Log In
 
 
Team Overview: Rad Racing Also Known As
Team News Ticker Embed This
Team Race History
Subaru STARCROSSED (Sep 13 2014)
Nathan Morrisson Junior Boys 13-14 6 / 10
Jack Spranger Junior Boys 10-12 2 / 16
Lake Sammamish GP (MFG #1) (Sep 7 2014)
Jack Spranger Junior Boys 2003-2005 1 / 33
Jude Bender Junior Boys 2003-2005 22 / 33
Parker Anderson Junior Boys 2003-2005 27 / 33
Nathan Morrisson Junior Boys 2001-2002 7 / 13
Altitude Adjustment Cross Day 2 (Jan 5 2014)
Parker King Mixed Open Junior 9-10 1 / 3
Altitude Adjustment Cross Day 1 (Jan 4 2014)
Parker King Mixed Open Junior 9-10 8 / 9
Deschutes Brewery Cup (Dec 7 2013)
Benjamin King Men Junior 15-16 7 / 10
Ciara Macdonald Women Junior 10-14 3 / 6
Aynslee King Women Junior 10-14 4 / 6
Deschutes River Cyclocross (Nov 16 2013)
Nolan Brady Men 1-2 M 4 / 8
David O'Brien Men 1-2 M 6 / 8
MFG #6: Woodland Park (Nov 10 2013)
Nathan Morrisson Junior Boys 2000-2001 16 / 22
SCCA/Starbuck Gran Prix (Oct 27 2013)
Aynslee King Cat. 4 Women 10 / 36
Jude Bender Junior Boys 2002-2004 14 / 36
Parker Anderson Junior Boys 2002-2004 32 / 36
Nathan Morrisson Junior Boys 2000-2001 11 / 19
MFG #4: Magnusson Park (Oct 20 2013)
Jude Bender Junior Boys 2002-2004 11 / 36
Nathan Morrisson Junior Boys 2000-2001 9 / 15
MFG #3: GP Robert Trombley (Oct 6 2013)
Aynslee King Cat. 4 Women 17 / 27
MFG #2: Lake Sammamish GP (Sep 29 2013)
Jude Bender Junior Boys 2002-2004 21 / 33
Parker Anderson Junior Boys 2002-2004 29 / 33
Nathan Morrisson Junior Boys 2000-2001 10 / 14
StarCrossed CX (Sep 14 2013)
Nathan Morrisson Junior Boys U17 15 / 40
MFG #1: Kick-Off Cross (Sep 8 2013)
Jack Spranger Junior Boys 2002-2004 3 / 25
Jude Bender Junior Boys 2002-2004 14 / 25
Parker Anderson Junior Boys 2002-2004 25 / 25
Nathan Morrisson Junior Boys 2000-2001 8 / 13
xXx Racing Jackson Park CX Relay (Aug 25 2013)
Brent Wegscheid Mixed Cat 1/2/3/4/5 Open 37 / 100
Kelly Clarke Mixed Cat 1/2/3/4/5 Open 38 / 100
SCX #7: Monroe (Nov 25 2012)
Andrew Waddell Men 4 25 / 46
SCX #6 Steilacoom (Nov 18 2012)
Andrew Waddell Men 4 33 / 60
MFG #6: Woodlawn Park (Nov 11 2012)
Mike Stevens BEGINNERS - MEN 49 / 58
Deschutes River CX (Nov 10 2012)
Andrew Waddell Men 4 6 / 11
MFG #5: SCCA Starbucks GP (Oct 27 2012)
Jake Stevens JR. BOYS - GRADES 6-7 10 / 11
Mike Stevens BEGINNERS - MEN 11 / 24
MFG #3: Starcrossed (Oct 6 2012)
