Log In
 
 
Team Overview: Beaverton Bicycle Club Also Known As
Team News Ticker Embed This
Team Race History
Cross Nationals Day 3 (Jan 10 2014)
Lauren Ziehnert Women Junior 13-14 10 / 23
Grand Prix Erik Tonkin: Santa Cross (Dec 14 2013)
Martin Fuss Men C 35+ 1 / 18
Cross Crusade: Deschutes Brewery (Dec 8 2013)
Grayson Bailey Junior Men 14 / 21
Kyler Ervin Junior Men 17 / 21
Deschutes Brewery Cup (Dec 7 2013)
Grayson Bailey Men Junior 10-14 3 / 9
Kyler Ervin Men Junior 10-14 7 / 9
Grand Prix Erik Tonkin: Winter Cross (Dec 1 2013)
Martin Fuss Master 35+ C 8 / 51
Amy Ziehnert Junior Women 1 / 6
Kruger's Crossing Cyclocross Classic (Nov 24 2013)
Lauren Ziehnert Junior Women 1 / 13
Amy Ziehnert Junior Women 2 / 13
Grayson Bailey Junior Men 5 / 48
Freddy Anderson Junior Men 15 / 48
Kyler Ervin Junior Men 16 / 48
Lisa Campbell Masters Women 45+ 12 / 14
Cross Crusade: Barton Park (Nov 17 2013)
Bill Garcia Category B 25 / 39
Lauren Ziehnert Junior Women 5 / 22
Amy Ziehnert Junior Women 6 / 22
Justin Ziehnert Junior Men 10 / 66
Grayson Bailey Junior Men 12 / 66
Martin Fuss Masters 35+ C 10 / 146
Fazio Farms CX Part Deux (Nov 16 2013)
Martin Fuss Master 35+ C 4 / 28
James Webb Master 35+ C 20 / 28
Emerson Webb Junior Men 4 / 18
Kyler Ervin Junior Men 10 / 18
Cross Crusade: PIR Infield (Nov 10 2013)
Alex Lygo Category A 52 / 54
Bill Garcia Category B 34 / 53
Lauren Ziehnert Junior Women 7 / 25
Amy Ziehnert Junior Women 9 / 25
Justin Ziehnert Junior Men 8 / 69
Freddy Anderson Junior Men 29 / 69
Grayson Bailey Junior Men 31 / 69
Lisa Campbell Masters Women 45+ 19 / 23
Martin Fuss Masters 35+ C 21 / 161
James Webb Masters 35+ C 128 / 161
OBRA CX Championships: GPET: Pedalers At The Poor Farm CX @ Edgefield (Nov 9 2013)
Lauren Ziehnert Junior Women 10-12 3 / 11
Bill Garcia Category C 10 / 29
Grayson Bailey Junior Men 13-14 9 / 20
Emerson Webb Junior Men 17-18 4 / 9
Justin Ziehnert Junior Men 15-16 4 / 18
Parker Green Junior Men 10-12 17 / 19
Amy Ziehnert Junior Women 13-14 2 / 4
Martin Fuss Masters 35+ C 6 / 76
James Webb Masters 35+ C 57 / 76
Cross Crusade: Washington County Fair Complex (Nov 3 2013)
Lauren Ziehnert Junior Women 10-12 3 / 18
Bill Garcia Category C 10 / 70
Alex Lygo Category A 47 / 62
Grayson Bailey Junior Men 13-14 9 / 31
Adam Valls Junior Men 13-14 10 / 31
Freddy Anderson Junior Men 13-14 18 / 31
Kyler Ervin Junior Men 13-14 23 / 31
Killian Bailey Junior Men 17-18 3 / 8
Amy Ziehnert Junior Women 13-14 3 / 4
Martin Fuss Masters 35+ C 28 / 163
Lisa Campbell Masters Women 45+ 21 / 25
Heather Johnson Women B 25 / 27
Sandy/Boring Corn Cross (Nov 2 2013)
Heather Johnson Women B 3 / 6
Amy Ziehnert Junior Women 1 / 6
Justin Ziehnert Junior Men 5 / 15
Adam Valls Junior Men 8 / 15
Martin Fuss Masters 35+ C 7 / 29
James Webb Masters 35+ C 25 / 29
Cross Crusade: Deschutes Brewery Day Two (Oct 27 2013)
Lauren Ziehnert Junior Women 4 / 19
Amy Ziehnert Junior Women 7 / 19
Alex Lygo Category B 4 / 49
Grayson Bailey Junior Men 18 / 59
Emerson Webb Junior Men 21 / 59
Killian Bailey Junior Men 23 / 59
Kyler Ervin Junior Men 36 / 59
James Webb Masters 35+ C 74 / 103
Grand Prix Erik Tonkin: David Douglas CX #2 (Oct 26 2013)
Heather Johnson Women B 2 / 3
Amy Ziehnert Junior Women 1 / 6
Lori Brault Women A 9 / 10
Justin Ziehnert Junior Men 3 / 16
Martin Fuss Masters 35+ C 5 / 32
Cross Crusade: Deschutes Brewery Day One (Oct 26 2013)
Alex Lygo Category B 8 / 62
Parker Green Junior Men 10-12 20 / 22
Grayson Bailey Junior Men 13-14 9 / 25
Kyler Ervin Junior Men 13-14 19 / 25
Emerson Webb Junior Men 17-18 5 / 10
Jay Rathe Master 50+ 36 / 65
James Webb Masters 35+ C 96 / 117
Lisa Campbell Masters Women 45+ 21 / 26
Cross Crusade: PIR Heron Lakes (Oct 20 2013)
Lauren Ziehnert Junior Women 4 / 24
Amy Ziehnert Junior Women 6 / 24
Bill Garcia Category C 5 / 95
Alex Lygo Category B 30 / 73
Justin Ziehnert Junior Men 7 / 81
Grayson Bailey Junior Men 33 / 81
Adam Valls Junior Men 40 / 81
Freddy Anderson Junior Men 43 / 81
Parker Green Junior Men 75 / 81
Martin Fuss Masters 35+ C 20 / 201
James Webb Masters 35+ C 140 / 201
Canby Cross-Word CX Challenge (Oct 19 2013)
James Webb Master 35+ C 15 / 27
Bill Garcia Category C 3 / 22
Blind Date at the Dairy #5 (Oct 16 2013)
Stanley L. saviage Beginner Men 41 / 55
Martin Fuss Masters Men C 35+ 18 / 89
Grayson Bailey Men C 21 / 45
Lauren Ziehnert Junior Women 10-13 1 / 5
Lauren Ziehnert Women C 8 / 22
Lisa Campbell Women C 16 / 22
Cross Crusade: Rainier (Oct 13 2013)
Lauren Ziehnert Junior Women 1 / 13
Bill Garcia Category C 14 / 59
Alex Lygo Category B 2 / 46
Justin Ziehnert Junior Men 7 / 59
Emerson Webb Junior Men 11 / 59
Grayson Bailey Junior Men 16 / 59
Parker Green Junior Men 55 / 59
Martin Fuss Masters 35+ C 11 / 152
Blind Date at the Dairy #4 (Oct 9 2013)
Martin Fuss Masters Men C 35+ 20 / 81
Grayson Bailey Men C 31 / 34
Lauren Ziehnert Junior Women 10-13 1 / 3
Lisa Campbell Women C 22 / 25
Cross Crusade #1: Alpenrose Dairy (Oct 6 2013)
Chris Hopkins Clydesdale 46 / 51
Amy Ziehnert Junior Women 5 / 23
Lauren Ziehnert Junior Women 6 / 23
Bill Garcia Category C 8 / 112
Alex Lygo Category B 27 / 70
Lisa Campbell Masters Women 45+ 15 / 25
Justin Ziehnert Junior Men 5 / 78
Grayson Bailey Junior Men 14 / 78
Freddy Anderson Junior Men 33 / 78
Martin Fuss Masters 35+ C 45 / 200
James Webb Masters 35+ C 147 / 200
Grand Prix Erik Tonkin: Heiser Farm CX (Oct 5 2013)
Emerson Webb Junior Men 17-18 2 / 6
Justin Ziehnert Junior Men 15-16 5 / 23
James Webb Masters 35+ C 31 / 42
Amy Ziehnert Junior Women 13-14 2 / 3
Lauren Ziehnert Junior Women 10-12 3 / 10
Blind Date at the Dairy #3 (Oct 2 2013)
Martin Fuss Beginner Men 1 / 48
Stanley L. saviage Beginner Men 38 / 48
Bill Garcia Men C 12 / 46
Grayson Bailey Men C 25 / 46
Lauren Ziehnert Junior Women 10-13 1 / 4
Battle At Barlow (Sep 29 2013)
Lauren Ziehnert Junior Women 10-12 2 / 6
Alex Lygo Category B 1 / 24
Grayson Bailey Junior Men 13-14 8 / 17
Freddy Anderson Junior Men 13-14 13 / 17
Justin Ziehnert Junior Men 15-16 13 / 23
Amy Ziehnert Junior Women 13-14 2 / 4
