Log In
Aetna Silk City Cyclocross • Sep 22 2012
5.3
1.4
5.5
3.8
4.2
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
1.4
Moisture
5.5
Accel
3.8
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 R. Michael Mckittrick Broadway Bicycle School/Igleheart10
2 Jesse Quagliaroli Expowheelmen
3 Kurt Belhumeur Stampede!
4 Mike Pugrab Unattached
5 Mark Shea Expowheelmen
6 Robert Stine NBX/Narragansett Beer p/b Apex Te13
7 Matt Timmerman Cannondale Factory Racing
8 Steve Witkus Bikeman.com
9 Jonathan Barry Bicycle Bill's
10 Michael Bartlett Competitive Edge/PowerBar
11 Eric Carlson TEAM EDGE
12 Philip Stango STAMPEDE!
13 Sean Pantellere STAMPEDE! p/b Budd Bike Works
14 Josh Egan Createx-Benidorm
15 Jason Moriarty Expowheelmen
16 Alec Cunningham Team Edge
17 Marc Carson Cheshire Cycle Racing
18 Dominique Desmonts Team Danbury Audi
19 James Honda Expo Wheelmen
20 Bryon Lewis Colavita Racing
21 Kyle Foley Berlin Bicycle/Best Cleaners
22 Trent Sullivan Competitive Edge Cycling
23 John Harris CCB Racing
24 Ben Carbonetti Expo Wheelmen
25 Craig Ross Stage 1 / fusionTHINK
26 Daniel Walker Competitive Edge Cycling
27 Taylor Valentine New Haven Bicycling Club/Devils G12
28 Uri Halevi BikeReg.com
29 John Morin Joe's Garage
30 Aaron Meberg Cicli Devotion
31 Chris Franson ExpoWheelmen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 25   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Coelho