Jake Stevens JR. BOYS - GRADES 6-7 13 / 21
MFG #2: Lake Sammamish GP (Sep 23 2012)
Gideon Bender JR. BOYS - GRADES 6-7 5 / 22
Titus Bender JR. BOYS - GRADES 6-7 10 / 22
MFG #1: Kick-Off Cross (Sep 9 2012)
Tanner Patnode CAT 4 MEN 34 / 88
Seattle Cyclocross: Monroe (Nov 27 2011)
Lewis Whiley Junior Boys 1314 12 / 19
Mavrik Weimer Junior Boys 1314 16 / 19
Seattle Cyclocross: Sprinkler Rec Center (Nov 20 2011)
Avi Mahan Men 3 34 / 73
Ian Terry Men 1/2 16 / 21
Mavrik Weimer Junior Boys 1314 10 / 18
Lewis Whiley Junior Boys 1314 12 / 18
MFG #6 Woodland Park (Nov 13 2011)
Erik Pitkanen JR BOYS 15-16 3 / 11
Alastair Magun JR BOYS 10-12 2 / 24
Nathan Morrisson JR BOYS 10-12 12 / 24
Adrian Magun JR BOYS 10-12 16 / 24
Deschutes River CX (Nov 12 2011)
Mavrik Weimer Junior Boys 1314 2 / 4
Steeliacoom V2 2011 (Nov 6 2011)
Lewis Whiley Junior Boys 1314 12 / 19
MFG #5 Magnuson Park (Oct 30 2011)
Alastair Magun JR BOYS 10-12 1 / 17
Adrian Magun JR BOYS 10-12 13 / 17
Shannon Elliott CAT 4 WOMEN 3 / 32
Seattle Cyclocross: Enumclaw (Oct 29 2011)
Avi Mahan Men 3 21 / 26
Mavrik Weimer Junior Boys 1314 9 / 31
Lewis Whiley Junior Boys 1314 12 / 31
Raceway CX (Oct 23 2011)
Tanner Patnode CAT 4 MEN 55 / 86
Erik Pitkanen JR BOYS 15-16 3 / 10
Alastair Magun JR BOYS 10-12 1 / 25
Adrian Magun JR BOYS 10-12 10 / 25
Shannon Elliott CAT 4 WOMEN 11 / 40
Silver Lake 2011 (Oct 16 2011)
Avi Mahan Men 3 26 / 37
Lewis Whiley JrBoy1314 12 / 20
Mavrik Weimer JrBoy1314 13 / 20
Steeliacoom 2011 (Oct 9 2011)
Avi Mahan Men 3 34 / 37
Lewis Whiley JrBoy1314 12 / 16
Mavrik Weimer JrBoy1314 14 / 16
SCCA/Starbucks GP (Oct 2 2011)
Tanner Patnode CAT 3 MEN 49 / 58
Conor Klupar CAT 4 MEN 24 / 89
Erik Pitkanen CAT 4 MEN 78 / 89
Alastair Magun JR BOYS 1012 2 / 23
Marymoor 2011 (Sep 25 2011)
Lewis Whiley Junior Boys 1314 12 / 17
Rapha-Focus GP (Sep 18 2011)
Conor Klupar CAT 4 MEN 48 / 81
Erik Pitkanen CAT 4 MEN 69 / 81
Tanner Patnode JR BOYS 17 18 5 / 7
Conor Klupar JR BOYS 17 18 7 / 7
Travis Luther JR BOYS 10 12 2 / 27
Alastair Magun JR BOYS 10 12 3 / 27
Cycle-U Kick-Off Cross (Sep 11 2011)
Erik Pitkanen CAT 4 MEN 65 / 66
USGP of Cyclocross Day Two (Dec 5 2010)
Alex Walentynowicz Junior Men 10-14 9 / 14
Avi Mahan Junior Men 15-16 3 / 11
USGP of Cyclocross Day One (Dec 4 2010)
Alex Walentynowicz Jr Men 10-14 9 / 14
Avi Mahan Junior Men 15-16 5 / 15
Woodlawn Park GP (Nov 14 2010)