Grand Prix Erik Tonkin: Ninkrossi (Sep 28 2013)
Amy Ziehnert Junior Women 2 / 8
Blind Date at the Dairy (Sep 25 2013)
Killian Bailey Men A 21 / 22
Bill Garcia Men C 14 / 52
Grayson Bailey Men C 25 / 52
Lauren Ziehnert Junior Women 10-13 1 / 4
Lisa Campbell Women C 18 / 21
Future Cross (Sep 22 2013)
Bill Garcia Men C 2 / 9
Fazio Farms (Sep 22 2013)
Lauren Ziehnert Junior Women 1 / 6
Amy Ziehnert Junior Women 2 / 6
Killian Bailey Junior Men 1 / 7
Justin Ziehnert Junior Men 2 / 7
Kyler Ervin Junior Men 5 / 7
Ride Hard, Finish Thirsty, p/b Boneyard (Sep 21 2013)
Bill Garcia Men C 4 / 14
Grand Prix Erik Tonkin: Zaandercross (Sep 21 2013)
Lauren Ziehnert Junior Women 1 / 9
Amy Ziehnert Junior Women 2 / 9
Kyler Ervin Junior Men 10 / 20
Freddy Anderson Junior Men 11 / 20
Alex Lygo Category B 4 / 18
Blind Date at the Dairy (Sep 18 2013)
Bill Garcia Men C 15 / 50
Grayson Bailey Men C 36 / 50
James Webb Master C 35+ 55 / 89
Lauren Ziehnert Junior Women 10-13 1 / 5
Hood River Double Cross Day Two (Sep 15 2013)
Bill Garcia Category C 4 / 22
Grayson Bailey Junior Men 13-14 6 / 7
Killian Bailey Junior Men 17-18 1 / 1
Grand Prix Erik Tonkin: Hood River Double Cross (Sep 14 2013)
Killian Bailey Junior Men 17-18 1 / 3
Killian Bailey Category A 27 / 29
Heather Johnson Women B 16 / 19
Bill Garcia Category C 11 / 36
Grayson Bailey Category C 27 / 36
Justin Ziehnert Junior Men 15-16 2 / 11
Parker Green Junior Men 10-12 16 / 16
Freddy Anderson Junior Men 13-14 10 / 14
Alex Lygo Category B 1 / 17
Emerson Webb Category B 15 / 17
Amy Ziehnert Junior Women 13-14 1 / 4
Lauren Ziehnert Junior Women 10-12 2 / 7
Grand Prix Erik Tonkin: Het Meer CX Race (Sep 7 2013)
James Webb Master 35+ C 45 / 58
Amy Ziehnert Junior Women 2 / 14
Grayson Bailey Category C 27 / 36
Justin Ziehnert Junior Men 4 / 32
Grayson Bailey Junior Men 13 / 32
Kyler Ervin Junior Men 14 / 32
Freddy Anderson Junior Men 16 / 32
Killian Bailey Category B 2 / 29
Alex Lygo Category B 8 / 29
Emerson Webb Category B 20 / 29
GPET: David Douglas CX #1 (Aug 31 2013)
Amy Ziehnert Junior Women 1 / 13
Grayson Bailey Category C 35 / 38
Killian Bailey Category B 1 / 31
Alex Lygo Category B 7 / 31
Ian Eglitis Singlespeed 11 / 43
Justin Ziehnert Junior Men 4 / 39
Grayson Bailey Junior Men 11 / 39
Parker Green Junior Men 39 / 39
Bike N Hike Santa Cross P/B Giant (Dec 16 2012)
Justin Ziehnert MEN JNR 13-14 1 / 8
Grayson Bailey MEN JNR 13-14 8 / 8
Lauren Ziehnert WOM JNR 10-12 1 / 3
Amy Ziehnert WOM JNR 13-14 1 / 2
Killian Bailey MEN JNR 15-16 2 / 4
USGP #8: Deschutes Brewery Cup (Dec 9 2012)
Emerson Webb Men Cat B 65 / 75
Amy Ziehnert Junior Women 10-14 4 / 9
Lauren Ziehnert Junior Women 10-14 6 / 9
James Webb Singlespeed 27 / 29
Hannah Mcdade Junior Women 15-16 2 / 4
USGP #7: Deschutes Brewery Cup (Dec 8 2012)
Amy Ziehnert Junior Women 10-14 4 / 9
Emerson Webb Men Cat B 57 / 76
Justin Ziehnert Junior Men 10-14 9 / 25
James Webb Singlespeed 24 / 26
GPTB: Winter Cross (Dec 2 2012)
Justin Ziehnert Junior Men 4 / 16
Amy Ziehnert Junior Women 3 / 8
Psycho Cross/OBRA Championships (Dec 1 2012)
Hannah Mcdade WOMEN JUNIOR 15-16 2 / 5
Lauren Ziehnert WOMEN JUNIOR 10-12 2 / 5
Justin Ziehnert MEN JUNIOR 13-14 5 / 12
Killian Bailey MEN JUNIOR 15-16 4 / 13
Emerson Webb MEN JUNIOR 15-16 8 / 13
Amy Ziehnert WOMEN JUNIOR 13-14 5 / 5
Cross Crusade: PIR (Pro Paddock) (Nov 18 2012)
Heather Johnson Women B 18 / 26
Jay Rathe Masters 50+ 22 / 66
James Bender Masters 35+ C 52 / 179
James Webb Masters 35+ C 106 / 179
R dean Bailey Masters 35+ C 141 / 179
Mark Langston Masters 35+ C 169 / 179
Killian Bailey Junior Men 8 / 66
Erik Hahn Junior Men 9 / 66
Emerson Webb Junior Men 10 / 66
Justin Ziehnert Junior Men 11 / 66
Grayson Bailey Junior Men 38 / 66
Parker Green Junior Men 63 / 66
Hannah Mcdade Junior Women 3 / 37
Amy Ziehnert Junior Women 11 / 37
Lauren Ziehnert Junior Women 12 / 37
Kruger's Crossing Cyclocross Classic (Nov 17 2012)
Killian Bailey Junior Men 1 / 13
Justin Ziehnert Junior Men 5 / 13
Killian Bailey Category B 3 / 17
Hannah Mcdade Junior Women 3 / 7
Amy Ziehnert Junior Women 4 / 7
Lauren Ziehnert Junior Women 5 / 7
Bill Garcia Category C 13 / 33
Cross Crusade: Washington County Fair Complex (Nov 11 2012)
James Bender Masters 35+ C 67 / 154
James Webb Masters 35+ C 143 / 154
Emerson Webb Junior Men 6 / 45
Justin Ziehnert Junior Men 11 / 45
Grayson Bailey Junior Men 20 / 45
Emerson Webb Singlespeed 49 / 65
Hannah Mcdade Junior Women 3 / 22
Lauren Ziehnert Junior Women 6 / 22
Amy Ziehnert Junior Women 9 / 22
Bill Garcia Category C 33 / 72
GPTB: Pedalers At The Poor Farm CX @ Edgefield (Nov 10 2012)
Jay Rathe Masters 50+ 13 / 24
Mark Langston Masters 35+ C 12 / 57
Justin Ziehnert Junior Men 18 / 45
Hannah Mcdade Junior Women 3 / 21
Lauren Ziehnert Junior Women 15 / 21
Amy Ziehnert Junior Women 18 / 21
Cross Crusade: Barton Park (Nov 4 2012)
James Bender Masters 35+ C 92 / 161
R dean Bailey Masters 35+ C 94 / 161
James Webb Masters 35+ C 129 / 161
Emerson Webb Junior Men 7 / 49
Riley Mccammon Junior Men 12 / 49
Justin Ziehnert Junior Men 13 / 49
Erik Hahn Junior Men 25 / 49
Hannah Mcdade Junior Women 2 / 13
Amy Ziehnert Junior Women 7 / 13
Lauren Ziehnert Junior Women 8 / 13
Bill Garcia Category C 30 / 74
Canby Cross-Word CX Challenge (Nov 3 2012)
Jay Rathe Masters 50+ 1 / 12
Justin Ziehnert Junior Men 1 / 10
Hannah Mcdade Junior Women 3 / 6
Amy Ziehnert Junior Women 4 / 6
Lauren Ziehnert Junior Women 5 / 6
Bill Garcia Category C 8 / 21
Thomas Orth Beginner Men 14 / 19
Cross Crusade: Deschutes Brewery #2 (Oct 28 2012)
James Webb Masters 35+ C 66 / 109
Killian Bailey Junior Men 9 / 51
Justin Ziehnert Junior Men 13 / 51
Emerson Webb Junior Men 20 / 51
Grayson Bailey Junior Men 35 / 51
Hannah Mcdade Junior Women 7 / 22
Amy Ziehnert Junior Women 8 / 22
Emerson Webb Category C 24 / 63
GPTB: David Douglas CX #2 (Oct 27 2012)
Mark Langston Masters 35+ C 7 / 36
Heather Johnson Women C 1 / 11
Cross Crusade: Deschutes Brewery (Oct 27 2012)
Jay Rathe Masters 50+ 36 / 57
