Log In
 
 
Biltmore Estate CX - NCCX Finals Day • Jan 19 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Hall
2 Reid Rhodes Velosports Racing Team
3 Ryan Brown
4 Jake Rosenbloum
5 Eddie Jones Nashbar Cycling Club
6 Christopher Ragland
7 Jose Avila
8 Zachary Lowden Team Kuat
9 Henry Davis KCOI U20 - Wenzel Coaching Jr. Devo
10 Andrew Koch Kelly Benefit Strategies/LSV
11 Jacob Pilkerton Bridsong Brewing p/b Common Market
12 Harris Bassett NC State
13 Luke Mcmurtrey
14 Zack Kratche Ms. Roses Elite p/b Champ Sys
15 Jay Womack Abby Design & Construction / Boone
16 Andrew Luettgen Indiana University-Bloomington
17 Kenneth Metzger
18 Andrew Hillier
19 Jordan Martin UNC Wilmington
20 Bill Tellman Pisgah Area Cycling
21 Eric Sjoerdsma
22 Robin Blake Unattached
23 Daniel Crow UNC-Wilmington
24 David Millsaps
25 Daniel Cox Greensboro Velo Club
26 Jared Eytcheson Wenzel Youth Development
27 Paul Mckenzie University of North Carolina at Gre
28 Thomas Cook Queen City Bicycles
29 Kelley Montoya Cycletherapy
30 Ryan Farris Evolution Jr. Devo
31 Josh Vandall na
32 John Kelly
33 Alex Claiborne UNC Wilmington
34 Greg Junge Team RIZE
35 Paul Edmonds Motion Makers
36 Scott Unfried NA
37 Peter Kreuser Nope
38 Justin Thompson
39 Richard Rozzelle
40 Jonathan Plaxton Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
41 David Beverly Birdsong Brewing p/b Common Market
42 Theodore Hall Bird Song presented by Common Marke
43 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
44 Arthur Koch
45 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
46 Andrew Gould Unattached
47 Michael Carbaugh
48 John Smith AVLCX/Moots
49 Tommy Kolodziejski
50 Justin Butler Bicycle Sport - Charlotte NC
51 David Townsend
52 Mark Montagure
53 Peter Conaty ABRC
54 David Brendle Fiets Mann Racing p/b Luna Cycles
55 Daniel Trusler Pisgah Cycling
56 Mark Vomund none
57 Burke Hutcheson Team Hammercross
58 Colin Mccaleb Revolting Cogs
59 Kyle Mills cycletherapy
60 Andrew Gould
61 David Brumfield Boone Area Cyclists
62 Charlie Mckenzie ABRC/AYC Jr. Development p/b DIY Mu
63 Matthew Maya UNCW
64 Zach Lutz
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 38   Cat 5: 17   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Miller Garneau Custom / Wenzel Jr. Devo Te
2 Evan Lacy Durham Cycles
3 Cecilio Cruz Fiets Maan racing
4 Silas Moorefield Liveit Xtreme
5 Seth Long
6 Jimm Mcelroy VeloSports Racing
7 Mansour Benkreira Birdsong Brewing
8 Will Barnes Berger Hardware Bikes
9 Johann Liljengren Tr-Cyclists
10 Charles Prezioso Giordana-CST
11 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes
12 Michael Lahm Velosports Racing Asheville
13 Justin Bristol Kind Human Sports
14 Michael Potter VeloSports Racing
15 Joe Wiswell Magice Cycles
16 Casey Stallard piney flats bicycles and fitness
17 Garrett Smith Reedy Creek Bicycles
18 Wojtek Dyszkiewicz OrthoCarolina/Energy Cafe
19 Joshua Cole Velosports Racing
20 Josh Baker Hoffenchard
21 Matt Grainger
22 Adam Jones UNCW
23 Ivan Graudszus Unattached
Finishers: Cat 3: 21   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ryan Mock Orange Pro CX Team
2 Lewis Gaffney American Classic Pro CX
3 Paul Mesi fastfrankiecoaching/CLR
4 Nate Morse Cyclocrossworld.com
5 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
6 Patrick Beeson Mock Orange Bikes Pro CX
7 Philip Short Catup.com
8 David Forkner Team Athletix Benefiting Globalbike
9 Byron Rice Clemmons Bicycle Racing
10 Abe Goorskey Cycleworks
11 Eric White
12 Keith Handlon The Hillsborough Street Elite
13 Joseph Grimes Abby Design & Construction
14 Andrew Hager Team Hoffenchard
15 Jordan Lewis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl
2 Jason Morgan CrossTown Velo
3 Sonni Dyer Industry9 Cycling p/b: ABRC
4 Robb Peterson Cycleworks
5 John Degele Storm Racing Team
6 James Pittman Crosstown Velo
7 Richard Tsui Cool Breeze/Trek Bike Cycling Team
8 Hugh Moran Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
9 Erik Ostergaard Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
10 Eric Smith Team Hoffenchard
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Farris Evolution Jr. Devo
2 Sam Roach East Coasters Junior Team
3 Michael Fuerst Evolution Jr. Devo Team
4 Alastair Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