Erik Pitkanen JR BOYS 13-14 9 / 11
Tanner Patnode CAT 4 MEN 14 / 128
Conor Klupar CAT 4 MEN 25 / 128
Miles Frank CAT 4 MEN 45 / 128
Travis Luther JR BOYS 10-12 4 / 29
Alex Walentynowicz JR BOYS 10-12 26 / 29
Miles Frank JR BOYS 15-16 2 / 5
Maris Farms (Nov 7 2010)
Jim Brown Mstr1/2Men35+ 22 / 28
Raceway Cross (Oct 31 2010)
Erik Pitkanen JR BOYS 13-14 9 / 12
Alastair Magun JR BOYS 10-12 4 / 17
Alex Walentynowicz JR BOYS 10-12 7 / 17
Conor Klupar CAT 4 MEN 15 / 57
Miles Frank CAT 4 MEN 24 / 57
Tanner Patnode CAT 4 MEN 41 / 57
Steilacoom (Oct 31 2010)
Miles Frank Junior Boy 15-16 1 / 2
Thomas Darian Junior Boy 13-14 1 / 13
Travis Luther Junior Boy 10-12 1 / 31
Cameron Croix Junior Boy 10-12 9 / 31
Lewis Whiley Junior Boy 10-12 10 / 31
Luca Szyperski Junior Boy 10-12 27 / 31
King County Cross (Oct 30 2010)
Erik Pitkanen JR BOYS 13-14 6 / 7
Alex Walentynowicz JR BOYS 10-12 8 / 8
Seattle CX: Beverly Park (Oct 10 2010)
Thomas Darian Boy Jr1314 1 / 9
Luther Madison Girl Jr1314 4 / 4
Travis Luther Boy Jr1012 1 / 24
Cameron Croix Boy Jr1012 6 / 24
SCCA/Starbucks Gran Prix (Oct 3 2010)
Tanner Patnode Cat 4 Men 5 / 96
Conor Klupar Cat 4 Men 11 / 96
Donovan Benson Cat 4 Men 42 / 96
Alex Walentynowicz Jr Boys 10-12 5 / 23
Alastair Magun Jr Boys 10-12 22 / 23
Seattle CX: Evergreen HS (Sep 26 2010)
Leldon King MstrMen3 35+ 42 / 57
Benjamin King JrDevlp 17 / 74
Croix Cameron JrDevlp 27 / 74
Darian Thomas JrDevlp 59 / 74
MFG #2 -Rad Racing GP (Sep 19 2010)
Conor Klupar Cat 4 Men 44 / 72
Alex Springer Jr Boys 17-18 5 / 5
Leldon King Cat 3 Master Men 35+ 57 / 58
Tanner Patnode Jr Boys 15-16 4 / 12
Miles Frank Jr Boys 13-14 3 / 16
Benjamin King Jr Boys 10-12 6 / 26
Travis Luther Jr Boys 10-12 10 / 26
Alex Walentynosicz Jr Boys 10-12 11 / 26
MFG #1 - Kickoff Cross (Sep 18 2010)
Tanner Patnode Cat 4 Men 8 / 69
Conor Klupar Cat 4 Men 53 / 69
Jim Brown Single Speed Men 42 / 58
Double Check (Sep 6 2010)
Tanner Patnode Men 4 27 / 64
Cross Nationals Day 2 (Dec 11 2009)
Alex Springer Men Junior 15-16 16 / 50
Larisa Wade Women Junior 15-16 8 / 10
USGP of Cyclocross Day Two (Dec 6 2009)
Larisa Wade Cat B Women 10 / 33
USGP of Cyclocross Day One (Dec 5 2009)
Larisa Wade Cat B Women 17 / 39
Seattle Cyclocross - Monroe (Nov 29 2009)
Donovan Benson Cat 4 GrpA 32 / 35
Alexander Springer Men 3 22 / 122
Seattle Cyclocross - Sedro Woolley (Nov 22 2009)