James Webb Masters 35+ C 65 / 126
R dean Bailey Masters 35+ C 81 / 126
Killian Bailey Junior Men 5 / 50
Justin Ziehnert Junior Men 16 / 50
Emerson Webb Junior Men 20 / 50
Grayson Bailey Junior Men 40 / 50
Hannah Mcdade Junior Women 4 / 24
Amy Ziehnert Junior Women 11 / 24
Emerson Webb Category C 12 / 69
Blind Date at the Dairy #6 (Oct 24 2012)
Hannah Mcdade Junior Wm 14-18 3 / 3
Erik Hahn Junior Men 14-18 1 / 7
Emerson Webb Junior Men 14-18 3 / 7
Killian Bailey Men B 3 / 11
Bill Garcia Men C 22 / 40
Mark Langston Men Master C 14 / 61
Lauren Ziehnert Junior Wm 10-13 1 / 2
Cross Crusade: PIR (Heron Lakes) (Oct 21 2012)
Jay Rathe Masters 50+ 19 / 72
R dean Bailey Masters 35+ C 104 / 217
James Webb Masters 35+ C 115 / 217
Killian Bailey Junior Men 5 / 59
Erik Hahn Junior Men 8 / 59
Justin Ziehnert Junior Men 13 / 59
Emerson Webb Junior Men 20 / 59
Grayson Bailey Junior Men 33 / 59
Parker Green Junior Men 56 / 59
James Webb Singlespeed 95 / 114
Killian Bailey Category B 28 / 68
Hannah Mcdade Junior Women 4 / 19
Amy Ziehnert Junior Women 8 / 19
Lauren Ziehnert Junior Women 19 / 19
Emerson Webb Category C 66 / 124
Canby Cross-Word CX Challenge (Oct 20 2012)
Mark Langston Masters 35+ C 7 / 35
Justin Ziehnert Junior Men 14 / 41
Hannah Mcdade Junior Women 3 / 16
Amy Ziehnert Junior Women 12 / 16
Thomas Orth Beginner Men 16 / 23
Blind Date at the Dairy #5 (Oct 17 2012)
Hannah Mcdade Junior Wm 14-18 3 / 4
Erik Hahn Junior Men 14-18 1 / 7
Emerson Webb Junior Men 14-18 3 / 7
Killian Bailey Men B 1 / 14
Bill Garcia Men C 26 / 43
Mark Langston Men Master C 4 / 87
James Bender Men Master C 34 / 87
Lauren Ziehnert Junior Women 10-13 1 / 4
Cross Crusade: Rainier (Oct 14 2012)
Jay Rathe Masters 50+ 23 / 51
Mark Langston Masters 35+ C 61 / 160
James Webb Masters 35+ C 77 / 160
James Bender Masters 35+ C 100 / 160
Killian Bailey Junior Men 4 / 43
Emerson Webb Junior Men 8 / 43
Riley Mccammon Junior Men 9 / 43
Justin Ziehnert Junior Men 15 / 43
Grayson Bailey Junior Men 37 / 43
Parker Green Junior Men 43 / 43
James Webb Singlespeed 56 / 70
Hannah Mcdade Junior Women 2 / 11
Lauren Ziehnert Junior Women 4 / 11
Amy Ziehnert Junior Women 5 / 11
Emerson Webb Category C 33 / 79
GPTB: Ninkrossi (Oct 13 2012)
Heather Johnson Women C 3 / 16
Jay Rathe Master 50+ 7 / 16
Blind Date at the Dairy #4 (Oct 10 2012)
Hannah Mcdade Junior Wm 14-18 3 / 4
Erik Hahn Junior Men 14-18 1 / 9
Emerson Webb Junior Men 14-18 2 / 9
Killian Bailey Junior Men 14-18 9 / 9
Killian Bailey Men B 8 / 18
Mark Langston Men Master C 7 / 92
James Bender Men Master C 48 / 92
Lauren Ziehnert Junior Women 10-13 1 / 4
Cross Crusade #1: Alpenrose Dairy (Oct 7 2012)
James Webb Singlespeed 78 / 100
Mark Langston Masters 35+ C 68 / 224
James Webb Masters 35+ C 95 / 224
R dean Bailey Masters 35+ C 138 / 224
James Bender Masters 35+ C 165 / 224
Killian Bailey Junior Men 4 / 55
Erik Hahn Junior Men 7 / 55
Emerson Webb Junior Men 8 / 55
Justin Ziehnert Junior Men 16 / 55
Jay Rathe Master 50+ 38 / 77
Hannah Mcdade Junior Women 3 / 18
Lauren Ziehnert Junior Women 6 / 18
Amy Ziehnert Junior Women 8 / 18
Heather Johnson Women C 13 / 56
Emerson Webb Category C 34 / 113
GPTB: Heiser Farm CX (Oct 6 2012)
Mark Langston Masters 35+ C 8 / 33
Amy Ziehnert Junior Women 16 / 24
Justin Ziehnert Junior Men 11 / 55
Blind Date at the Dairy #3 (Oct 3 2012)
Erik Hahn Junior Men 14-18 1 / 6
Emerson Webb Junior Men 14-18 3 / 6
Killian Bailey Men B 6 / 14
R dean Bailey Men Master C 58 / 104
Lauren Ziehnert Junior Wm 10-13 1 / 2
Battle at Barlow (Sep 30 2012)
Mark Langston Masters 35+ C 24 / 110
James Webb Masters 35+ C 67 / 110
Killian Bailey Junior Men 6 / 64
Emerson Webb Junior Men 10 / 64
Justin Ziehnert Junior Men 17 / 64
Hannah Mcdade Junior Women 4 / 26
Lauren Ziehnert Junior Women 12 / 26
Amy Ziehnert Junior Women 15 / 26
Fazio Farms CX p/b Ironclad (Sep 29 2012)
R dean Bailey Master 35+ C 11 / 39
Jay Rathe Master 50+ 8 / 11
Killian Bailey Junior Men 1 / 8
Bill Garcia Category C 10 / 27
Blind Date at the Dairy #2 (Sep 26 2012)
Emerson Webb Junior Men 14-18 2 / 10
Justin Ziehnert Junior Men 14-18 3 / 10
Killian Bailey Men B 11 / 23
Mark Langston Men Master C 25 / 122
James Webb Men Master C 73 / 122
GPTB: Zaandercross at Frenchmans Bar (Sep 22 2012)
Mark Langston Masters 35+ C 15 / 58
Killian Bailey Junior Men 2 / 16
Parker Green Junior Men 16 / 16
Heather Johnson Women C 1 / 11
Bill Garcia Category C 21 / 31
Blind Date at the Dairy #1 (Sep 19 2012)
Grayson Bailey Junior Men 10-13 7 / 7
Erik Hahn Junior Men 14-18 1 / 8
Emerson Webb Junior Men 14-18 3 / 8
Killian Bailey Men B 6 / 20
Bill Garcia Men C 15 / 52
Mark Langston Men Master C 16 / 91
R dean Bailey Men Master C 39 / 91
James Webb Men Master C 41 / 91
Lauren Ziehnert Junior Wm 10-13 1 / 6
Justin Ziehnert Beginner Men 4 / 45
Double Cross Day Two (Sep 16 2012)
Lauren Ziehnert Junior Women 10-120 3 / 7
Justin Ziehnert Junior Men 13-14 7 / 18
Grayson Bailey Junior Men 13-14 14 / 18
Killian Bailey Junior Men 15-16 6 / 13
Emerson Webb Junior Men 15-16 8 / 13
Mark Langston Master 35+ C 15 / 71
R dean Bailey Master 35+ C 27 / 71
James Webb Master 35+ C 58 / 71
Amy Ziehnert Junior Women 13-14 8 / 8
Parker Green Junior Men 10-12 15 / 15
Emerson Webb Category C 11 / 23
Bill Garcia Category C 23 / 23
GPTB: Double Cross #1 (Sep 15 2012)
Mark Langston Masters 35+ C 17 / 50
James Webb Masters 35+ C 43 / 50
Killian Bailey Junior Men 5 / 24
Emerson Webb Junior Men 11 / 24
Grayson Bailey Junior Men 15 / 24
Emerson Webb Category C 10 / 29
GPTB: Het Meer CX Race (Sep 9 2012)
Mark Langston Masters 35+ C 16 / 75
James Webb Masters 35+ C 36 / 75
R dean Bailey Masters 35+ C 43 / 75
Killian Bailey Junior Men 2 / 22
Erik Hahn Junior Men 3 / 22
Justin Ziehnert Junior Men 6 / 22
Grayson Bailey Junior Men 13 / 22
Parker Green Junior Men 22 / 22
Lauren Ziehnert Junior Women 2 / 8
Amy Ziehnert Junior Women 4 / 8
Heather Johnson Women C 4 / 12
Killian Bailey Men B 9 / 28
GPTB #1: David Douglas CX #1 (Sep 1 2012)
Mark Langston Master 35+ C 12 / 86
R dean Bailey Master 35+ C 38 / 86
