Log In
 
 
Kingsport Cup UCI • Jan 5 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Rosenbloum
2 Cris Bifaro
3 Parker Haney
4 Mark Zhu
5 Philippe Roquiny Tri Cities Road Club
6 Anthony Bailey ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
7 David Lehn
DNF Charlie Mckenzie
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Ellis
2 Michael Greenlee
3 Bryan Winston
4 Aaron Thomas
5 Mark Stover
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Smith Reedy Creek Bicycles
2 Ryan Farris
3 Arvin Jansen Trace Bikes
4 Anthony Bailey ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
5 William Seitz GS Montagna Rossa
6 Ben Mckenzie
7 Madeleine Haney Asheville Bicycle Racing Club
8 Jean Roquiny
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Mcgahey
2 David Sellars
3 Robb Peterson
4 Dwain Miller
5 Rick Toler
6 Michael Seek Rogue Velo Racing
7 Greg Casteel Harper Auto
8 Dwight Smith Reedy Creek Bicycles
9 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
10 Philippe Roquiny Tri Cities Road Club
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Miller
2 Eddie Branch Piney Flats Bicycles and fitness
3 Todd Sykes
4 Glenn Taylor
5 Jeffrey Linnen MSG Cyclocross
6 Brian Archer
7 Bryan Winston
8 Alan Sparks
9 Steve Stidham
10 Earl Aneas
11 Mike Patterson
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Lewis ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
2 Abe Goorskey
3 Andrew Hager Hoffenchard
4 Dwain Miller
5 Garrett Smith Reedy Creek Bicycles
6 Eric White
7 Justin Bristol
8 Trent Long Cycology Bicycles
9 Anthony Williams Reedy Creek Bicycles
10 Mark Kojamanian Kreitler Racing Team
11 Greg Casteel Harper Auto
12 Jason Lewis
13 Ray Dangelmaier
14 Scott Smith
15 Jon Wienandt
16 Steven Jones
DNF William Mehta Virginia Intermont College
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivier Vrambout Solidsurface Fueled By Waffle Power
2 Brian Archer
3 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
4 Jon Wienandt
5 Glenn Taylor
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Arensman Evolution Jr. Devo Team
2 Kaysee Armstrong TVB Race/ Tomato Head
3 Josie Miller
4 Kim Bishop Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
5 Megan Archer Cycle-Smart Inc.
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Bishop Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
2 Victoria Haney
3 Beth Durman
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Anderson Essex County Velo
2 Connor Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
3 Devin Reavis
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Mcdonald Team Rapha-FOCUS
2 Kerry Werner BMC U23 development MTB team
3 Adam Myerson UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
4 Robert Marion Carpediem Racing
5 Jared Nieters SEAVS/Haymarket
6 Joseph Welsh
7 Alex Ryan Mock Orange Bikes Pro CX
8 Tristan Cowie
9 Cory Rimmer Virginia Intermont College
10 Andrew Messer Cyclocrossworld
11 Andrew Reardon Sophisticated Living/Bobs Red Mill
12 Olivier Vrambout Solidsurface Fueled By Waffle Power
13 Andrew Bailey Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
14 Paul Mesi Buffalo Bicycling Club Inc.
15 Spencer Whittier Hub Endurance Chattanooga
16 Nolan Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
17 Eric Fischer
18 Stephen Bassett Bob's Red Mill Cyclocross
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Arensman Sophisticated Living/Bobs Red Mill
2 Erica Zaveta Team Redline
3 Meghan Korol Asheville Cyclocross
4 Emily Shields Mock Orange Bikes Pro CX
5 Julie Hunter
6 Katherine Shields Mock Orange Bikes Pro CX
7 Cinthia Lehner
8 Melissa Presnell Rogue Velo Racing
9 Cooper Ambjorn Team Hungry
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 2   Cat 3: 1