Alexander Springer Men 3 24 / 38
Travis Luther Junior Boys 10-12 2 Lap 10 / 18
Madison Luther Junior Girls 10-12 2 Lap 2 / 6
Washington State Cyclocross Championships (Nov 15 2009)
Alexander Springer Men 3 7 / 15
Seattle Cyclocross - Sprinkler Park (Nov 8 2009)
Madison Luther Junior Girls 10-12 2 Laps 2 / 3
Jim Brown MstrM 1/2 35+ 27 / 30
Donovan Benson Cat 4 GrpA 23 / 46
Ian Terry Men 1/2 10 / 23
Alexander Springer Men 3 36 / 62
Tanner Patnode Junior Boys 15-16 2 Laps 2 / 2
Travis Luther Junior Boys 10-12 2 Lap 9 / 20
Seattle Cyclocross - Maris Farms (Nov 1 2009)
Madison Luther Junior Girls 10-12 2 Laps 3 / 5
Jim Brown MstrM 1/2 35+ 22 / 26
Travis Luther Junior Boys 10-12 2 Laps 10 / 22
Ian Terry Men 1/2 6 / 19
Seattle Cyclocross - Steilacoom (Oct 25 2009)
Alex Springer Cat 4 GrpA 3 / 34
Tanner Patnode Junior Boys 15-16 1 / 3
Ian Terry Men 1/2 6 / 26
Madison Luther Junior Girls 10-12 2 Laps 2 / 3
Will Van cleve Cat 4 GrpB 1 / 22
Seattle Cyclocross - Silver Lake - Juniors (Oct 18 2009)
Madison Luther Junior Girls 10-12 2 Laps 4 / 4
Travis Luther Junior Boys 10-12 2 Laps 10 / 16
Tanner Patnode Junior Boys 15-16 1 / 5
Seattle Cyclocross - Silver Lake (Oct 18 2009)
Jon Teved Men 1/2 13 / 32
Alex Springer Cat 4 GrpB 1 / 30
Will Van cleve Cat 4 GrpB 2 / 30
Seattle Cyclocross - Beverly Park (Oct 11 2009)
Tanner Patnode Junior 15-16 6 / 6
Travis Luther Junior Boys 10-12 11 / 22
Madison Luther Junior Girls 10-12 2 / 10
Cross Crusade #2 (Oct 11 2009)
Nathan Bannerman Category A 15 / 61
North Seatac Park (Oct 3 2009)
Larisa Wale Cat 3 Wm 2 / 8
Alex Springer Cat4 Men 1 / 31
Bernard 'uno' acevedo MstrMen3 35+ 15 / 19
Seattle Cyclocross - Evergreen High (Sep 27 2009)
Larisa Wade Women 4 2 / 29
Madison Luther Junior Girls 10-12 3 / 6
Tanner Patnode Junior Boys 15-16 1 / 6
Travis Luther Junior 10-12 7 / 19
David O'Brien Cat 4B 7 / 33
Rad Racing GP (Sep 20 2009)
Benjamin King JUNIOR MEN 10-12 4 / 16
Skyler Schroeder JUNIOR MEN 10-12 7 / 16
Ethan Casebolt JUNIOR MEN 10-12 14 / 16
Madison Luther CAT 4 WOMEN 19 / 21
Alex Springer JUNIOR MEN 15/16 5 / 12
Donovan Benson JUNIOR MEN 15/16 8 / 12
Starcrossed (Sep 19 2009)
Sean Worsech Elite Men 59 / 70
USGP #6 - Portland Cup (Dec 7 2008)
Ian Terry Elite Juniors 4 / 19
Seattle Cyclocross Series - Sprinker Recreation Center (Nov 30 2008)
Steve Fisher Cat 1/2 Men 4 / 36
Benny Swedberg Cat 1/2 Men 27 / 36
