarmarktcross (Nov 11 2011)

Yannick Mayer Elite Men GvA 24 / 29

Superprestige Zonhoven (Oct 30 2011)

Lisa Schaub Elite Women GvA 24 / 27
Marcel Meisen Elite Men GvA 17 / 35

Nacht Van Worden (Oct 25 2011)

Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 6 / 40
Johannes Sickmuller Elite Men GvA 21 / 44

World Cup #2 (Oct 23 2011)

Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 6 / 41
Ole Quast Elite Men GvA 46 / 62

World Cup #1 (Oct 16 2011)

Sabrina Schweizer Elite Women GvA 10 / 38
Marcel Meisen Elite Men GvA 27 / 60
Max Walsleben Elite Men GvA 55 / 60

Superprestige Ruddervoorde 2011 (Oct 9 2011)

Marcel Meisen Elite Men GvA 20 / 39

Fidea Grote Prijs Neerpelt 2011 (Sep 24 2011)

Yannick Mayer Elite men GvA 23 / 26

Internationale Cyclo-cross Heerlen GP Heuts (Feb 13 2011)

Max Gensing-podschun Elite Men GvA 29 / 32

World Cup #7 (Jan 16 2011)

Martina Zwick Elite Women GvA 21 / 27

Azencross (Dec 29 2010)

Sabrina Schweizer Elite Women GvA 49 / 50

Superprestige Diegem (Dec 27 2010)

Theobald Ullrich Elite Men GvA 44 / 45

World Cup #6 (Dec 26 2010)

Sabrina Schweizer Elite Women GvA 6 / 39
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 17 / 39

World Cup #5 (Dec 19 2010)

Sabrina Schweizer Elite Women GvA 11 / 47
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 24 / 47
Martina Zwick Elite Women GvA 25 / 47

Scheldecross (Dec 18 2010)

Sabine Spitz Elite Women GvA 6 / 21

Vlaamse Druivenveldrit (Dec 12 2010)

Philipp Walsleben Elite Men GvA 20 / 35

34e Internationale Nissan Super Prestige Cyclo-cross Gieten 2010 Date range: November 28 2010 * 34e Internationale Nissan Super Prestige Cyclo-cross Gieten (Nov 28 2010)

Michael Stenzel Elite Men GvA 30 / 35

World Cup #3 (Nov 27 2010)

Sabrina Schweizer Elite Women GvA 10 / 39
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 24 / 39
Martina Zwick Elite Women GvA 25 / 39

Superprestige Zonhoven (Oct 31 2010)

Nora Schaufuss Elite Women GvA 17 / 28
Liv-susanne Bachmann Elite Women GvA 20 / 28
Romy Schneider Elite Women GvA 23 / 28
Cindy Hofmann Elite Women GvA 26 / 28

10e Kiremko Nacht van Woerden (Oct 26 2010)

Enno Quast Elite Men GvA 41 / 43

World Cup #2 (Oct 23 2010)

Sabrina Schweizer Elite Women GvA 20 / 33

World Cup #1 (Oct 17 2010)

Johannes Sickmueller Elite Men GvA 39 / 61
Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 5 / 40
Sabrina Schweizer Elite Women GvA 13 / 40
Martina Zwick Elite Women GvA 14 / 40

Kermiscross (Oct 14 2010)

Philipp Walsleben Elite Men GvA 15 / 40

GVA Trofee - Cyclo-cross International de la Ville de Namur (Oct 3 2010)

Marcel Meisen Under 23 men 14 / 44
Philipp Walsleben Elite men GvA 10 / 33
Martina Zwick Elite women GvA 12 / 21

Steenbergcross (Sep 19 2010)

Benedikt Jobb Elite Men GvA 40 / 43

Superprestige Zonhoven (Feb 7 2010)

Marcel Meisen Under 23 men 15 / 41

Krawatencross (Feb 6 2010)

Philipp Walsleben Elite men GvA 19 / 38

World Cup #8 (Jan 17 2010)

Hanka Kupfernagel Elite women GvA 2 / 41
Elisabeth Brandau Elite women GvA 10 / 41
Agnes Naumann Elite women GvA 28 / 41
Susanne Juranek Elite women GvA 36 / 41

Fidea Cyclo-cross Tervuren (Jan 2 2010)

Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 1 / 32
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 11 / 32

Grand Prix Hotel Threeland (Jan 1 2010)

Bastian Jung Elite Men GvA 34 / 35
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 4 / 16