James Webb Master 35+ C 51 / 86
Erik Hahn Junior Men 2 / 21
Killian Bailey Junior Men 3 / 21
Emerson Webb Junior Men 4 / 21
Justin Ziehnert Junior Men 6 / 21
Grayson Bailey Junior Men 12 / 21
Parker Green Junior Men 20 / 21
USGP of Cyclocross Round #8 (Dec 11 2011)
Emerson Webb Junior Men 15-16 12 / 16
USGP of Cyclocross (Dec 10 2011)
James Webb Beginner Men 36 / 43
Emerson Webb Junior Men 15-16 14 / 17
GPMC: Winter Cross (Dec 4 2011)
James Webb Masters 35+ C 56 / 56
Killian Bailey Junior Men 3 / 15
Emerson Webb Junior Men 7 / 15
Grayson Bailey Junior Men 14 / 15
R dean Bailey Beginner Men 12 / 46
Psycho Cross (Nov 27 2011)
James Webb SS 10 / 11
Emerson Webb Juniors 1 / 6
Kruger's Crossing CX Classic (Nov 20 2011)
Heather Johnson Beginner Women 28 / 61
Mark Langston Masters 35+ C 57 / 128
James Webb Masters 35+ C 63 / 128
Killian Bailey Junior Men 1 / 14
Grayson Bailey Junior Men 9 / 14
Emerson Webb Junior Men 11 / 14
Richard Lorenz Singlespeed 25 / 52
James Webb Singlespeed 46 / 52
Emerson Webb Singlespeed 49 / 52
R dean Bailey Beginner Men 15 / 82
GPMC: OBRA CX Champs/Psycho (Nov 19 2011)
Killian Bailey Junior Men 15-16 6 / 21
Emerson Webb Junior Men 15-16 11 / 21
R dean Bailey Beginner Men 5 / 23
Hannah Mcdade Junior Women 13-14 5 / 8
Grayson Bailey Junior Men 10-12 8 / 13
James Webb Singlespeed 17 / 20
Cross Crusade #8 (Nov 13 2011)
Jay Rathe Masters 50+ 29 / 58
Mark Langston Masters 35+ C 38 / 192
James Bender Masters 35+ C 51 / 192
James Webb Masters 35+ C 128 / 192
Emerson Webb Junior Men 16 / 44
Killian Bailey Junior Men 27 / 44
Tom Fitzgerald Junior Men 29 / 44
Grayson Bailey Junior Men 41 / 44
Raymond Hill Junior Men 44 / 44
Richard Lorenz Singlespeed 45 / 95
James Webb Singlespeed 88 / 95
Killian Bailey Category B 58 / 81
Hannah Mcdade Junior Women 5 / 14
R dean Bailey Beginner Men 31 / 133
Cross Crusade #7 (Nov 6 2011)
Stephen Mcdade Masters 35+ B 61 / 87
James Bender Masters 35+ C 37 / 156
Mark Langston Masters 35+ C 91 / 156
James Webb Masters 35+ C 105 / 156
Erik Voldengen Masters 35+ A 29 / 48
Killian Bailey Junior Men 8 / 73
Emerson Webb Junior Men 17 / 73
Raymond Hill Junior Men 63 / 73
Grayson Bailey Junior Men 64 / 73
Emerson Webb Category B 51 / 59
Hannah Mcdade Junior Women 10 / 27
GPMC: Apple Core Cross (Nov 5 2011)
Jay Rathe Masters 50+ 9 / 15
James Webb Masters 35+ C 10 / 14
Emerson Webb Junior Men 2 / 10
R dean Bailey Beginner Men 12 / 27
Cross Crusade #6 (Oct 30 2011)
Mark Langston Masters 35+ C 44 / 91
James Webb Masters 35+ C 75 / 91
Killian Bailey Junior Men 7 / 34
Emerson Webb Junior Men 15 / 34
Grayson Bailey Junior Men 30 / 34
R dean Bailey Beginner Men 19 / 51
Cross Crusade #5 (Oct 29 2011)
Killian Bailey Junior Men 15-16 8 / 12
Emerson Webb Junior Men 15-16 11 / 12
Mark Langston Masters 35+ C 46 / 109
James Webb Masters 35+ C 95 / 109
Andreas Gute Masters 35+ A 63 / 78
Grayson Bailey Junior Men 10-12 8 / 14
Will Beaudry Junior Men 10-12 14 / 14
Richard Lorenz Category B 40 / 86
R dean Bailey Beginner Men 11 / 61
Blind Date #5 (Oct 26 2011)
Emerson Webb Men C 6 / 32
James Bender Master C 35+ 11 / 61
James Webb Master C 35+ 57 / 61
Emerson Webb Junior U 18 5 / 9
Harry Zimba Junior U 18 8 / 9
Erik Voldengen Masters Men 40+ 5 / 11
Tom Fitzgerald Junior U 14 4 / 15
Cross Crusade #4 (Oct 23 2011)
Mark Langston Masters 35+ C 96 / 182
James Webb Masters 35+ C 148 / 182
Erik Voldengen Masters 35+ A 45 / 67
Emerson Webb Junior Men 11 / 37
Raymond Hill Junior Men 32 / 37
Richard Lorenz Singlespeed 39 / 88
GPMC: Het Meer CX Race (Oct 22 2011)
Jay Rathe Masters 50+ 10 / 12
James Webb Masters 35+ C 32 / 39
Emerson Webb Junior Men 2 / 8
Tom Fitzgerald Junior Men 5 / 8
Killian Bailey Category B 6 / 19
Mark Langston Beginner Men 3 / 26
R dean Bailey Beginner Men 4 / 26
Blind Date #4 (Oct 19 2011)
Killian Bailey Men C 1 / 32
James Webb Master C 35+ 73 / 79
Emerson Webb Junior U 18 2 / 10
Erik Voldengen Masters Men 40+ 5 / 14
Tom Fitzgerald Junior U 14 2 / 13
Mark Langston Beginner Men 3 / 74
R dean Bailey Beginner Men 16 / 74
Grayson Bailey Beginner Men 70 / 74
Cross Crusade #3 (Oct 16 2011)
Stephen Mcdade Masters 35+ B 55 / 119
James Bender Masters 35+ C 23 / 197
James Webb Masters 35+ C 162 / 197
Erik Voldengen Masters 35+ A 34 / 78
Andreas Gute Masters 35+ A 58 / 78
Killian Bailey Junior Men 13 / 59
Emerson Webb Junior Men 18 / 59
Grayson Bailey Junior Men 52 / 59
Hannah Mcdade Junior Women 6 / 13
R dean Bailey Beginner Men 9 / 137
Mark Langston Beginner Men 10 / 137
GPMC: Ninkrossi (Oct 15 2011)
Jay Rathe Masters 50+ 12 / 21
James Webb Masters 35+ C 38 / 47
Emerson Webb Junior Men 10 / 17
Grayson Bailey Junior Men 16 / 17
Killian Bailey Category C 2 / 21
Mark Langston Beginner Men 5 / 21
R dean Bailey Beginner Men 8 / 21
Blind Date #3 (Oct 12 2011)
Killian Bailey Men C 9 / 30
James Bender Master C 35+ 10 / 72
James Webb Master C 35+ 68 / 72
Emerson Webb Junior U 18 5 / 8
Harry Zimba Junior U 18 6 / 8
Erik Voldengen Masters Men 40+ 7 / 16
Tom Fitzgerald Junior U 14 5 / 16
Mark Langston Beginner Men 11 / 47
Cross Crusade #2 (Oct 9 2011)
James Bender Masters 35+ C 34 / 157
James Webb Masters 35+ C 116 / 157
Andreas Gute Masters 35+ A 35 / 61
Erik Voldengen Masters 35+ A 40 / 61
Killian Bailey Junior Men 2 / 30
Emerson Webb Junior Men 6 / 30
GPMC: Heiser CX (Oct 8 2011)
Tom Fitzgerald Junior Men 13-14 12 / 16
Emerson Webb Junior Men 15-16 7 / 18
Harry Zimba Junior Men 15-16 14 / 18
James Webb Masters 35+ C 21 / 34
Jay Rathe Masters 50+ 7 / 22
Hannah Mcdade Junior Women 13-14 3 / 7
R dean Bailey Beginner Men 1 / 19
Blind Date #2 (Oct 5 2011)
Hannah Mcdade Junior Women U 18 3 / 5
Killian Bailey Men C 10 / 34
James Bender Master C 35+ 7 / 70
James Webb Master C 35+ 64 / 70
Emerson Webb Junior U 18 3 / 8
Harry Zimba Junior U 18 8 / 8
Erik Voldengen Masters Men 40+ 5 / 9
Tom Fitzgerald Junior U 14 3 / 14
R dean Bailey Beginner Men 7 / 42
Grayson Bailey Beginner Men 41 / 42
Cross Crusade #1 (Oct 2 2011)
Stephen Mcdade Masters 35+ B 53 / 137
James Bender Masters 35+ C 55 / 217