Ian Terry Cat 1/2 Men 32 / 36
Eric Emsly Cat 1/2 Men 33 / 36
Glenn Zieve Cat 4 Men 23 / 53
Bernard Acevedo Singlespeed Men 13 / 37
Daniel Watson-norris Beginner Boys 1314 2 / 8
Seattle Cyclocross Series - Monroe Fairgrounds (Nov 23 2008)
Will Van cleve 2 (was 445) Cat 4 Junior Boys 15-16 1 / 4
Bernard Acevedo Single Speed Men 19 / 35
Daniel Watson-norris Beginner Boys 1314 3 / 8
Cheshire Cross (Nov 22 2008)
Jacob Colvin Cat 4 \ Public - by Ghostship Clothing 4 / 35
Washington State Cyclocross Championships (Nov 16 2008)
Bernard Acevedo SglSpd Men 6 / 16
Ian Crane Cat 1/2 Men 13 / 16
Tyler Davis Cat 4 Men 27 / 38
Will Van cleve 2 Cat4JrBoy1516 5 / 5
Tyler Milligan BegBoy1314 4 / 5
Seattle Cyclocross Series - Bremerton Fairgrounds (Nov 9 2008)
Will Van cleve 2 (was 445) Cat4JrBoy1516 1 / 4
Steve Fisher Cat 1/2 Men 3 / 20
Eric Emsly Cat 1/2 Men 5 / 20
Benny Swedberg Cat 1/2 Men 8 / 20
Ian Terry Cat 1/2 Men 13 / 20
Daniel Watson-norris BegBoy1314 1 / 10
Seattle Cyclocross Series - Donida Farms (Nov 2 2008)
Eric Emsly Cat 1/2 Men 5 / 23
Steve Fisher Cat 1/2 Men 6 / 23
Sean Worsech Cat 1/2 Men 12 / 23
Watson-norris Gabriel Cat 1/2 Men 15 / 23
Ian Terry Cat 1/2 Men 18 / 23
Daniel Watson-norris Beginner Boy1314 1 / 6
Bernard Acevedo SingleSpeed Men 15 / 34
Will Van cleve 2 (was 445) Cat 4JrBoy1516 2 / 2
Seattle Cyclocross Series - Ft. Steilacoom (Oct 26 2008)
Steve Fisher Cat 1/2 Men 4 / 24
Benny Swedberg Cat 1/2 Men 8 / 24
Ian Terry Cat 1/2 Men 24 / 24
Will Van cleve 2 Cat 4JrBoy1516 1 / 1
Daniel Watson-norris Beginner 1314 3 / 9
Seattle Cyclocross Series - South Seatac (Oct 19 2008)
Eric Emsly Cat 1/2 Men 4 / 25
Sean Worsech Cat 1/2 Men 5 / 25
Steve Fisher Cat 1/2 Men 6 / 25
Ian Terry Cat 1/2 Men 8 / 25
Benny Swedberg Cat 1/2 Men 16 / 25
Daniel Watson-norris Beginner Boys1314 2 / 10
Will Van cleve 2 Cat 4JrBoy1516 1 / 4
Elijah Wilgis Cat 4JrBoy1314 2 / 6
Seattle Cyclocross Series - South Seatac (Oct 12 2008)
Will Van cleve 2 Cat 4 Jr Boy 15 16 2 / 2
Ian Terry Cat 1/2 Men 4 / 17
Sean Worsech (was 32) Cat 1/2 Men 11 / 17
Elijah Wilgis Cat 4 Jr Boy 13 14 3 / 5
SoCalCross Prestige Series #2 - Psycho-Cross (Oct 5 2008)
Dean Liltau Men 3/4 13 / 30
Seattle Cyclocross - Evergreen High (Sep 28 2008)
Steve Fisher Cat 1/2 Men 5 / 32
Ian Terry Cat 1/2 Men 17 / 32
Sean Worsech Cat 1/2 Men 22 / 32
Will Van cleve Cat 4 JrBoy1516 1 / 2