World Cup #7 (Dec 26 2009)

Christoph Pfingsten Elite Men GvA 31 / 65
Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 4 / 46
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 14 / 46
Martina Zwick Elite Women GvA 22 / 46
Sabrina Schweizer Elite Women GvA 23 / 46

World Cup #6 (Dec 21 2009)

Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 4 / 44
Martina Zwick Elite Women GvA 20 / 44
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 23 / 44
Susanne Juranek Elite Women GvA 32 / 44

Grand Prix de la Région Wallonne (Nov 14 2009)

Christoph Pfingsten Elite Men GvA 14 / 37
Sascha Weber Elite Men GvA 20 / 37

World Cup #3 (Nov 8 2009)

Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 6 / 38
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 25 / 38
Susanne Juranek Elite Women GvA 31 / 38

GVA Trofee - Koppenbergcross (Oct 25 2009)

Marcel Meisen Under 23 men 22 / 52
Ole Quast Under 23 men 24 / 52
Sascha Weber Under 23 men 30 / 52
Philip Walsleben Elite men GvA 20 / 32
Christophe Pfingsten Elite men GvA 29 / 32

Steenbergcross (Sep 13 2009)

Roman Sedlmeier Elite Men 42 / 45

Kermiscross Ardooie (Oct 16 2008)

Michael Muller Elite Men 24 / 37

Grand Prix de la Région Wallonne (Oct 11 2008)

Malte Urban Elite Men 29 / 38

Steenbergcross - C2 (Sep 14 2008)

Roman Sedimair Elite men 39 / 40

Busiest Racers

in last months
Marcel Meisen 30
Philipp Walsleben 29
Sascha Weber 17
Elisabeth Brandau 11
Hanka Kupfernagel 11
Ole Quast 10
Sabrina Schweizer 9
Michael (jr) schweizer 9
Felix Drumm 8
Christoph Ambroziak 8
Yannick Mayer 8
Martina Zwick 7
Paul Lindenau 6
Lena Bischoff-stein 6
Lisa Heckmann 6
Ludwig Cords 6
Yannick Gruner 6
Rico Seidel 5
Max Lindenau 5
Mara Schwager 5
Liv-susanne Bachmann 5
Sascha Schneider 4
Christoph Pfingsten 4
Tobias Deprie 4
Roman Sedlmeier 4
Lukas Meiler 4
Jannik Simon 3
Yvonne Fiedler 3
Wolfram Kurschat 3
Justin Rudolph 3
Lydia Bernhard 3
Gesa Bruechmann 3
Susanne Juranek 3
Severin Schweisguth 3
Ulrich Theobald 3
Raphael Schröder 3
Johannes Sickmueller 2
Sascha Wagner 2
Max Walsleben 2
Agnes Naumann 2
Sabine Spitz 2
Jan Dieteren 2
Sven Kuschla 2
Sebastian Sattler 2
Tim Rieckmann 2
Jessica Lambracht 2
Markus Schulte-luenzum 2
Lauritz Urnauer 2
Jonas Hablitzel 2
Manuel Müller 2
Marco König 2
Hannes Genze 2
Michael Walter 2
Alexander Loos 2
Roman Alexander schallon 2
Steven Schreiber 2
Raphael Scrhöder 2
Marcel Weber 2
Marc Odrosek 2
Christian Mager 2
Mike Egger 2
Benedikt Becker 2
Carsten Buchberger 2
Bastian Becker 2
Michael Henkel 2
Steffen Müller 1
Stefanie Annika wasmundt 1
Lisa Gärtitz 1
Silke Keil 1
Julia Wahning 1
Susanne Rautenberg 1
Sonja Ludwig 1
Lisa Müller-ott 1
Corinna Lechner 1
Stefanie Paul 1
Trixi Worrack 1
David Sadowsky 1
Luca Niederlag 1
Martin Frey 1
Ben Zwiehoff 1
Julian Schelb 1
Lucas Carstensen 1
Raphael Schroder 1
Carsten Buchbeger 1
Jakob Schlenkrich 1
Leo Appelt 1
Christoph Amborziak 1
Dominik Kroll 1
Lucas Wollenhaupt 1
Caroline Schiff 1
Julian Lehman 1
Bastian Jung 1
Johannes Siemermann 1
Jakob Britz 1
Fabian Brzezinski 1
Sebasdtian Sattler 1
Lisa Schaub 1
Max Gensing-podschun 1
Bettina Lambracht 1
Nicole Walker-olberding 1