5 Gabriel Cunningham Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
6 Lillith Ahrens Evolution Jr Devo
7 Dylan Richardson Evolution Jr. Devo
8 Korbin Nevius Evolution Jr. Devo
9 Cooper Rodrigues Evolution Jr. Devo
10 William Seitz GS Montagna Rossa
11 Skylar Bovine Evolution Jr Devo/Revolting Cogs
12 Autumn Bartels
13 Ethan White Evolution JR Devo
14 Joshua Morrow unattached
15 Luke Nevius Evolution Jr. Devo
16 Alison Mckeithan Evolution Jr. Devo
17 Eli Mumford
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Pounder ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
2 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Jordan Lewis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
4 Jonathan Plaxton Team Spoke Cycles
5 Jared Eytcheson Wenzel Youth Development
6 Luke Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
7 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
8 Hunter Scaggs
9 Christopher Diaz
10 Hana Ratcliffe
11 Megan Baxter Inland/C2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 S Austin walker iv Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
2 Bc Roberts Biycle Sport
3 Gary Roach EAST COASTERS BIKE SHOP
4 Christian Klender The Spirited Cyclist
5 Charles Dean
6 Cris Bifaro
7 Mitchell Hopkins Cycletherapy Zimmer
8 Steve Bennett
9 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
10 Philip Kielty Cycles Veloce/Bike Religion
11 Jonathan Davis The Generals
12 Kevin Watt Durham Cycles
13 Lonnie Richardson The Revolting Cogs
14 Robb Peterson Cycleworks
15 Shaw Brown Boone Velo
16 Steven Rider Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
17 David Crews Birdsong Brewing p/b Common Market
18 Jeff Nunnaley Spirited Cyclist
19 James Berry Freewheelers of Spartanburg
20 Paul Capua A Surfing Life
21 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
22 Lawrence Czarnecki SCO
23 Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 21   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Middleton Team Hoffenchard
2 Russel Henderson crosstown velo
3 Randy Shields Hearts Racing Club
4 Robert Colbert Mock Orange Racing
5 Andrew Good Trek Bike Store p/b Coolbreeze LLC
6 Paul Capua A Surfing Life
7 Todd Davis KCOI Boulevard
8 Skip Johnson Revolution Cycle Sports
9 Daryl Rains Modry Evergreen
10 David Gerrer Crosstown Velo
11 Roger Payne ABRC
12 Mark Fasczewski The Generals
13 John Baxter Inland/C2
14 James Berry Freewheelers of Spartanburg
15 Chris Knetsche The Trappe Door Cycling Team
16 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
17 James Clark Fiets Maan Racing
18 Todd Sykes
19 Lawrence Czarnecki SCO
20 Paul Paisant Mock Orange Bikes
21 Austin Temple Hearts Racing Team
22 Neil Myers N/A
23 Ed Mckee Hearts Racing / Kens Bike Shop
24 Raymond Laffin Crosstown Velo
25 Robb Peterson Cycleworks
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 15   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Thornton inland construction
2 Dwight Wyatt AVLCX
3 Chuck Gillis Nashbar Cycling Club
4 Jeff Tripp Bikeman.com
5 Steven Baker
6 John Dohan
7 Jeffrey Haase ABRC
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corbitt Bourne Mule Hell Racing
2 Randy Miller
3 Larry Trent Hearts Racing Club
4 Ron Heninger Hearns Cycling
5 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
6 Jay Womack Abby Design & Construction / Boone
7 Patrick Rimron Pain Pathways/PVS
8 James Fender Clemmons Bicycle
9 David Lamond Crosstown Velo
10 Zachary Dewey Bicycle Sport
11 Michael Cunningham Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
12 Eric Bray
13 Don Rose Team HammerCross
14 Boyd Safrit
15 Jay Forgione TotalCyclist MTB
16 Michael Stamey Velo 16 BSG
17 Kenneth Metzger
18 David Brendle Fiets Mann Racing p/b Luna Cycles
19 Erik Schreiner Constellation Cycling
20 Scott Kaysen WFO
21 Terry Forrest Atomic Cycles
22 Michael Cobler Cycletherapy
23 Christopher Huggins Durham Cycles
24 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
25 Josh Miller Clemmons Bicycle
26 Eric Jacobsson CatUp Coaching
27 Wayne Stone
28 Glenn Taylor TVB Race/Tomato Head
29 Dan Kirse saddleblock
30 Brian Miller Garneau Custom p/b Hutchinson Tire
31 Brett Fisher Asheville Bicycle Racing Club
32 Chris Laspaluto
33 Mark Montagure
34 Burke Hutcheson Team Hammercross