Win Mason Cat 4 Men 31 / 115
Elijah Wilgis Cat 4 JrBoy1314 2 / 6
Daniel Watson-norris Beginner Junior1314 2 / 11
Rad Racing GP - UCI (Sep 21 2008)
Sean Worsech Elite Men 16 / 36
Rad Racing GP (Sep 21 2008)
Luke Brechwald Singlespeed 2 / 14
Brian Wentz Master Men 45+ 11 / 27
Alex Shapleigh Master Men 1/2/3 14 / 37
Brett Dightmann Cat 3 Men 45 / 48
Star-Crossed (NACT#1) (Sep 20 2008)
Sean Worsech Elite Men 47 / 50
CCCX #5 (Dec 2 2007)
Cru Jones CATEGORY B MEN (500-599) 13 / 19
USGP Toyota Portland Cup Day Two (Dec 2 2007)
Sean Worsech Elite Men 75 27 / 62
USGP Toyota Portland Cup (Dec 1 2007)
Sean Worsech Elite Men 73 31 / 61
Southington Cyclocross - Connecticut State Championships (Oct 21 2007)
Jacob Colvin Beginner Men 12 / 44
CCCX #3 (Oct 13 2007)
Noah Wilson CATEGORY C MEN (300-399) 11 / 15
Gran Prix of Gloucester Presented by SemEquip #2 (Oct 8 2006)
Sean Worsech Category: U19 Juniors 1 2 / 18
Benny Swedberg Category: Juniors 15-16 8 5 / 8
Gran Prix of Gloucester Presented by SemEquip #1 (Oct 7 2006)
Benny Swedberg Category: Juniors 15-16 6 / 8
Sean Worsech Category: U19 Juniors 3 / 19
Busiest Racers
Tanner Patnode 15
Ian Terry 12
Travis Luther 11
Sean Worsech 10
Nathan Morrisson 9
Madison Luther 8
Erik Pitkanen 8
Conor Klupar 8
Lewis Whiley 8
Alastair Magun 7
Daniel Watson-norris 7
Benny Swedberg 6
Steve Fisher 6
Avi Mahan 6
Alex Walentynowicz 6
Mavrik Weimer 6
Alex Springer 6
Miles Frank 5
Jude Bender 5
Jim Brown 4
Bernard Acevedo 4
Larisa Wade 4
Eric Emsly 4
Will Van cleve 2 4
Parker Anderson 4
Alexander Springer 4
Donovan Benson 4
Benjamin King 4
Adrian Magun 3
Jack Spranger 3
Aynslee King 3
Andrew Waddell 3
Will Van cleve 2 (was 445) 3
Elijah Wilgis 3
Will Van cleve 3
Jacob Colvin 2
David O'Brien 2
Leldon King 2
Shannon Elliott 2
Cameron Croix 2
Parker King 2
Thomas Darian 2
Mike Stevens 2
Jake Stevens 2
Ciara Macdonald 1
Kelly Clarke 1
Luther Madison 1
Nolan Brady 1
Luca Szyperski 1
Alex Walentynosicz 1
Croix Cameron 1
Titus Bender 1
Gideon Bender 1
Darian Thomas 1
Jon Teved 1
Larisa Wale 1
Bernard 'uno' acevedo 1
Brent Wegscheid 1
Ethan Casebolt 1
Tyler Davis 1
Watson-norris Gabriel 1
Skyler Schroeder 1
Sean Worsech (was 32) 1
Dean Liltau 1
Tyler Milligan 1
Brian Wentz 1
Glenn Zieve 1
Brett Dightmann 1
Cru Jones 1
Noah Wilson 1
Nathan Bannerman 1
Alex Shapleigh 1
Win Mason 1
Ian Crane 1
Luke Brechwald 1