James Webb Masters 35+ C 154 / 217
Erik Voldengen Masters 35+ A 50 / 84
Andreas Gute Masters 35+ A 60 / 84
Killian Bailey Junior Men 6 / 44
Emerson Webb Junior Men 10 / 44
Tom Fitzgerald Junior Men 34 / 44
Grayson Bailey Junior Men 36 / 44
Raymond Hill Junior Men 41 / 44
Richard Lorenz Singlespeed 51 / 122
Grant Mcelroy Category B 67 / 94
Hannah Mcdade Junior Women 2 / 12
Mark Langston Beginner Men 28 / 133
R dean Bailey Beginner Men 37 / 133
Canby Cross-Word Cyclocross Challenge (Oct 1 2011)
Jay Rathe Masters 50+ 6 / 11
Thomas Orth Clydesdale 8 / 8
Blind Date #1 (Sep 28 2011)
Killian Bailey Men C 1 / 42
James Bender Master C 35+ 53 / 85
James Webb Master C 35+ 65 / 85
Grant Mcelroy Junior U 18 3 / 9
Harry Zimba Junior U 18 6 / 9
Emerson Webb Junior U 18 8 / 9
Erik Voldengen Masters Men 40+ 10 / 12
Mark Langston Beginner Men 12 / 51
Grayson Bailey Beginner Men 47 / 51
Battle at Barlow (Sep 24 2011)
Jay Rathe Masters 50+ 21 / 39
James Bender Masters 35+ C 60 / 96
James Webb Masters 35+ C 86 / 96
Erik Voldengen Masters 35+ A 35 / 36
Killian Bailey Junior Men 2 / 19
Emerson Webb Junior Men 3 / 19
Emerson Webb Category B 40 / 43
Mark Langston Beginner Men 5 / 46
R dean Bailey Beginner Men 8 / 46
CrossAflixion Cup (Sep 24 2011)
Montgomery Hill Category B 1 / 10
Hood River Double Cross Day Two (Sep 18 2011)
James Webb Masters 35+ C 41 / 48
Killian Bailey Jr Men 6 / 42
Emerson Webb Jr Men 11 / 42
Grayson Bailey Jr Men 35 / 42
R dean Bailey Beginner Men 5 / 19
GPMC: Hood River Double Cross (Sep 17 2011)
James Webb Singlespeed 22 / 24
James Webb Masters 35+ C 39 / 45
Killian Bailey Junior Men 4 / 18
Emerson Webb Junior Men 5 / 18
Grayson Bailey Junior Men 18 / 18
R dean Bailey Beginner 4 / 16
Killian Bailey Category C 4 / 30
Pain and Suffer'n CX (Sep 11 2011)
James Webb Masters 35+ C 30 / 31
Killian Bailey Junior Men 5 / 11
Emerson Webb Junior Men 7 / 11
Mark Langston Beginner Men 1 / 17
GPMC: David Douglas CX #1 (Sep 3 2011)
James Webb Masters 35+ C 36 / 56
Emerson Webb Junior Men 3 / 17
Killian Bailey Junior Men 5 / 17
Grayson Bailey Junior Men 13 / 17
Killian Bailey Category C 3 / 26
R dean Bailey Beginner Men 8 / 34
Mark Langston Beginner Men 11 / 34
Cross Nationals Day 3 (Dec 10 2010)
Emerson Webb Men Open Junior 15-16 41 / 44
USGP of Cyclocross Day Two (Dec 5 2010)
Grayson Bailey Junior Men 10-14 13 / 14
Killian Bailey Junior Men 15-16 8 / 11
Emerson Webb Junior Men 15-16 9 / 11
USGP Portland Cup Day 1 (Dec 4 2010)
Erik Voldengen Men Master 35+ 35-99 53 / 98
USGP of Cyclocross Day One (Dec 4 2010)
Grayson Bailey Jr Men 10-14 13 / 14
Killian Bailey Junior Men 15-16 10 / 15
Emerson Webb Junior Men 15-16 12 / 15
Kruger's Crossing Cyclocross (Nov 21 2010)
James Webb Masters 35+ C 58 / 89
Emerson Webb Junior Men 3 / 12
Killian Bailey Junior Men 4 / 12
Tyler Labatte Junior Men 10 / 12
OBRA CCX Championship (Nov 20 2010)
Emerson Webb Junior Men 15-16 10 / 20
James Webb Masters 35+ C 25 / 34
Stephen Mcdade Masters 35+ C 34 / 34
Hannah Mcdade Junior Women 13-14 2 / 3
Bailey Grayson Junior Men 11-12 8 / 9
Cross Crusade: Barton Park (Nov 14 2010)
James Bender Masters 35+ B 74 / 95
Stephen Mcdade Masters 35+ C 33 / 154
James Webb Masters 35+ C 112 / 154
Erik Voldengen Masters 35+ A 17 / 46
Killian Bailey Junior Men 9 / 35
Emerson Webb Junior Men 10 / 35
Hannah Mcdade Junior Women 4 / 9
Jay Rathe Masters 50+ 35 / 64
Cross Crusade: Washington County Fair Complex (Nov 7 2010)
James Bender Masters 35+ B 56 / 100
James Webb Masters 35+ C 145 / 178
Erik Voldengen Masters 35+ A 14 / 52
Emerson Webb Junior Men 25 / 76
Tyler Labatte Junior Men 61 / 76
Bailey Grayson Junior Men 68 / 76
Lance Pugh Junior Men 76 / 76
Jay Rathe Masters 50+ 40 / 69
Apple Core Cross at EZ Orchards (Nov 6 2010)
James Webb Masters 35+ C 15 / 22
Emerson Webb Junior Men 2 / 7
Cross Crusade: Clatsop County Fairgrounds Day Two (Oct 31 2010)
James Bender Masters 35+ B 18 / 60
James Webb Masters 35+ C 70 / 81
Lance Pugh Junior Men 10 / 20
Emerson Webb Junior Men 13 / 20
Cross Crusade: Clatsop County Fairgrounds (Oct 30 2010)
James Webb Masters 35+ C 58 / 78
Killian Bailey Junior Men 8 / 24
Lance Pugh Junior Men 13 / 24
Emerson Webb Junior Men 17 / 24
Blind Date at the Dairy #5 (Oct 27 2010)
Emerson Webb Junior Men U18 3 / 9
Killian Bailey Junior Men U18 5 / 9
Bailey Grayson Junior Men U14 9 / 11
James Webb Masters 35+ C 46 / 58
Erik Voldengen Category A 11 / 18
James Bender Category B 21 / 47
Cross Crusade: Portland International Raceway (Oct 24 2010)
James Bender Masters 35+ B 50 / 107
Montgomery Hill Masters 35+ B 106 / 107
James Webb Masters 35+ C 148 / 203
Erik Voldengen Masters 35+ A 18 / 54
Richard Lorenz Singlespeed 49 / 105
Ian Jackson Junior Men 13 / 73
Lance Pugh Junior Men 14 / 73
Emerson Webb Junior Men 23 / 73
Walker Prettyman Junior Men 28 / 73
Grant Mcelroy Junior Men 29 / 73
Tyler Labatte Junior Men 60 / 73
Jay Rathe Masters 50+ 41 / 71
Psycho Cross (Oct 23 2010)
Emerson Webb Junior Men 15-16 1 / 11
James Webb Men B 35+ 10 / 13
Blind Date at the Dairy (Oct 20 2010)
Emerson Webb Junior Men U18 6 / 9
Walker Prettyman Junior Men U18 7 / 9
Bailey Grayson Junior Men U14 6 / 11
James Bender Category B 24 / 58
Cross Crusade: Sherwood Forest Equestrian Center (Oct 17 2010)
Emerson Webb Junior Men 7 / 29
Walker Prettyman Junior Men 20 / 29
Killian Bailey Junior Men 21 / 29
Tyler Labatte Junior Men 25 / 29
Raymond Hill Junior Men 26 / 29
Grayson Bailey Junior Men 28 / 29
Erik Voldengen Masters 35+ A 37 / 57
Andreas Gute Masters 35+ A 40 / 57
Stephen Mcdade Master 35+ C 40 / 177
James Webb Master 35+ C 134 / 177
Troy Logue Master 35+ C 171 / 177
Montgomery Hill Master 35+ B 52 / 97
James Bender Master 35+ B 63 / 97
Hannah Mcdade Junior Women 2 / 7
Kendra Parkinson Junior Women 7 / 7
Psycho Cross (Oct 16 2010)
Emerson Webb Junior Male 15/16 6 / 9
Blind Date at the Dairy #3 (Oct 13 2010)
James Bender Cat B Men (Power Dating Men) 30 / 60
Killian Bailey Beginner Men (First Dates) 16 / 60
Grayson Bailey Junior Men U14 (Puppy Love) 9 / 9