35 Christopher Mumford Team Hammer Cross
36 George Berger Birdsong Brewing p/b Common Market
37 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
38 David Brumfield Boone Area Cyclists
39 Tom Pearman Team Reeb
40 Larry Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles
41 Andy Brown
42 Michael Quinn Slippery Sasquatch
43 Bob Szymkiewicz
44 David Rice Clemmons Cycling
45 Damien Macaluso Chainheart Cycling Studio
46 Tim Hoffman
47 Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo Team
48 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
49 Jason Pendse Wolfpack of One
50 Mark Vomund none
51 Tom Pearman Team Reeb
52 Josh Vandall na
53 David Pressley Constellation Cycling
54 Timothy Tennant Sandhills Cycling Club
55 John Ventevogel Team HammerCross
56 Mark Davis Blazing Saddle Racing
57 John Hicks
58 John Smith AVLCX/Moots
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 42   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Miller
2 Ron Heninger Hearns Cycling
3 Michael Cunningham Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
4 Eric Bray
5 Don Rose Team HammerCross
6 Boyd Safrit
7 Michael Stamey Velo 16 BSG
8 Andrew Mitchertree
9 Erik Schreiner Constellation Cycling
10 Scott Kaysen WFO
11 Michael Cobler Cycletherapy
12 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
13 Eric Jacobsson CatUp Coaching
14 Glenn Taylor TVB Race/Tomato Head
15 Dan Kirse saddleblock
16 Chris Laspaluto
17 Burke Hutcheson Team Hammercross
18 Christopher Mumford Team Hammer Cross
19 George Berger Birdsong Brewing p/b Common Market
20 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
21 Larry Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles
22 Damien Macaluso Chainheart Cycling Studio
23 Tim Hoffman
24 Mark Davis Blazing Saddle Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Forgione TotalCyclist MTB
2 Terry Forrest Atomic Cycles
3 Brian Miller Garneau Custom p/b Hutchinson Tire
4 Bob Szymkiewicz
5 David Rice Clemmons Cycling
6 Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo Team
7 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
2 Robert Jameson
3 Raymond Laffin Crosstown Velo
4 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
5 Adam Koch
6 Deane Gauthier Crosstown Velo
7 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
8 Jacob Pilkerton Bridsong Brewing p/b Common Market
9 Patrick Rimron Pain Pathways/PVS
10 Daniel Trusler Pisgah Cycling
11 Zachary Dewey Bicycle Sport
12 Robin Blake Unattached
13 Kelley Montoya Cycletherapy
14 William Sumner CycleTherapy/CLM
15 Don Rose Team HammerCross
16 Wilson Lee drunkcyclist.com
17 Kyle Mills cycletherapy
18 Glenn Taylor TVB Race/Tomato Head
19 Bill Tellman Pisgah Area Cycling
20 Burke Hutcheson Team Hammercross
21 Christopher Mumford Team Hammer Cross
22 John Vanderwerf
23 Dan Kirse saddleblock
24 Theodore Hall Bird Song presented by Common Marke
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 14   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles
2 Stephanie Myracle
3 Ann Kota CycleTherapy/CLM
4 Anna Pickerel
5 Andrea Tadros Clemmons bicycle racing
6 Sherri Nevius Evolution Jr. Devo
7 Mary Rodrigues Evolution Jr. Devo
8 Jennifer Lapidus
9 Andie Thompson GSMR
10 Antoinette Delucia Clemmons Bicycle Racing
11 Katherine Grainger
12 Alyssa Krasinskas Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
13 Jessica Winebrenner
14 Cid Guy trikes
15 Wendy Coin Asheville Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Tussey VeloShine Cycling Team
2 Zdenka Worsham Constellation Cycling
3 Allison Forkner Motion Makers
4 Josie Miller Reedy Creek Bicycles
5 Angelina Stevens Garneau Custom p/b Hutchinson
6 Kimberly Flynn The Generals
7 Nicki Grupka CycleTherapy
8 Karen Tripp Blue Steel Cyclery
9 Grace Chappell Spidermonkey Cycling
10 Julie Paisant Mock Orange Bikes
11 Christy Quirk SpokesWomen Syndicate Inc. p/b Parc
12 Laura Rice Beer City Bicycles
13 Heather Davis University of Florida
14 Megan Archer Cycle-Smart Inc.
15 Darcy Grimes Abby Design & Construction/Boone Bi
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles
2 Susan Helm-murtagh TriCyclists BRC
3 Melissa Hall Constellation
4 Janet Trubey NCCX
5 Kathleen Mckeithan Evolution Jr. Devo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4