2 Zachary Swan Happy Valley Racing
3 Marc Carson Cheshire Cycle Racing
4 Gabe Jiran Unattached
5 Gerry Lafleur Family Bike
6 Guy Zerega Cox/WE Stedma Cycling Team
7 David Thompson 0
8 Adam Rivard Expo Wheelmen
9 Rich Allen Expo Wheelmen
10 David Wells EXPO WHEELMEN
11 Phil Mazerolle 0
12 Cameron Russell Competitive Edge Cycling
13 Andris Skulte Horst Engineering
14 Douglas Mckeon Family Bike
15 Joe Candeias Expo Wheelmen
16 Dylan Mckeon Cyclonauts
17 Ray Insalaco Quinebaug Valley Velo
18 Matt Lichack 0
19 Vincent Buffone Northampton Cycling Club
20 Rudy Bleakley jr Evil Racing Cult/Navone Studio'
21 Paul Lussier Competitive Edge Cycling
22 Keith Hurley Expo Wheelmen
23 David Jacobski Expo Wheelmen
24 Stephen Gibertoni 0
25 Scott Soutra 0
26 Sean Ellwanger Danny's Cycles
27 James Ebert Central Wheel-GHCC
28 Aaron Russ Expowheelmen
29 Taylor Antrim unattached
30 Ken Reilly Pawling Cycle & Sport
31 Stewart Semeraro Thule, Inc.
32 David Forrest Mystic Velo Club
33 Matthew Farrell Exposition Wheelmen
34 Todd Haskins Unattached
35 Scott Reekie Class Cycles
36 Matthew Lang 0
37 John Mosby Cyclocrossracing.com
38 Judd Clarke 0
39 Christophe Montross Team Aetna
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 17   Cat 5: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Holland Northampton Cycling Club
2 Finnegan O'connor Northampton Cycling Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mikko Aho Team Bicycle Alley
2 Aiden Mapel Northampton Cycling / Kryptonite
3 Ryan Zwick GHCC / Central Wheel
4 Jacob Mosby 0
5 Christian Moreau team bike alley
6 Jake Montross Aetna
7 Kyle Mullaly CVC/Subaru New England
8 Noah Zahner 0
9 William Burstein 0
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cliff Kenyon Expowheelmen
2 John Foley CycleLoft
3 Wade Summers Horst Engineering Cycling Team
4 Jeremy Brazeal CompEdge Cycling
5 Evan Ellicott Bike Doctor p/b DigiSource
6 Christopher Owen 0
7 Scott Livingston Horst Engineering Cycling Team
8 Michael Kelly Team Edge
9 Keith Burgoyne BikeReg.com
10 Arthur Roti Team Horst Sports
11 Trenton Haas CompEdge Cycling
12 Kerry Robair TEAM EDGE
13 Jason Roggenbauer Bethel Cycle
14 Mark Damien Eureka Racing
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Molongoski Joe's Garage
2 Matthew Domnarski Horst Engineering Masters Cyclin
3 Monte Frank Verge Sport / Test Pilot
4 Jonathan Tarbox Expo Wheelmen
5 Paul Nyberg Horst Engineering Cycling Team
6 Geoffrey House Northampton Cycling Club
7 Steve Witkus Bikeman.com
8 Patrick Cunningham Horst Engineering Cycling Team
9 Bryan Atwood team edge
10 Richard Pirro Union Velo
11 Todd Holland Northampton Cycling Club
12 Royce Yeomans Competitive edge cycling
13 Bo Fuller NBX/Narragansett Beer p/b Apex T
14 Dave Geissert Tolland Bike / NERAC Earth
15 Thomas Butler CCC/Keltic Constr/Zanes Cycles
16 Frank Petty Union Velo
17 David Goodwin Northampton Cycling Club
18 Paul Hayes 0
19 Steven Kane East End Kreb Cycle
20 Keith Enderle Tolland Bike / Nerac Earth
21 John Weferling Competitive Edge
22 Bill O'mara Bikeworks
23 George Hebner Bethel Cycle Sport
24 Steven Abbott TOLLAND BIKE/ NERAC
25 Al Curtis Bethel Cycle Sport
26 Geoff Sullivan Eastern Bloc Cycling Club
27 Keith Honda Exposition Wheelmen
28 Tri Vinh Competitive Edge Cycling
29 Lawrence Purtill Cox/W.E.Stedman Cycling
30 James Themig Mystic Velo Club
31 Ken Coleman BCA/TOSK
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 14   Cat 4: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Bowden Expowheelmen
2 Alec Donahue JAM Fund / NCC
3 Keith Gauvin Expowheelmen
4 Evan Huff BikeReg.com / Joe's Garage
5 Tim Ratta Cheshire Cycle and Repair
6 Jonathan Schottler Cannondale
7 Donald Snoop jr Essex County Velo (ECV)
8 David Diviney CyclePath Racing
9 Jesse Quagliaroli Expowheelmen
10 Donny Green J.A.M Fund / NCC
11 Jeff Gelt Central Wheel of Farmington CT
12 Anson Ross CLR Racing/CLR Racing.com
13 Laurence Merling Cheshire Cycle Racing
14 Michael Maximenko Thule
15 Cassandra Maximenko SilverBull
16 Connor Sallee ?ńversta Ryttare U25
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassandra Maximenko SilverBull
2 Vickie Monahan Expo Wheelmen
3 Giulia Righi Central Wheel
4 Elizabeth Allen Danielson Adventure Sports
5 Amanda Bedard Cycling Concepts
6 Tracy Gustafson Danielson Adventure Sports
7 Kirsten Begg-swider Cycle-Smart Grassroots Team
8 Stacey Moseley Casters
9 Teri Carilli Essex County Velo
10 Clare Zecher TARGETRAINING
11 Catherine Diviney Cyclepath Racing
12 Jordan Dubé MAD ALCHEMY / VERGE RIDER COOPER
13 Michelle Zwick Greater Hartford Cycling Club/Ce
14 Sara Melikian NEBC p/b Cycle Loft
15 Tayler Dube Zanconato Racing
16 Karen Lynn Hammer Nutrition
17 Danielle White 0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat ?: 3