James Webb Masters 35+ C (Still on the Market) 63 / 71
Emerson Webb Junior Men 14-18 (High School Sweethearts) 4 / 9
Walker Prettyman Junior Men 14-18 (High School Sweethearts) 7 / 9
Cross Crusade: Rainier High School (Oct 10 2010)
James Bender Masters 35+ B 49 / 93
Stephen Mcdade Masters 35+ C 74 / 149
James Webb Masters 35+ C 115 / 149
Andreas Gute Masters 35+ A 36 / 56
Ian Jackson Junior Men 12 / 33
Grant Mcelroy Junior Men 16 / 33
Emerson Webb Junior Men 17 / 33
Walker Prettyman Junior Men 23 / 33
Tyler Labatte Junior Men 30 / 33
Hannah Mcdade Junior Women 2 / 3
Jay Rathe Masters 50+ 62 / 63
Heiser Farm Cyclocross (Oct 9 2010)
Walker Prettyman Junior Men 15-16 9 / 17
Emerson Webb Junior Men 15-16 10 / 17
James Webb Master 35+ C 23 / 25
Blind Date at the Dairy #2 (Oct 6 2010)
Emerson Webb Cat C Men (On the Market) 30 / 37
Erik Voldengen Cat A Men (Speeddating Men) 23 / 31
Lance Pugh Junior Men 14-18 (High School Sweethearts) 2 / 12
Emerson Webb Junior Men 14-18 (High School Sweethearts) 6 / 12
Ashton Summers Junior Men 14-18 (High School Sweethearts) 9 / 12
Walker Prettyman Junior Men 14-18 (High School Sweethearts) 12 / 12
James Webb Master Men 35+ C (Still on the Market) 70 / 81
Cross Crusade: Alpenrose Dairy (Oct 3 2010)
James Bender Masters 35+ B 27 / 131
Montgomery Hill Masters 35+ B 131 / 131
Stephen Mcdade Masters 35+ C 113 / 212
James Webb Masters 35+ C 196 / 212
Troy Logue Masters 35+ C 200 / 212
Erik Voldengen Masters 35+ A 45 / 71
Richard Lorenz Singlespeed 61 / 132
Grant Mcelroy Junior Men 5 / 41
Lance Pugh Junior Men 9 / 41
Killian Bailey Junior Men 10 / 41
Emerson Webb Junior Men 11 / 41
Walker Prettyman Junior Men 25 / 41
Lance Pugh Junior Men 39 / 41
Hannah Mcdade Junior Women 4 / 10
Jay Rathe Masters 50+ 31 / 84
David Douglas CX (Oct 2 2010)
Emerson Webb Junior Men 3 / 5
James Webb Master 35+ C 20 / 24
Blind Date at the Dairy (Sep 29 2010)
James Bender Cat B Men (Power Dating Men) 38 / 84
Erik Voldengen Cat A Men (Speeddating Men) 22 / 28
Ashton Summers Junior Men (Highschool Sweethearts) 2 / 17
Walker Prettyman Junior Men (Highschool Sweethearts) 5 / 17
Grant Mcelroy Junior Men (Highschool Sweethearts) 7 / 17
Stephen Mcdade Master Men 35+ C (Still on the Market) 35 / 85
Battle at Barlow (Sep 26 2010)
James Webb Masters 35+ C 95 / 111
Troy Logue Masters 35+ C 105 / 111
Grant Mcelroy Junior Men 3 / 18
Emerson Webb Junior Men 11 / 18
Jay Rathe Master 50+ 16 / 35
James Bender Master 35+ B 40 / 73
Stephen Mcdade Beginner Men 4 / 59
Psycho Cross: Junior Cyclocross Series (Sep 25 2010)
Killian Bailey Boys 15-16 11 / 20
Emerson Webb Boys 15-16 12 / 20
Walker Prettyman Boys 15-16 20 / 20
Grayson Bailey Boys 11-12 6 / 6
Lance Pugh Boys 17-18 10 / 16
Hood River Double Cross Day Two (Sep 19 2010)
Lance Pugh Jr Men 17+ 7 / 14
James Webb Masters 35+ C 39 / 55
Killian Bailey Jr Men 15-16 7 / 16
Emerson Webb Jr Men 15-16 8 / 16
Walker Prettyman Jr Men 15-16 16 / 16
Grayson Bailey Jr Men 11-12 6 / 6
Hood River Double Cross Day One (Sep 18 2010)
James Webb Masters 35+ C 31 / 40
Emerson Webb Junior Men 7 / 11
Walker Prettyman Junior Men 10 / 11
Pain+Suffer'n (Sep 12 2010)
Emerson Webb Junior Men 8 / 12
Lance Pugh Junior Men 12 / 12
James Webb Master Men 35+ 41 / 52
Cross Nationals Day 2 (Dec 11 2009)
Grant Mcelroy Men Junior 10-12 2 / 23
Kruger's Crossing CCX (Nov 22 2009)
Erik Voldengen Masters 35+ A 10 / 12
Grant Mcelroy Junior Men 3 / 21
Walker Prettyman Junior Men 11 / 21
Kyle Bush Clydesdale 25 / 26
Cross Crusade #8 (Nov 15 2009)
Erik Voldengen Masters 35+ A 10 / 46
Lance Pugh Junior Men 5 / 36
Grant Mcelroy Junior Men 10 / 36
Walker Prettyman Junior Men 20 / 36
Kyle Bush Clydesdale 36 / 47
James Bender Category C 28 / 105
Cross Crusade #7 (Nov 8 2009)
Alexander Birman Masters 35+ C 114 / 173
James Webb Masters 35+ C 136 / 173
Erik Voldengen Masters 35+ A 22 / 46
Joe Prettyman Junior Men 4 / 32
Grant Mcelroy Junior Men 6 / 32
Lance Pugh Junior Men 15 / 32
Emerson Webb Junior Men 20 / 32
Walker Prettyman Junior Men 24 / 32
Kyle Bush Clydesdale 20 / 55
James Bender Category C 32 / 125
OBRA Cross Championships/Willamette Valley Cross Series (Nov 7 2009)
Joe Prettyman Jr Men 17-18 4 / 5
Kyle Bush Clydesdales 3 / 12
Alexander Birman Men Master C 17 / 29
Webb James Men Master C 26 / 29
Liz Cartwright Jr Wm 17-18 3 / 3
Emerson Webb Jr Men 13-14 4 / 5
Cross Crusade #6 (Nov 1 2009)
Andreas Gute Masters 35+ A 24 / 33
Lance Pugh Junior Men 11 / 22
Jay Rathe Masters 50+ 18 / 52
Cross Crusade #5 (Oct 31 2009)
Scott Mcelroy Masters 35+ C 70 / 77
Grant Mcelroy Junior Men 5 / 17
Lance Pugh Junior Men 7 / 17
Kyle Bush Clydesdale 12 / 27
Jay Rathe Masters 50+ 18 / 47
Cross Crusade #4 (Oct 25 2009)
Alexander Birman Masters 35+ C 111 / 146
James Webb Masters 35+ C 142 / 146
Erik Voldengen Masters 35+ A 26 / 49
Joe Prettyman Junior Men 4 / 35
Grant Mcelroy Junior Men 9 / 35
Lance Pugh Junior Men 13 / 35
Emerson Webb Junior Men 21 / 35
Walker Prettyman Junior Men 23 / 35
Montgomery Hill Masters 35+ B 88 / 115
Jay Rathe Masters 50+ 19 / 69
Willamette Valley Cross Series (Oct 24 2009)
Grant Mcelroy Junior Men 10-12 1 / 8
Alexander Birman Men Master C 17 / 22
Webb James Men Master C 19 / 22
Emerson Webb Junior Men 13-14 4 / 5
Blind Date at the Dairy #4 (Oct 14 2009)
Lance Pugh Junior Men 4 / 17
Walker Prettyman Junior Men 8 / 17
Cross Crusade #2 (Oct 11 2009)
Alexander Birman Masters 35+ C 90 / 167
James Webb Masters 35+ C 121 / 167
Troy Logue Masters 35+ C 149 / 167
Andreas Gute Masters 35+ A 29 / 45
Joe Prettyman Junior Men 2 / 26
Emerson Webb Junior Men 14 / 26
Montgomery Hill Masters 35+ B 77 / 107
Jay Rathe Masters 50+ 24 / 68
Blind Date at the Dairy (Oct 7 2009)
Joe Prettyman Junior Men 1 / 18
Grant Mcelroy Junior Men 2 / 18
Walker Prettyman Junior Men 6 / 18
Emerson Webb Junior Men 7 / 18
James Webb Men C 82 / 121
Cross Crusade #1 (Oct 4 2009)
Alexander Birman Masters 35+ C 98 / 189
Troy Logue Masters 35+ C 136 / 189
James Webb Masters 35+ C 153 / 189
Erik Voldengen Masters 35+ A 37 / 59
Adam Becker Junior Men 4 / 42
Lance Pugh Junior Men 7 / 42
Grant Mcelroy Junior Men 9 / 42
Walker Prettyman Junior Men 18 / 42
Emerson Webb Junior Men 21 / 42
Joe Prettyman Junior Men 24 / 42
Jaye Rathe Masters 50+ 28 / 79
Willamette Valley Cross Series (Oct 3 2009)
Walker Prettyman Junior Men 13-14 5 / 6
Emerson Webb Junior Men 13-14 6 / 6
Joe Prettyman Junior Men 17-18 2 / 3
Webb James Master C Men 16 / 18
Blind Date at the Dairy (Sep 30 2009)
Joe Prettyman Junior Men 1 / 15
Lance Pugh Junior Men 2 / 15
Grant Mcelroy Junior Men 3 / 15
Walker Prettyman Junior Men 5 / 15
Emerson Webb Junior Men 9 / 15
Blake Mcelroy Junior Men 11 / 15
James Webb Men C 106 / 138
Battle at Barlow (Sep 27 2009)
Lance Pugh Junior Men 3 / 13
Andreas Gute Master Men A 20 / 26
Jaye Rathe Master 50+ 13 / 32
Walker Prettyman Juniors 7 / 16
Emerson Webb Juniors 16 / 16
Blind Date at the Dairy (Sep 23 2009)
Emerson Webb Junior Men 4 / 14
Walker Prettyman Junior Men 5 / 14
Lance Pugh Junior Men 9 / 14
Joe Prettyman Men B 19 / 49
Erin Badaracco Men C 12 / 104
James Webb Men C 75 / 104
Hood River Double Cross Day Two (Sep 20 2009)
Jaye Rathe Master Men 50+ 15 / 30
Grant Mcelroy Junior Men 3 / 13
Walker Prettyman Junior Men 5 / 13
Scott Mcelroy Master Men C 43 / 45
Hood River Double Cross (Sep 19 2009)
Joe Prettyman Men Junior 1 / 9
Grant Mcelroy Men Junior 3 / 9
Scott Mcelroy Beginner Men 13 / 15
Pain on the Peak (Sep 12 2009)
Grant Mcelroy Junior Men 3 / 8
Emerson Webb Junior Men 6 / 8
Scott Mcelroy Masters C 41 / 49
USGP #5 - Portland Cup (Dec 6 2008)
Erik Voldengen Elite Masters 17 / 89
Battle at Barlow (Sep 28 2008)
Jeff Nelson Category C 22 / 64
Joel Morrissette Category C 40 / 64
Keith Martin Category C 62 / 64
Scott Hillson Category C 63 / 64
Psycho Cross Series - Winter Cross (Dec 9 2007)
Lisa Graham Women Masters 2 / 2
Fiona Graham Women Junior 1 / 1
Kruger's Crossing CX Classic (Nov 25 2007)
Jay Rathe Mst Men 50+ 3 / 14
Erik Voldengen Mst Men A 10 / 29
Jerome Dumortier Mst Men A 15 / 29
Greg Crane Mst C 7 / 56
David Dezellem Mst B 35+ 40 / 43
Cross Crusade/OBRA Championship - Hillsboro (Nov 18 2007)
Richard Suditu Jr Men 17-18 4 / 6
Don Vandervort Jr Men 17-18 6 / 6
Erik Voldengen Mst Men A 20 / 46
Jerome Dumortier Mst Men A 26 / 46
Dan Birman Jr Men 15-16 5 / 8
Jacob Gandel Jr Men 15-16 8 / 8
Elizabeth Cartwright Wmn Jr 15-16 2 / 3
Carolyn Cartwright Wmn Jr 15-16 3 / 3
Greg Crane Mst C 32 / 83
Jennifer Wangerin Women A 18 / 19
John Cartwright Jr Men 13-14 6 / 6
Cross Crusade - Estacada (Nov 11 2007)
James Bender Men C 27 / 102
Erik Voldengen Mst Men A 19 / 47
Jerome Dumortier Mst Men A 26 / 47
Elizabeth Cartwright Women Jr 2 / 10
Carolyn Cartwright Women Jr 5 / 10
Richard Suditu Jr Men 5 / 32
Don Vandervort Jr Men 8 / 32
Dan Birman Jr Men 13 / 32
John Cartwright Jr Men 23 / 32
Alex Birman Mst C 48 / 90
Jennifer Wangerin Women A 9 / 25
Jay Rathe Mst 50+ 2 / 36
Cross Crusade - Barton Park (Nov 4 2007)
James Bender Men C 20 / 99
Jay Rathe Mst Men 50+ 2 / 35
Erik Voldengen Mst Men A 13 / 49
Jerome Dumortier Mst Men A 17 / 49
Richard Suditu Jr Men 3 / 30
Don Vandervort Jr Men 6 / 30
Jacob Gandel Jr Men 8 / 30
Dan Birman Jr Men 11 / 30
John Cartwright Jr Men 22 / 30
Carolyn Cartwright Women Junior 1 / 8
Alex Birman Mst C 76 / 98
Psycho Cross Series - Fox Hollow Grand Prix #1 (Nov 3 2007)
Michael Beckman Masters Men B 8 / 8
Keith Beckman Single Speed 7 / 8
Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds (Oct 28 2007)
Richard Suditu Men B 51 / 67
Jay Rathe Mst Men 50+ 6 / 20
Erik Voldengen Mst Men A 17 / 38
Jerome Dumortier Mst Men A 28 / 38
Elizabeth Cartwright Women Jr 2 / 6
Carolyn Cartwright Women Jr 4 / 6
Richard Suditu Jr Men 3 / 25
Don Vandervort Jr Men 7 / 25
Dan Birman Jr Men 8 / 25
John Cartwright Jr Men 25 / 25
Alex Birman Mst C 42 / 61
Jennifer Wangerin Women A 14 / 20
David Dezellem Mst B 35+ 27 / 61
Cross Crusade - Rainier HS (Oct 21 2007)
Troy Logue Men C 75 / 93
Jerome Dumortier Mst Men A 25 / 40
Carolyn Cartwright Women Jr 4 / 9
Elizabeth Cartwright Women Jr 6 / 9
Richard Suditu Jr Men 3 / 23
Don Vandervort Jr Men 7 / 23
Jacob Gandel Jr Men 9 / 23
Dan Birman Jr Men 10 / 23
John Cartwright Jr Men 21 / 23
Kurt Modahl Mst C 74 / 95
Jay Rathe Mst 50+ 2 / 33
Tim Wessels Mst 50+ 33 / 33
David Dezellem Mst B 35+ 71 / 72
Cross Crusade - Horning's Hideout (Oct 14 2007)
Casey Davidson Men B 76 / 77
Troy Logue Men C 79 / 115
Jay Rathe Mst Men 50+ 4 / 41
Jerome Dumortier Mst Men A 22 / 46
Erik Voldengen Mst Men A 26 / 46
Alex Birman Beg Men CCX 54 / 104
Richard Suditu Jr Men 5 / 29
Jacob Gandel Jr Men 6 / 29
Don Vandervort Jr Men 9 / 29
Dan Birman Jr Men 21 / 29
John Cartwright Jr Men 22 / 29
Elizabeth Cartwright Women Junior 2 / 8
Carolyn Cartwright Women Junior 4 / 8
Greg Crane Mst C 58 / 129
Kurt Modahl Mst C 96 / 129
David Dezellem Mst B 35+ 43 / 67
Cross Crusade - Alpenrose (Oct 7 2007)
Casey Davidson Men B 22 / 90
Montgomery Hill Men B 78 / 90
James Bender Men C 27 / 129
Troy Logue Men C 123 / 129
Alex Birman Beg MenCCX 129 / 131
Erik Voldengen Mst Men A 15 / 58
Jerome Dumortier Mst Men A 29 / 58
Richard Suditu Jr Men 3 / 31
Jacob Gandel Jr Men 6 / 31
Don Vandervort Jr Men 8 / 31
Dan Birman Jr Men 14 / 31
John Cartwright Jr Men 25 / 31
Elizabeth Cartwright Women Junior 4 / 8
Carolyn Cartwright Women Junior 6 / 8
Jay Rathe Mst Men 50 15 / 43
Tim Wessels Mst Men 50 18 / 43
Greg Crane Mst C 47 / 133
Jennifer Wangerin Women A 12 / 27
David Dezellem Mst B 35+ 37 / 74
Battle at Barlow CCX (Sep 30 2007)
Erik Voldengen Mst Men A 11 / 35
Jerome Dumortier Mst Men A 24 / 35
Alex Birman Beg Men CCX 46 / 50
Casey Davidson Men B 11 / 41
Troy Logue Men C 30 / 56
Jay Rathe Mst Men 50 13 / 28
Kruger's Kermesse (Sep 15 2007)
Jennifer Wangerin Women A 2 / 11
Erik Voldengen Masters A 1 / 15
Jerome Dumortier Masters A 4 / 15
Greg Crane Master C 10 / 34
David Dezellem Men B 32 / 43
Richard Suditu Men B 33 / 43
Montgomery Hill Men B 43 / 43
Troy Logue Men C 34 / 57
Richard Suditu Jr Men 2 / 13
Don Vandervort Jr Men 3 / 13
Kruger's Crossing (Dec 3 2006)
Jerome Dumortier MASTER MEN A 35+ 9 / 12
Jacob Rathe Junior Men 1 / 15
Christopher Woods Junior Men 2 / 15
Cameron Sparr Junior Men 4 / 15
Richard Suditu Junior Men 5 / 15
Don Vandervort Junior Men 6 / 15
Troy Logue Beginner Men 18 / 57
Paul Laak Men C 34 / 50
David Dezellem MASTER MEN B 35+ 29 / 29
Fiona Graham Junior Women 1 / 1
Jay Rathe Master Men 50+ 13 / 13
Cross Crusade (USGP Finale) (Nov 19 2006)
Erik Voldengen Mst 35+ 25 / 83
Jerome Dumortier Mst 35+ 47 / 83
Timothy Smith Mst 35+ 71 / 83
David Dezellem Mst 35+ 83 / 83
Andreas Gute Men B 11 / 65
James Bender Men B 51 / 65
Jacob Rathe Jr Men 15-16 1 / 12
Jay Rathe Mst Men 50+ 7 / 24
Christopher Woods Jr Men 17-18 15 / 19
Fiona Graham Women Jr 2 / 2
Troy Logue Beg Men 44 / 69
Cross Crusade - Estacada (Nov 11 2006)
Fiona Graham Women Jr 2 / 2
Erik Voldengen Mst Men A 17 / 33
Jerome Dumortier Mst Men A 30 / 33
Jacob Rathe Jr Men 1 / 26
Christopher Woods Jr Men 7 / 26
Keith Beckman Jr Men 11 / 26
Richard Suditu Jr Men 12 / 26
Don Vandervort Jr Men 17 / 26
Cameron Sparr Jr Men 18 / 26
Jay Rathe Mst Men 50 8 / 26
Andreas Gute Mst C 1 / 68
Tim Smith Mst B 35+ 39 / 62
Michael Beckman Mst B 35+ 61 / 62
Cross Crusade - Barton Park (Nov 5 2006)
Erik Voldengen Mst Men A 12 / 32
Jay Rathe Mst Men 50+ 7 / 20
Tim Smith Mst B 35+ 18 / 53
Michael Beckman Mst B 35+ 52 / 53
Andreas Gute Mst C 2 / 63
Jerome Dumortier Men B 24 / 56
Kurt Modahl Men C 60 / 65
Fiona Graham Women Jr 3 / 3
Jacob Rathe Jr Men 1 / 21
Christopher Woods Jr Men 3 / 21
Richard Suditu Jr Men 8 / 21
Don Vandervort Jr Men 9 / 21
Keith Beckman Jr Men 13 / 21
Cameron Sparr Jr Men 15 / 21
Fox Hollow Grand Prix CCX #2 (Nov 4 2006)
Jacob Rathe Junior Men 1 / 2
Jay Rathe Men C 5 / 13
Michael Beckman Single Speed 3 / 3
Cross Crusade - Flying M (Oct 29 2006)
Erik Voldengen Mst Men A 11 / 18
Jay Rathe Mst Men 50+ 4 / 19
Andreas Gute Mst C 1 / 67
Jerome Dumortier Men B 24 / 56
John Gleaves Men B 32 / 56
James Bender Men B 44 / 56
Fiona Graham Women Jr 3 / 5
Jacob Rathe Sr Men A 13 / 54
Cameron Sparr Jr Men 5 / 22
Christopher Woods Jr Men 9 / 22
Richard Suditu Jr Men 10 / 22
Don Vandervort Jr Men 14 / 22
Grant Mcelroy Jr Men 19 / 22
Chrissa Hallquist Women Mst 21 / 22
Cross Crusade - Horning's Hideout (Oct 22 2006)
Erik Voldengen Mst Men A 26 / 37
Richard Lorenz Beg Men 11 / 109
Jay Rathe Mst Men 50+ 6 / 24
Andreas Gute Mst C 5 / 80
Tim Smith Mst C 7 / 80
John Gleaves Men B 60 / 74
James Bender Men B 61 / 74
Kurt Modahl Men C 61 / 73
John Gleaves Men C 70 / 73
Fiona Graham Women Jr 1 / 1
Jacob Rathe Jr Men 1 / 20
Christopher Woods Jr Men 4 / 20
Cameron Sparr Jr Men 8 / 20
Keith Beckman Jr Men 9 / 20
Don Vandervort Jr Men 13 / 20
Cross Crusade - Hillsboro Stadium (Oct 15 2006)
Erik Voldengen Mst Men A 19 / 40
Richard Lorenz Beg Men 4 / 107
Jay Rathe Mst Men 50+ 9 / 34
Tim Smith Mst C 4 / 93
Andreaas Gute Mst C 17 / 93
John Gleaves Men B 34 / 87
Jerome Dumortier Men B 78 / 87
Kurt Modahl Men C 66 / 75
Jacob Rathe Jr Men 1 / 28
Christopher Woods Jr Men 2 / 28
Richard Suditu Jr Men 10 / 28
Don Vandervort Jr Men 12 / 28
Cameron Sparr Jr Men 13 / 28
Keith Beckman Jr Men 17 / 28
Drew Deatherage Jr Men 21 / 28
Veloce's Battle at Barlow CCX (Oct 8 2006)
Jay Rathe Mst 50+ 4 / 16
Richard Lorenz Beg Men 3 / 44
Michael Beckman Mst B 35+ 50 / 53
Tim Smith Mst C 2 / 49
Jerome Dumortier Men B 21 / 54
John Gleaves Men C 1 / 44
Fiona Graham Women Jr 1 / 4
Christopher Woods Jr Men 2 / 18
Cameron Sparr Jr Men 7 / 18
Richard Suditu Jr Men 8 / 18
Don Vandervort Jr Men 10 / 18
Drew Deatherage Jr Men 12 / 18
Fox Hollow Grand Prix CCX #1 (Oct 7 2006)
Michael Beckman Masters 35+ 21 / 23
Fiona Graham Jr Women 1 / 1
Keith Beckman Jr Men 3 / 5
Cross Crusade - Alpenrose (Oct 1 2006)
Erik Voldengen Mst Men A 34 / 37
Jay Rathe Mst Men 50+ 7 / 30
Michael Beckman Mst B 35+ 69 / 78
Tim Smith Mst C 4 / 85
Jerome Dumortier Men B 43 / 87
John Gleaves Men C 10 / 69
Kurt Modahl Men C 54 / 69
Fiona Graham Women Jr 1 / 3
Robert Mccarthy Single Speed 69 / 78
Jacob Rathe Jr Men 1 / 29
Christopher Woods Jr Men 3 / 29
Richard Suditu Jr Men 7 / 29
Keith Beckman Jr Men 10 / 29
Cameron Sparr Jr Men 11 / 29
Don Vandervort Jr Men 18 / 29
Hood River Cyclocross Classic (Sep 24 2006)
Jerome Dumortier Men B 17 / 42
Fiona Graham Women Jr 2 / 2
Keith Beckman Jr Men 3 / 16
Richard Suditu Jr Men 4 / 16
Cameron Sparr Jr Men 6 / 16
Christopher Woods Jr Men 8 / 16
Don Vandervort Jr Men 9 / 16
Jay Rathe Masters Men 50+ 2 / 12
Michael Beckman Masters B 35+ 27 / 31
Eugene Short Cyclocross Series #1 (Sep 12 2006)
Fiona Graham Junior Women 1 / 1
Busiest Racers
Emerson Webb 109
James Webb 90
Killian Bailey 70
Grayson Bailey 58
Jay Rathe 46
Erik Voldengen 42
Lauren Ziehnert 41
Amy Ziehnert 40
James Bender 37
Justin Ziehnert 37
Mark Langston 34
Hannah Mcdade 30
R dean Bailey 29
Bill Garcia 25
Walker Prettyman 24
Grant Mcelroy 21
Lance Pugh 20
Jerome Dumortier 19
Richard Suditu 18
Don Vandervort 17
Martin Fuss 15
Andreas Gute 14
Parker Green 13
Fiona Graham 12
Troy Logue 12
Alex Lygo 12
Heather Johnson 11
Erik Hahn 11
Stephen Mcdade 10
Richard Lorenz 10
Joe Prettyman 10
Christopher Woods 10
Kyler Ervin 10
Freddy Anderson 9
Jacob Rathe 9
Cameron Sparr 9
Tom Fitzgerald 8
David Dezellem 8
Montgomery Hill 8
Michael Beckman 8
Keith Beckman 8
Lisa Campbell 8
John Cartwright 7
Dan Birman 7
Carolyn Cartwright 7
John Gleaves 6
Tim Smith 6
Alexander Birman 6
Elizabeth Cartwright 6
Kurt Modahl 6
Alex Birman 6
Harry Zimba 5
Jacob Gandel 5
Greg Crane 5
Jennifer Wangerin 5
Raymond Hill 5
Tyler Labatte 5
Kyle Bush 5
Scott Mcelroy 4
Bailey Grayson 4
Thomas Orth 3
Adam Valls 3
Jaye Rathe 3
Webb James 3
Casey Davidson 3
Tim Wessels 2
Drew Deatherage 2
Ian Jackson 2
Riley Mccammon 2
Ashton Summers 2
Stanley L. saviage 2
Chris Hopkins 1
Lori Brault 1
Will Beaudry 1
Kendra Parkinson 1
Adam Becker 1
Liz Cartwright 1
Blake Mcelroy 1
Andreaas Gute 1
Timothy Smith 1
Chrissa Hallquist 1
Lisa Graham 1
Robert Mccarthy 1
Scott Hillson 1
Jeff Nelson 1
Ian Eglitis 1
Erin Badaracco 1
Paul Laak 1
Keith Martin 1
Joel Morrissette 1